Ukrainan jalkapallon mestaruuskilpailut 2008 naisten joukkueissa | |
---|---|
Ajankäyttö | 6. toukokuuta - 29. marraskuuta 2008 |
Osallistujien määrä | 9 |
Huippupaikat | |
Voittaja | Zhilstroy-1 (Kharkova) (4. kerta) |
Toinen sija | Legenda (Tšernihiv) |
Kolmas sija | Neftekhimik (kalush) |
Ukrainian Football Championship 2008 naisten joukkueissa ( Ukrainian Football Championship of Ukraine 2008 among women 's teams ) on 17. Ukrainan jalkapallon naisten mestaruuskilpailut . Turnaus alkoi 6. toukokuuta ja päättyi 29. marraskuuta 2008 . Ukrainan mestarin titteli palautettiin Kharkovalle " Zhilstroy-1 ", joka voitti neljännen tittelin viimeisen kuuden kauden aikana.
Vuoden 2008 mestaruuskilpailuihin osallistui 10 joukkuetta . Vuoden pituisen tauon jälkeen Chernomorochka Odesa palasi turnaukseen. Sen lisäksi osallistujaluetteloa täydensi Mariupol "Ilyichevka" ja joukkue "Yatran-Basis", joka edustaa Umanin aluetta. Viime kauden osallistujista turnaus hävisi Kiovan "Ateksin".
klubi | Kaupunki |
---|---|
Donchanka | Donetsk |
Zhilstroy-1 | Kharkova |
Aamunkoitto-Spartak | Lugansk |
Iljitševka | Mariupol |
Legenda | Chernihiv |
petrokemisti | Kalush |
Rodynan lyseo | Kostopol , Rivnen alue |
Chernomorochka | Odessa |
Yuzhanka-mestari | Kherson |
Yatranin perusta | Umanskyn alueella |
Turnauksen ensimmäinen vaihe pidettiin 6.5.-19.9.2008. Sen tulosten mukaan 5 ensimmäistä joukkuetta jatkoivat suorituksiaan viimeisessä vaiheessa. Zorya-Spartak (Lugansk) joukkue vetäytyi mestaruudesta 2. kierroksen jälkeen, sen mukana olleiden pelien tulokset peruttiin (1. Yuzhanka-Master - Zarya-Spartak 9:0, ottelua ei pelattu loppuun, 2. Zarya- Spartak - Donetsk 0:8).
M | Tiimi | Ja | AT | H | P | pallot | ± | O | Huomautuksia |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Zhilstroy-1 (Kharkova) | 16 | viisitoista | 0 | yksi | 56-4 _ _ | +52 | 45 | Joukkueet jatkoivat osallistumistaan finaaliin |
2 | Legenda (Tšernihiv) | 16 | 12 | yksi | 3 | 55-11 _ _ | +44 | 37 | |
3 | Neftekhimik (kalush) | 16 | 9 | 3 | neljä | 29-20 _ _ | +9 | kolmekymmentä | |
neljä | Iljitševka (Mariupol) | 16 | kahdeksan | 2 | 6 | 30-20 _ _ | +10 | 26 | |
5 | Dontsanka (Donetsk) | 16 | 6 | 2 | kahdeksan | 15-16 _ _ | −1 | kaksikymmentä | |
6 | Rodyna Lyseum (Kostopol) | 16 | 5 | yksi | kymmenen | 21-39 _ _ | −18 | 16 | |
7 | Yuzhanka-mestari (Kherson) | 16 | 5 | yksi | kymmenen | 27-56 _ _ | −29 | 16 | |
kahdeksan | Yatran-Basis (Umansky-alue) | 16 | neljä | 3 | 9 | 10-28 _ _ | −18 | viisitoista | |
9 | Chernomorochka (Odessa) | 16 | yksi | yksi | neljätoista | 13-62 _ _ | −49 | neljä | |
kymmenen | Zarya-Spartak (Lugansk) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0-0 _ _ | 0 | 0 | Hän vetäytyi mestaruudesta toisen kierroksen jälkeen |
I - pelit, B - voitot, N - tasapelit, P - tappiot, maalit - tehdyt ja päästetyt maalit, ± - maaliero, O - pisteet
Tiimi | ZhS1 | JALKA | NAVE | HIL | EI | SUKU | YUZHN | NTR | CRN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Zhilstroy-1 (Kharkova) | 2:0 | 3:2 | 3:0 | 1:0 | +:- | 9:1 | 6:0 | +:- | |
2. Legenda (Tšernihiv) | 0:2 | 3:0 | 2:0 | 1:0 | 7:0 | +:- | 2:1 | 12:1 | |
3. Neftekhimik (Kalush) | 0:4 | 1:3 | 1:1 | +:- | 4:1 | +:- | 5:0 | +:- | |
4. Iljitševka (Mariupol) | 1:2 | 2:2 | 1:3 | 1:0 | 8:1 | 3:1 | 1:0 | 6:1 | |
5. Dontsanka (Donetsk) | 0:4 | 1:2 | 0:0 | 2:0 | 3:0 | 0:0 | 0:1 | 2:1 | |
6. Rodyna Lyseum (Kostopol) | +:- | 1:5 | 1:2 | 1:2 | 3:1 | 1:3 | 2:0 | 7:1 | |
7. Yuzhanka-Mestari (Kherson) | 0:11 | 0:11 | 2:7 | 1:2 | 2:4 | 2:0 | 2:1 | 7:2 | |
8. Yatran-Basis (Umanin alue) | -:+ | 0:5 | 0:0 | +:- | 0:1 | 0:0 | 3:1 | 3:2 | |
9. Chernomorochka (Odessa) | 0:9 | +:- | 1:4 | 0:2 | 0:1 | 1:3 | 2:5 | 1:1 |
Turnauksen viimeinen vaihe pidettiin 4.10.-29.11.2008.
M | Tiimi | Ja | AT | H | P | pallot | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Zhilstroy-1 (Kharkova) | kahdeksan | 5 | yksi | 2 | 22-7 _ _ | +15 | 16 |
2 | Legenda (Tšernihiv) | kahdeksan | 5 | yksi | 2 | 12-7 _ _ | +5 | 16 |
3 | Iljitševka (Mariupol) | kahdeksan | neljä | yksi | 3 | 13-14 _ _ | −1 | 13 |
neljä | Neftekhimik (kalush) | kahdeksan | neljä | 0 | neljä | 9-10 _ _ | −1 | 12 |
5 | Dontsanka (Donetsk) | kahdeksan | 0 | yksi | 7 | 0-18 _ _ | −18 | yksi |
I - pelit, B - voitot, N - tasapelit, P - tappiot, maalit - tehdyt ja päästetyt maalit, ± - maaliero, O - pisteet
Tiimi | ZhS1 | JALKA | HIL | NAVE | EI |
---|---|---|---|---|---|
1. Zhilstroy-1 (Kharkova) | 4:2 | 6:0 | 3:0 | 4:0 | |
2. Legenda (Tšernihiv) | 1:0 | 3:0 | 1:0 | 2:0 | |
3. Iljitševka (Mariupol) | 1:1 | 2:1 | 2:0 | 4:0 | |
4. Neftekhimik (Kalush) | 3:2 | 1:2 | 3:0 | 1:0 | |
5. Dontsanka (Donetsk) | 0:2 | 0:0 | 0:4 | 0:1 |
Joukkueiden lopullista järjestystä päätettäessä otettiin huomioon SM-sarjan molemmissa vaiheissa keskenään käydyt ottelut.
M | Tiimi | Ja | AT | H | P | pallot | ± | O | Huomautuksia |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zhilstroy-1 (Kharkova) | 16 | 13 | yksi | 2 | 43-10 _ _ | +33 | 40 | UEFA:n Mestarien liigan karsintakierros | |
Legenda (Tšernihiv) | 16 | kymmenen | 2 | neljä | 25-15 _ _ | +10 | 32 | ||
Neftekhimik (kalush) | 16 | 6 | 2 | kahdeksan | 16-25 _ _ | −9 | kaksikymmentä | ||
neljä | Iljitševka (Mariupol) | 16 | 5 | 3 | kahdeksan | 19-29 _ _ | −10 | kahdeksantoista | |
5 | Dontsanka (Donetsk) | 16 | yksi | 2 | 13 | 3-27 _ _ | −24 | 5 |
I - pelit, B - voitot, N - tasapelit, P - tappiot, maalit - tehdyt ja päästetyt maalit, ± - maaliero, O - pisteet
Ukrainan naisten jalkapallon mestaruuskilpailut | |
---|---|
Pääsarja | |
Talven mestaruus | |
Ensimmäinen liiga |
|