Venäjän naisten jalkapallon mestaruus 2002
Kokeneet kirjoittajat eivät ole vielä tarkistaneet sivun nykyistä versiota, ja se voi poiketa merkittävästi 4.4.2020 tarkistetusta
versiosta . tarkastukset vaativat
30 muokkausta .
Venäjän naisten jalkapallon mestaruus 2002 |
---|
|
Ajankäyttö |
3. toukokuuta - 22. syyskuuta |
Osallistujien määrä |
kymmenen |
kaupungit |
9 |
Voittaja |
Energia (Voronezh) (4. kerta) |
Toinen sija |
Lada (Toljatti) |
Kolmas sija |
Ryazan-TNK (Ryazan) |
Pelatut ottelut |
90 |
Tehtyjä maaleja |
287 ( 3,19 per peli) |
maalintekijä(t) |
Natalia Barbashina (29 palloa) |
Yhteensä läsnäolo |
67 050 ( 745 per peli) |
|
Venäjän naisten jalkapallon mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2002 3. toukokuuta - 22. syyskuuta . 10 pääliigajoukkuetta pelasi keskenään kahdessa erässä (koti ja vieras).
KORKEA LIIGA
Lopulliset sijoitukset ja ottelutulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
kymmenen
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
Energia (Voronezh)
|
|
0-0
|
4-1
|
3-0
|
2-1
|
2-0 [1]
|
4-0
|
4-1
|
3-0
|
6-0
|
kahdeksantoista
|
neljätoista
|
neljä
|
0
|
50-7 = +43
|
46
|
Lada (Toljatti)
|
1-1
|
|
5-1
|
3-0
|
6-0
|
4-0
|
6-0
|
5-0
|
4-1
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
neljätoista
|
3
|
yksi
|
64-7=+57
|
45
|
Ryazan-TNK (Ryazan)
|
0-0
|
1-0
|
|
2-1
|
2-0
|
4-0
|
2-1
|
1-0
|
2-0
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
13
|
3
|
2
|
40-17=+23
|
42
|
4. CSK VVS (Samara)
|
0-0
|
0-0
|
1-2
|
|
4-0
|
3-0
|
5-0 [2]
|
5-0
|
4-0
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
12
|
3
|
3
|
45-10=+35
|
39
|
5. Toivo (Noginsk)
|
0-2
|
0-4
|
0-4
|
0-2
|
|
1-0
|
0-0
|
2-1
|
2-0
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
kahdeksan
|
yksi
|
9
|
19-30=-11
|
25
|
6. Energetik-KMV (Kislovodsk)
|
0-4
|
1-5
|
1-4
|
0-6
|
1-0
|
|
2-2
|
1-0 [3]
|
3-0
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
7
|
yksi
|
kymmenen
|
20-39=-19
|
22
|
7. Don-Teks (kaivokset)
|
2-3
|
0-5
|
1-1
|
0-2
|
1-3
|
1-2
|
|
2-1
|
3-0
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
5
|
3
|
kymmenen
|
21-39=-18
|
kahdeksantoista
|
8. Chertanovo (Moskova)
|
0-2
|
2-4
|
2-3
|
0-2
|
1-3
|
1-3
|
3-1
|
|
0-1
|
2-0
|
kahdeksantoista
|
neljä
|
0
|
neljätoista
|
20-39=-19
|
12
|
9. Volzhanka (Cheboksary)
|
1-7
|
0-3
|
0-3
|
0-3
|
0-3
|
2-1
|
0-3
|
0-3
|
|
3-0
|
kahdeksantoista
|
3
|
0
|
viisitoista
|
8-50=-41
|
9
|
10. Spartak (Moskova)
|
0-3
|
0-6
|
0-4
|
0-3
|
0-1
|
0-2
|
0-1
|
0-3
|
|
|
kahdeksantoista
|
0
|
0
|
kahdeksantoista
|
0-55=-55
|
0
|
Kaikki liigamaalit
Katsojat
Tiimi |
Pelit |
Kaikki yhteensä |
Keskiverto |
Pelit |
Kaikki yhteensä |
Keskiverto |
Pelit |
Kaikki yhteensä |
Keskiverto
|
Kaikki ottelut |
Kotitekoinen |
Vieras
|
Ryazan-TNK
|
16 |
21.650 |
1.353 |
kahdeksan |
16 100 |
2.013 |
kahdeksan |
5 550 |
694
|
CSK VVS
|
viisitoista |
19 200 |
1,280 |
kahdeksan |
10 950 |
1,369 |
7 |
8.250 |
1.179
|
Energiaa
|
16 |
17 900 |
1.119 |
kahdeksan |
11 700 |
1,463 |
kahdeksan |
6 200 |
775
|
Lada
|
17 |
14 950 |
879 |
kahdeksan |
2 400 |
300 |
9 |
12 550 |
1,394
|
Energetik-KMV
|
16 |
13 350 |
834 |
7 |
5 300 |
757 |
9 |
8.050 |
894
|
Don-Teks
|
16 |
12 100 |
756 |
7 |
6 650 |
950 |
9 |
5 450 |
606
|
Toivoa
|
16 |
11 900 |
744 |
kahdeksan |
7 700 |
963 |
kahdeksan |
4 200 |
525
|
Chertanovo
|
16 |
11 400 |
713 |
9 |
900 |
100 |
7 |
10 500 |
1 500
|
Volzhanka
|
kymmenen |
7 800 |
780 |
5 |
3 300 |
660 |
5 |
4 500 |
900
|
Spartacus
|
kahdeksan |
3 850 |
481 |
5 |
2 050 |
410 |
3 |
1 800 |
600
|
Venäjän 33 parasta naisjalkapalloilijaa kauden 2002 lopussa
ENSIMMÄINEN LIIGA
Lopputaulukko ja A-lohkon otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
1. Annenki (Kaluga)
|
|
6-0
|
5-0
|
6-0
|
6
|
5
|
0
|
yksi
|
22-3=+19
|
viisitoista
|
2. Victoria (Belgorod)
|
0-1
|
|
3-0
|
3-1
|
6
|
3
|
0
|
3
|
7-11=-4
|
9
|
3. Yesenia-SFAT (kala)
|
3-1
|
0-1
|
|
2-0
|
6
|
2
|
yksi
|
3
|
5-10=-5
|
7
|
4. Baltia (Kaliningrad)
|
0-3
|
3-0
|
0-0
|
|
6
|
yksi
|
yksi
|
neljä
|
4-14 = -10
|
neljä
|
|
Finaalitaulukko ja B-lohkon otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
1. Nika (Nižni Novgorod)
|
|
1-0
|
2-0
|
3-1
|
6
|
5
|
0
|
yksi
|
17-4=+13
|
viisitoista
|
2. Prialit (Reutov)
|
2-0
|
|
2-1
|
3-3
|
6
|
3
|
yksi
|
2
|
10-6 = +4
|
kymmenen
|
3. Sibiryachka-Energy (Krasnojarsk)
|
1-4*
|
1-0
|
|
3-1
|
6
|
3
|
0
|
3
|
9-10=-1
|
9
|
4. Helmi (Iževsk)
|
0-7
|
0-3
|
1-3
|
|
6
|
0
|
yksi
|
5
|
6-22=-16
|
yksi
|
|
Toisessa vaiheessa kaksi parasta joukkuetta (ottaen huomioon keskinäiset pelit) ryhmistä A ja B taisteli pääsystä PREMIUM LEAGUE -liigaan ja kaksi huonointa joukkuetta 5. sijasta.
Loppusijoitukset ja lopputulokset
|
Finaalitaulukko ja 5. sijan otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
5. Yesenia-SFAT (kala)
|
|
2-0
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
6. Baltia (Kaliningrad)
|
0-0
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
7. Sibiryachka-Energy (Krasnojarsk)
|
|
|
|
3-1
|
6
|
|
|
|
|
|
8. Helmi (Iževsk)
|
|
|
1-3
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
Venäjän jalkapallon mestaruus alueiden yhdistettyjen nuorisojoukkueiden joukossa (tytöt alle 19-vuotiaat)
Venäjän nuorten kansallisten joukkueiden mestaruuden lopputurnaus pidettiin Noginskissa 3.-8.9.2002. Itse asiassa tämä on katsaus lähimpään reserviin ja tiiviiseen varajoukkueiden mestaruuteen. Viime hetkellä viime vuoden mestaruuden voittaja, Tšernozemye -joukkue (perusseura - Energia (Voronezh) ), joka korvattiin Center-3 -joukkueella (perusseura - Prialit (Reutov) ) , kieltäytyi osallistumasta kilpailuun. turnaus . Alueiden maajoukkueet muodostetaan korkeimman ja ensimmäisen divisioonan seurojen perusteella: Volgan alue - Lada (Toljatti) ja CSK VVS (Samara) , Center-1 - Chertanovo (Moskova) , Center-2 - Nadezhda (Noginsk) ja Annenki (Kaluga) , Kaukasus-Etelä - Energetik-KMV (Kislovodsk) , Golden Ring - Annenki (Kaluga) ja Yesenia-SFAT (Rybnoje) , Siperia - Sibirjatška (Krasnojarsk) , Luoteis - Baltia (Kaliningrad ) ) .
Lopputaulukko ja A-lohkon otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
1. KESKUS-1
|
|
2-0
|
3-0
|
9-0
|
3
|
3
|
0
|
0
|
14-0=+14
|
9
|
2. VOLGA-ALUE
|
0-2
|
|
4-1
|
8-0
|
3
|
2
|
0
|
yksi
|
12-3=+9
|
6
|
3. KAUKASUS-ETELÄ
|
0-3
|
1-4
|
|
0-0
|
3
|
0
|
yksi
|
2
|
1-7=-6
|
yksi
|
4. SIBERIA
|
0-9
|
0-8
|
0-0
|
|
3
|
0
|
yksi
|
2
|
0-17=-17
|
yksi
|
|
Finaalitaulukko ja B-lohkon otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
1. KESKUS-2
|
|
2-0
|
7-0
|
9-0
|
3
|
3
|
0
|
0
|
18-0=+18
|
9
|
2. KULTAINEN SORMUS
|
0-2
|
|
3-0
|
11-0
|
3
|
2
|
0
|
yksi
|
14-2=+12
|
6
|
3. LUOTEIS
|
0-7
|
0-3
|
|
4-0
|
3
|
yksi
|
0
|
2
|
4-10=-6
|
3
|
4. KESKUS-3
|
0-9
|
0-11
|
0-4
|
|
3
|
0
|
0
|
3
|
0-24=-24
|
0
|
|
Pudotuspelit 1.-4
|
Pudotuspelit 5.-8
|
Parhaat pelaajat
Venäjän jalkapallon mestaruus alueiden yhdistettyjen nuorisojoukkueiden joukossa (tytöt alle 16)
Venäjän nuorten kansallisten joukkueiden mestaruuden lopputurnaus pidettiin Kalugassa 25. elokuuta - 1. syyskuuta 2002.
Lopputaulukko ja A-lohkon otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
1. KESKUS-1
|
|
3-0
|
4-0
|
6-0
|
3
|
3
|
0
|
0
|
13-0=+13
|
9
|
2. VOLGA-ALUE
|
0-3
|
|
1-1
|
3-0
|
3
|
yksi
|
yksi
|
yksi
|
4-4 = +0
|
neljä
|
3. KAUKASUS-ETELÄ
|
0-4
|
1-1
|
|
3-0
|
3
|
yksi
|
yksi
|
yksi
|
4-5=-1
|
neljä
|
4. SIBERIA
|
0-6
|
0-3
|
0-3
|
|
3
|
0
|
0
|
3
|
0-12=-12
|
0
|
|
Finaalitaulukko ja B-lohkon otteluiden tulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
1. MUSTA MAA
|
|
4-2
|
10-0
|
16-2
|
3
|
3
|
0
|
0
|
30-4=+26
|
9
|
2. LUOTEIS
|
2-4
|
|
2-0
|
7-0
|
3
|
2
|
0
|
yksi
|
11-4=+7
|
6
|
3. KESKUS-2
|
0-10
|
0-2
|
|
2-1
|
3
|
yksi
|
0
|
2
|
2-13=-11
|
3
|
4. KULTA SORMUS
|
2:16
|
0:7
|
1:2
|
|
3
|
0
|
0
|
3
|
3-25=-22
|
0
|
|
Pudotuspelit 1.-4
|
Pudotuspelit 5.-8
|
Moskovan avoimet naisten jalkapallon mestaruuskilpailut 2002
Lopulliset sijoitukset ja ottelutulokset
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
Ja
|
AT
|
H
|
P
|
RM
|
O
|
Chertanovo double (Moskova)
|
|
0-3
|
4-0
|
14-0
|
3-0
|
9-0
|
9-0
|
6-0
|
22-0
|
16
|
viisitoista
|
0
|
yksi
|
110-5 = +105
|
45
|
Matkailu- ja vieraanvaraisuusinstituutin (ITiG) tiimi
|
1-4
|
|
0-0
|
5-0
|
3-0
|
3-0
|
2-0
|
5-0
|
7-0
|
16
|
neljätoista
|
yksi
|
yksi
|
52-4=+48
|
43
|
Voskhod (Moskova)
|
1-3
|
0-4
|
|
5-1
|
3-0
|
8-0
|
5-0
|
6-0
|
18-0
|
16
|
12
|
yksi
|
3
|
85-14=+71
|
37
|
4. Venäjä (Moskova)
|
0-4
|
0-3
|
1-3
|
|
1-1
|
3-2
|
4-4
|
3-1
|
12-2
|
16
|
kahdeksan
|
2
|
6
|
40-47=-7
|
26
|
5. Chertanovo-2 (Moskova)
|
0-2
|
0-1
|
0-3
|
1-4
|
|
0-3
|
0-3
|
3-0
|
4-1
|
16
|
5
|
2
|
9
|
22-30=-8
|
17
|
6. Alektan (Moskova)
|
0-9
|
0-3
|
0-8
|
2-3
|
3-0
|
|
0-4
|
1-1
|
5-0
|
16
|
neljä
|
2
|
kymmenen
|
25-50 = -25
|
neljätoista
|
7. Spartak double (Moskova)
|
0-13
|
0-4
|
0-5
|
0-3
|
2-3
|
1-6
|
|
6-1
|
7-0
|
16
|
neljä
|
yksi
|
yksitoista
|
27-59=-22
|
13
|
8. Prialit (Reutov)
|
0-3
|
0-3
|
1-8
|
1-3
|
0-1
|
2-0
|
1-0
|
|
0-0
|
16
|
3
|
2
|
yksitoista
|
11-48=-37
|
yksitoista
|
9. Katyusha (Moskova)
|
0-5
|
0-6
|
0-16
|
0-2
|
0-8
|
0-6
|
3-0
|
0-3
|
|
16
|
yksi
|
yksi
|
neljätoista
|
6-121=-115
|
neljä
|
Muistiinpanot
- ↑ Voronežin urheiluviikkolehti "Pelaaja" nro 19 (424), päivätty 29. toukokuuta 2002
- ↑ Harvest , redstar.ru. Haettu 3. lokakuuta 2002.
- ↑ SAVINA ALOITTAA, "ENERGETIK" VOITTAA, stapravda.ru. Haettu 30. elokuuta 2002.
Kirjallisuus
Linkit