Neuvostoliiton jalkapallon mestaruus 1966 (luokka "B", Ukrainan SSR)
Neuvostoliiton mestaruuskilpailut 1966 Ukrainan SSR-luokan "B" alueilla pidettiin kahdessa vaiheessa:
- ensimmäisessä vaiheessa pudotuspelien osallistujaparit jaettiin kahteen vyöhykkeeseen;
- toisessa vaiheessa seurat kilpailivat sijoituksista sijoituksiin.
Zonal Stage
1 vyöhyke
M |
Tiimi |
yksi |
2 |
3 |
neljä |
5 |
6 |
7 |
kahdeksan |
9 |
kymmenen |
yksitoista |
12 |
13 |
neljätoista |
viisitoista |
16 |
17 |
kahdeksantoista |
19 |
kaksikymmentä |
Ja |
AT |
H |
P |
G |
O
|
yksi |
Dynamo Hmelnitski |
|
4:0 |
2:0 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
2:1 |
0:0 |
1:1 |
4:0 |
0:1 |
1:0 |
2:0 |
4:2 |
4:1 |
3:0 |
4:0 |
38 |
24 |
6 |
kahdeksan |
62-26 |
54
|
2 |
"Desna" Chernihiv |
5:4 |
|
1:1 |
3:0 |
2:0 |
0:1 |
1:0 |
4:0 |
0:1 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
1:2 |
3:1 |
2:0 |
3:1 |
3:2 |
1:1 |
3:1 |
6:0 |
38 |
19 |
yksitoista |
kahdeksan |
56-36 |
49
|
3 |
SKCHF Sevastopol |
1:0 |
2:0 |
|
0:0 |
1:0 |
5:0 |
3:1 |
0:0 |
3:0 |
0:1 |
3:0 |
2:0 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
1:1 |
3:2 |
1:0 |
1:0 |
3:2 |
38 |
kahdeksantoista |
12 |
kahdeksan |
57-34 |
48
|
neljä |
Lokomotiv Donetsk |
1:0 |
4:0 |
2:1 |
|
1:3 |
0:1 |
1:0 |
0:1 |
1:1 |
3:1 |
0:0 |
2:0 |
1:0 |
3:0 |
1:0 |
4:0 |
3:1 |
5:2 |
1:0 |
3:1 |
38 |
19 |
9 |
kymmenen |
52-33 |
47
|
5 |
Kolos Poltava |
0:0 |
1:0 |
3:2 |
0:0 |
|
0:1 |
0:1 |
1:0 |
3:0 |
0:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
5:1 |
0:1 |
1:1 |
0:0 |
3:1 |
4:1 |
5:0 |
38 |
neljätoista |
neljätoista |
kymmenen |
50-32 |
42
|
6 |
Shakhtar Kadievka |
4:1 |
0:1 |
2:2 |
0:1 |
1:0 |
|
0:0 |
1:1 |
3:2 |
1:0 |
1:1 |
0:1 |
1:1 |
0:0 |
3:1 |
1:0 |
3:0 |
3:1 |
2:0 |
1:0 |
38 |
16 |
kymmenen |
12 |
43-41 |
42
|
7 |
"Kryvbas" Krivoy Rog |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
3:0 |
0:0 |
2:0 |
|
1:0 |
2:0 |
3:1 |
1:0 |
2:0 |
1:2 |
3:0 |
0:2 |
3:3 |
4:0 |
3:1 |
1:1 |
0:1 |
38 |
16 |
9 |
13 |
39-28 |
41
|
kahdeksan |
Shakhtar Aleksandria |
0:0 |
0:0 |
0:0 |
0:0 |
3:0 |
1:0 |
0:0 |
|
0:2 |
0:0 |
0:0 |
3:2 |
1:1 |
5:2 |
2:1 |
0:2 |
2:0 |
0:0 |
2:0 |
0:0 |
38 |
12 |
17 |
9 |
30-25 |
41
|
9 |
Avangard Kramatorsk |
3:1 |
1:3 |
1:2 |
4:2 |
2:3 |
2:2 |
1:0 |
0:0 |
|
0:2 |
2:1 |
0:0 |
3:1 |
3:0 |
1:0 |
1:2 |
1:1 |
3:1 |
1:0 |
3:0 |
38 |
16 |
kahdeksan |
neljätoista |
49-49 |
40
|
kymmenen |
Polissya Zhytomyr |
2:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
0:0 |
0:0 |
2:0 |
0:0 |
0:2 |
|
0:1 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
0:0 |
3:0 |
0:0 |
4:0 |
38 |
neljätoista |
yksitoista |
13 |
33-27 |
39
|
yksitoista |
"Kolgospnik" Rivne |
0:2 |
0:2 |
0:0 |
1:0 |
1:1 |
3:0 |
1:0 |
0:1 |
1:1 |
1:0 |
|
2:0 |
1:1 |
0:1 |
1:0 |
2:1 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
1:1 |
38 |
yksitoista |
17 |
kymmenen |
27-30 |
39
|
12 |
Volyn Lutsk |
0:1 |
0:1 |
1:3 |
0:1 |
3:2 |
1:2 |
0:1 |
1:1 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
|
0:0 |
0:0 |
2:1 |
3:0 |
5:1 |
3:1 |
0:0 |
3:2 |
38 |
neljätoista |
kymmenen |
neljätoista |
39-38 |
38
|
13 |
"Trubnik" Nikopol |
0:1 |
1:1 |
1:2 |
2:1 |
1:1 |
0:3 |
1:0 |
1:3 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
2:0 |
|
1:1 |
1:0 |
5:3 |
1:0 |
0:0 |
4:0 |
2:1 |
38 |
yksitoista |
viisitoista |
12 |
39-44 |
37
|
neljätoista |
"Dunaets" Ismael |
0:0 |
0:1 |
4:2 |
1:0 |
1:2 |
2:0 |
3:1 |
1:2 |
4:0 |
2:1 |
1:1 |
0:1 |
1:0 |
|
1:0 |
3:0 |
5:0 |
1:1 |
2:2 |
2:0 |
38 |
13 |
kymmenen |
viisitoista |
42-48 |
36
|
viisitoista |
Avangard Makeevka |
0:1 |
4:2 |
1:2 |
1:1 |
0:2 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
1:2 |
4:0 |
|
3:1 |
3:0 |
2:1 |
2:0 |
3:0 |
38 |
17 |
yksi |
kaksikymmentä |
48-44 |
35
|
16 |
"Öljymies" Drohobych |
1:1 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
0:3 |
0:0 |
0:0 |
0:1 |
5:2 |
1:0 |
1:1 |
0:1 |
2:0 |
1:0 |
2:1 |
|
1:0 |
4:0 |
6:0 |
0:1 |
38 |
12 |
kymmenen |
16 |
42-49 |
34
|
17 |
Spartak Melitopol |
0:2 |
0:1 |
2:1 |
0:1 |
0:0 |
3:1 |
0:1 |
0:0 |
1:1 |
0:2 |
0:0 |
1:1 |
0:0 |
2:0 |
2:0 |
-:+ |
|
3:0 |
3:0 |
2:0 |
38 |
9 |
kymmenen |
19 |
39-54 |
28
|
kahdeksantoista |
"Kommunarets" Kommunarsk |
0:2 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
0:1 |
1:0 |
0:1 |
1:1 |
5:1 |
1:2 |
3:2 |
0:0 |
3:1 |
3:0 |
2:1 |
|
1:1 |
5:3 |
38 |
kahdeksan |
12 |
kahdeksantoista |
42-62 |
28
|
19 |
Avtomobilist Odessa |
1:4 |
1:1 |
2:1 |
2:4 |
1:1 |
2:2 |
0:0 |
1:0 |
0:1 |
0:1 |
0:0 |
0:1 |
1:1 |
1:0 |
0:2 |
1:1 |
2:5 |
0:0 |
|
2:1 |
38 |
neljä |
13 |
21 |
23-65 |
21
|
kaksikymmentä |
"Aloita" Dzeržinsk |
0:2 |
0:0 |
0:3 |
0:2 |
0:2 |
1:2 |
0:0 |
0:0 |
0:0 |
2:0 |
0:2 |
0:0 |
1:1 |
0:0 |
3:2 |
0:2 |
1:5 |
2:0 |
2:0 |
|
38 |
6 |
9 |
23 |
25-72 |
21
|
Alue 2
M |
Tiimi |
yksi |
2 |
3 |
neljä |
5 |
6 |
7 |
kahdeksan |
9 |
kymmenen |
yksitoista |
12 |
13 |
neljätoista |
viisitoista |
16 |
17 |
kahdeksantoista |
19 |
kaksikymmentä |
Ja |
AT |
H |
P |
G |
O
|
yksi |
Avangard Zhovti Vody |
|
0:1 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
0:0 |
4:4 |
0:0 |
1:0 |
3:0 |
2:1 |
3:1 |
2:0 |
1:0 |
5:0 |
4:0 |
1:0 |
4:1 |
1:0 |
38 |
23 |
9 |
6 |
61-24 |
55
|
2 |
Lokomotiv Kherson |
2:1 |
|
0:1 |
2:1 |
2:0 |
1:1 |
2:1 |
0:0 |
3:0 |
4:2 |
1:1 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
3:2 |
2:2 |
3:1 |
2:0 |
2:0 |
38 |
kaksikymmentä |
kymmenen |
kahdeksan |
55-30 |
viisikymmentä
|
3 |
Dnepr Kremenchug |
0:0 |
1:0 |
|
1:1 |
0:0 |
2:1 |
2:0 |
1:1 |
0:0 |
3:1 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
3:0 |
2:0 |
38 |
19 |
12 |
7 |
44-26 |
viisikymmentä
|
neljä |
Spartak Ivano-Frankivsk |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
|
1:1 |
0:0 |
2:1 |
1:2 |
1:0 |
2:1 |
1:0 |
2:1 |
1:1 |
4:2 |
1:1 |
2:3 |
3:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
38 |
neljätoista |
16 |
kahdeksan |
40-29 |
44
|
5 |
"Lokki" Sevastopol |
2:1 |
0:1 |
2:1 |
0:0 |
|
0:1 |
0:0 |
2:0 |
3:0 |
4:0 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
0:0 |
2:1 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
38 |
viisitoista |
neljätoista |
9 |
40-29 |
44
|
6 |
Khimik Severodonetsk |
0:2 |
1:1 |
0:0 |
1:1 |
3:0 |
|
1:1 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
3:1 |
2:1 |
0:1 |
3:0 |
1:2 |
5:2 |
5:0 |
3:2 |
2:0 |
5:1 |
38 |
16 |
yksitoista |
yksitoista |
55-34 |
43
|
7 |
Shakhtar Gorlovka |
0:0 |
0:0 |
0:3 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
|
1:0 |
1:0 |
0:0 |
0:1 |
6:1 |
0:0 |
2:2 |
4:0 |
3:1 |
0:0 |
1:1 |
4:1 |
4:0 |
38 |
viisitoista |
13 |
kymmenen |
44-27 |
43
|
kahdeksan |
"Torpedo" Kharkiv |
0:1 |
1:2 |
0:2 |
0:0 |
0:0 |
0:3 |
2:0 |
|
1:1 |
4:2 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
1:0 |
4:0 |
2:0 |
3:0 |
1:0 |
38 |
neljätoista |
13 |
yksitoista |
39-32 |
41
|
9 |
Spartak Sumy |
0:1 |
1:0 |
0:1 |
0:2 |
2:0 |
1:1 |
2:1 |
2:0 |
|
1:1 |
1:0 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
4:0 |
4:0 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
38 |
yksitoista |
17 |
kymmenen |
31-28 |
39
|
kymmenen |
"Bukovyna" Chernivtsi |
0:3 |
2:2 |
0:1 |
2:2 |
0:0 |
1:1 |
1:1 |
1:0 |
3:0 |
|
1:1 |
0:0 |
3:1 |
2:1 |
3:0 |
2:0 |
1:0 |
1:1 |
3:3 |
1:1 |
38 |
12 |
neljätoista |
12 |
45-48 |
38
|
yksitoista |
Avangard Kerch |
0:0 |
2:1 |
1:1 |
0:0 |
2:2 |
1:2 |
0:1 |
1:1 |
1:1 |
1:0 |
|
3:0 |
3:1 |
0:2 |
0:0 |
2:1 |
2:1 |
2:0 |
2:0 |
2:1 |
38 |
13 |
yksitoista |
neljätoista |
41-42 |
37
|
12 |
"Kolgospnik" Cherkasy |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
0:0 |
2:0 |
2:0 |
0:1 |
1:0 |
1:1 |
0:1 |
1:2 |
|
0:0 |
2:1 |
1:1 |
0:0 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
1:0 |
38 |
yksitoista |
neljätoista |
13 |
24-31 |
36
|
13 |
"Dneprovets" Dneprodzerzhinsk |
0:1 |
1:0 |
1:1 |
2:0 |
3:1 |
0:3 |
0:1 |
1:0 |
2:3 |
1:1 |
2:1 |
0:1 |
|
1:1 |
2:0 |
4:1 |
3:0 |
2:0 |
1:2 |
0:1 |
38 |
12 |
9 |
17 |
38-41 |
33
|
neljätoista |
Avangard Ternopil |
2:2 |
1:1 |
3:1 |
0:3 |
2:0 |
0:0 |
2:0 |
0:1 |
0:0 |
0:1 |
2:3 |
0:0 |
0:0 |
|
2:0 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
4:1 |
1:0 |
38 |
kymmenen |
12 |
16 |
40-44 |
32
|
viisitoista |
"Torpedo" Berdyansk |
1:1 |
2:1 |
0:1 |
0:0 |
2:2 |
1:0 |
1:0 |
0:1 |
0:0 |
0:2 |
2:1 |
1:0 |
1:2 |
0:0 |
|
1:0 |
2:1 |
3:1 |
2:0 |
0:0 |
38 |
yksitoista |
kymmenen |
17 |
25-39 |
32
|
16 |
"Azovets" Zhdanov |
3:4 |
3:0 |
2:1 |
1:1 |
2:2 |
0:4 |
0:1 |
1:1 |
1:0 |
0:1 |
2:1 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
0:1 |
|
1:1 |
3:3 |
1:1 |
1:1 |
38 |
yksitoista |
9 |
kahdeksantoista |
43-63 |
31
|
17 |
"Verkhovyna" Uzhgorod |
2:1 |
1:1 |
3:0 |
2:1 |
1:2 |
5:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
6:2 |
0:1 |
0:0 |
1:0 |
2:1 |
1:0 |
0:2 |
|
1:2 |
2:1 |
2:1 |
38 |
12 |
7 |
19 |
38-58 |
31
|
kahdeksantoista |
Shakhtar Torez |
1:1 |
0:2 |
2:2 |
0:0 |
0:2 |
0:0 |
0:3 |
0:0 |
0:1 |
0:0 |
4:2 |
0:0 |
1:1 |
2:1 |
2:0 |
2:3 |
3:1 |
|
0:0 |
2:1 |
38 |
7 |
viisitoista |
16 |
34-52 |
29
|
19 |
Shakhtar Jenakiyevo |
1:2 |
0:2 |
1:2 |
1:0 |
0:4 |
1:0 |
0:3 |
0:2 |
0:0 |
0:2 |
1:0 |
0:0 |
2:0 |
3:2 |
1:0 |
0:0 |
3:0 |
3:2 |
|
1:0 |
38 |
kymmenen |
kahdeksan |
kaksikymmentä |
29-58 |
28
|
kaksikymmentä |
Shakhtar Red Luch |
0:4 |
0:5 |
0:1 |
1:1 |
0:2 |
1:0 |
0:0 |
2:2 |
0:0 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
0:2 |
2:0 |
1:0 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
|
38 |
7 |
kymmenen |
21 |
18-49 |
24
|
Pudotuspelit
Ottelu 1. sijasta
25. marraskuuta 1966 |
|
Kiova |
Linkit
Ukrainan SSR:n jalkapallon mestaruus |
---|
SM-kisat | Mestaruus kaupunkien joukkueiden kesken |
- 1921
- 1922
- 1923
- 1924
- 1927
- 1928
- 1931
- 1932
- 1934
- 1935
|
---|
Seuran "Dynamo" mestaruus |
- 1929
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
|
---|
Mestaruus seurajoukkueiden kesken |
- 1936 (kevät)
- 1937 (kevät)
|
---|
|
---|
KFK kilpailut | |
---|
Mestarijoukkuekilpailu _ _ | luokka "B", Ukrainan SSR |
|
---|
luokka "A", toinen ryhmä |
|
---|
Neuvostoliiton toinen liiga |
|
---|
Neuvostoliiton toiseksi alhaisin liiga |
|
---|
|
---|
Vuonna 1970 Ukrainan SSR:n jalkapallon mestaruus järjestettiin kahdessa Neuvostoliiton mestaruussarjassa kerralla: luokka "A", toinen ryhmä ja luokka "B", Ukrainan SSR |