Miekkailukilpailut vuoden 2018 Asian Summer Gamesissa järjestettiin 19.-24. elokuuta.
Paikka | Maa | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
yksi | Korean tasavalta | 6 | 3 | 6 | viisitoista |
2 | Kiina | 3 | 6 | 2 | yksitoista |
3 | Japani | 2 | 0 | 6 | kahdeksan |
neljä | Kazakstan | yksi | 0 | 2 | 3 |
5 | Hong Kong | 0 | 2 | 6 | kahdeksan |
6 | Iran | 0 | yksi | yksi | 2 |
7 | Singapore | 0 | 0 | yksi | yksi |
Kaikki yhteensä | 12 | 12 | 24 | 48 |
Kuri | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Epeen henkilökohtainen mestaruus |
Dmitri Aleksanin Kazakstan |
Park Sang-young Korean tasavalta |
Jung Jin Song Korean tasavalta |
Koki Kano Japani | |||
Epeen joukkuemestaruus |
Japani Koki Kano Kazuyasu Minobe Satoru Uyama Masaru Yamada |
Kiina Dong Chao Lan Minghao Shi Gaofeng Xue Yangdong |
Kazakstan Dmitri Aleksanin Elmir Alimzhanov Ruslan Kurbanov Vadim Sharlaimov |
Korean tasavalta Chung Jin Sung -hwang Yunjun Park Kyung Doo Pak Sang -young | |||
Folio Yksilöllinen |
Huang Mengkai Kiina |
Nicholas Choi Hong Kong |
Song Yongki Korean tasavalta |
Cheung Ka Long Hong Kong | |||
Foil Team Championship |
Korean tasavalta _ _ _ |
Hong Kong Cheung Ka Long Nicholas Choi Ryan Choi Yang Chi Ka |
Kiina Ma Jianfei Huang Mengkai Li Chen Shi Jialo |
Japani Kyosuke Matsuyama Toshiya Saito Takahiro Shikine Kenta Suzumura | |||
Sapelin yksilöt |
Ku Bong Gil Korean tasavalta |
Voi Sanguk Korean tasavalta |
Low Ho Tin Hong Kong |
Ali Pakdaman Iran | |||
Saber Team Championship |
Korean tasavalta Ku Bong Gil Kim Junho Kim Jong Hwan Oh Sanguk |
Iran Mojtaba Abedini Farzad Baher Ali Pakdaman Mohammad Rahbari |
Hong Kong Sirus Chan Lin Hengcun Terence Lee Low Ho Ting |
Kiina Lu Yang Wang Shi Xu Yingming Yang Yinghui |
Kuri | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Epeen henkilökohtainen mestaruus |
Kang Yongmi Korean tasavalta |
Sun Yiwen Kiina |
Vivian Kuhn Hong Kong |
Choi Jong -Korean tasavallassa | |||
Epeen joukkuemestaruus |
Kiina Lin Sheng Sun Yiwen Xu Chengzi Zhu Mingye |
Korean tasavalta Choi Jong Kang Yongmi Lee Hyein Shin Ah Ram |
Hong Kong Vivian Kun Chu Ka Mong Kailin Se Coco Lin |
Japani Haruna Baba Shiori Komata Kanna Oishi Ayumi Yamada | |||
Folio Yksilöllinen |
Chung Hee Sook Korean tasavalta |
Fu Yiting Kiina |
sera azuma japani |
Liu Yan Wai Hong Kong | |||
Foil Team Championship |
Japani Serah Azuma Karin Miyawaki Komaki Kikuchi Sumire Tsuji |
Kiina Chen Qingyuan Fu Yiting Huo Xingxin Shi Yue |
Korean tasavalta _ _ _ |
Singapore Amita Berthier Melanie Juan Maxine voitti Tatiana Wonin | |||
Sapelin yksilöt |
Qian Jiarui Kiina |
Shao Yaqi Kiina |
Kim Ji-young Korean tasavalta |
Norika Tamura Japani | |||
Saber Team Championship |
Korean tasavalta Choi Sooyoung Han Song - Kim Ji - nuori Yoon Jisoo |
Kiina Ma Yingjia Qian Jiarui Shao Yaqi Yang Hengyu |
Japani Chika Aoki Shihomi Fukushima Risa Takashima Norika Tamura |
Kazakstan Aibike Khabibulina Tamara Pochekutova Tatyana Prikhodko Aigerim Sarybai |
Miekkailu Aasian kisoissa | ||
---|---|---|
Aasian kesäkisat 2018 | |
---|---|
|