Neuvostoliiton henkilökohtaiset joukkuemestaruuskilpailut (52.) (omistettu V. I. Leninin syntymän 110-vuotispäivälle) pidettiin Krasnojarskissa 15. – 22 . maaliskuuta 1980 . Kilpailut käytiin kahdeksassa lajissa - 15, 30 ja 50 km kilpailut, 4x10 km viesti (miehet), 5, 10 ja 20 km kilpailut, 4x5 km viesti (naiset).
Kulta | Hopea | Pronssi | |
---|---|---|---|
15 km kilpailu | Pankov Vadim "Trud" Sverdlovsk |
Beljajev Jevgeni "Trud" Leningrad |
Rochev Vasily "Dynamo" Syktyvkar |
30 km kisa | Zimyatov Nikolai "Spartak" Moskovan alue |
Lukjanov Vladimir Dynamo Moskova |
Saveljev Sergei asevoimat Moskovan alue |
50 km kisa | Kuznetsov Vladimir "Dynamo" Leningrad |
Ivanov Anatoli "Trud" Kuibyshev |
Saveljev Sergei asevoimat Moskovan alue |
Viesti 4x10 km | Dynamo Lukyanov Vladimir Kuznetsov Vladimir Kuznetsov Aleksanteri Rochev Vasily |
Asevoimat Zavyalov Alexander Bazhukov Nikolai Vakhrushev Juri Saveljev Sergei |
"Työväen" Suslov Aleksanteri Tšaiko Aleksandr Ivanov Anatoli Beljajev Jevgeni |
Kulta | Hopea | Pronssi | |
---|---|---|---|
5 km kisa | Zykova Lyubov "Trud" Tšeljabinsk |
Khvorova Raisa Dynamo Leningrad |
Yurasova Galina Dynamo Moskova |
10 km kisa | Smetanina Raisa maaseudun verkkopalvelu Syktyvkar |
Kulakova Galina "Trud" Izhevsk |
Yurasova Galina Dynamo Moskova |
20 km kisa | Kulakova Galina "Trud" Izhevsk |
Yurasova Galina Dynamo Moskova |
Smetanina Raisa maaseudun verkkopalvelu Syktyvkar |
Viesti 4x5 km | Dynamo Rocheva Nina Yurasova Galina Lintareva (Tropak) Valentina Khvorova Raisa |
"Labor" Pershina (Trusova) Tatyana Zykova Lyubov Amosova Zinaida Kulakova Galina |
Asevoimat Nesterova Nadezhda Shebolkina Nadezhda Lyadova Lyubov Spiridonova Alevtina |
Neuvostoliiton henkilökohtainen-joukkuemestaruus (19.) miesten 70 km hiihtokilpailussa pidettiin Kantalahdassa 13.4.1980 .
Kulta | Hopea | Pronssi | |
---|---|---|---|
70 km kisa | Lukjanov Vladimir Dynamo Moskova |
Schneider Victorin asevoimat Tšeljabinsk |
Kolesov Nikolai Lokomotiv Vologda |
Neuvostoliiton henkilökohtainen joukkuemestaruus (6.) naisten 30 km hiihtokilpailussa pidettiin Murmanskin alueen Apatityssä 12.4.1980 .
Kulta | Hopea | Pronssi | |
---|---|---|---|
30 km kisa | Kulakova Galina "Trud" Izhevsk |
Amosova Zinaida "Trud" Sverdlovsk |
Spiridonova Valentina asevoimat Yuzhno-Sakhalinsk |
Neuvostoliiton hiihdon mestaruus | |
---|---|
|