Venäjän lentopallon miesten cup 2001
IX-turnaus Venäjän Cupista lentopallossa miesten joukkueissa järjestettiin 25. huhtikuuta - 16. syyskuuta 2001 . Kilpailuun osallistui 31 joukkuetta: 12 Superliigan edustajaa, 10 pääliigan "A" joukkuetta ja 7 pääliigan "B" joukkuetta sekä 2 Venäjän joukkuetta kilpailun ulkopuolelle - nuoriso 1981/ 82 ja nuoret 1983/84 syntymävuotta.
UEM-Izumrud voitti Cupin kolmannen kerran peräkkäin ja voitti finaalissa Permin Uralsvyazinformin 3-0.
UEM-Izumrudin hyökkääjä Alexander Bogomolov
tunnustettiin finaaliturnauksen parhaaksi pelaajaksi .
Alkuvaihe
Alkuvaiheessa järjestettiin 5 vyöhyketurnausta. Moskovan alueen edustajat pelasivat kahdessa erässä matkakalenterin mukaan ja kolme vahvinta joukkuetta eteni välieriin; muilla alueilla pelit pelattiin kahdessa kierroksessa kiertuejärjestelmän mukaan (1. kierros - 25. - 31. toukokuuta, 2. kierros - 11. - 17. kesäkuuta), 1 - 3 joukkuetta pääsi finaaliin.
Oktan-joukkue , joka oli voittanut oikeuden osallistua semifinaaliturnaukseen, kieltäytyi tästä ja tuli lohdutusturnauksen omistajaksi sijoille 13-20. Oikeus taistella sijoista 1.-12. siirrettiin Dynamo-UVO:lle ( Nižni Novgorod ).
Alue 1. Moskova
Ottelut pelattiin 25. huhtikuuta - 16. kesäkuuta.
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Iskra-RVSN ( Odintsovo )
|
|
3:0 2:3 |
3:1 3:0 |
3:2 3:2 |
3:0 3:2 |
3:0 3:0 |
3:0 3:1 |
12 |
yksitoista |
yksi |
35:11 |
23
|
2. MSTU-Lužniki ( Moskova )
|
0:3 3:2 |
|
3:2 3:1 |
3:2 2:3 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
12 |
kymmenen |
2 |
32:13 |
22
|
3. "Dynamo-MGFSO Olympus" ( Moskova )
|
1:3 0:3 |
2:3 1:3 |
|
3:1 0:3 |
3:0 3:2 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
12 |
7 |
5 |
25:18 |
19
|
4. CSKA ( Moskova )
|
2:3 2:3 |
2:3 3:2 |
1:3 3:0 |
|
1:3 3:2 |
3:0 3:1 |
3:1 3:1 |
12 |
7 |
5 |
29:22 |
19
|
5. "Ray" ( Moskova )
|
0:3 2:3 |
0:3 0:3 |
0:3 2:3 |
3:1 2:3 |
|
3:1 3:2 |
3:2 3:0 |
12 |
5 |
7 |
21:27 |
17
|
6. "Zorkiy" ( Krasnogorsk )
|
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 1:3 |
1:3 2:3 |
|
3:1 3:1 |
12 |
2 |
kymmenen |
10:32 |
neljätoista
|
7. ZeVS ( Zelenograd )
|
0:3 1:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
1:3 1:3 |
2:3 0:3 |
1:3 1:3 |
|
12 |
0 |
12 |
7:36 |
12
|
Alue 2. Luoteis
1. kierros pelattiin Jaroslavlissa ja 2. kierros Pietarissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. "Oilman" ( Jaroslavl )
|
|
3:1 3:2 |
3:0 3:0 |
3:2 0:3 |
3:2 3:2 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
9 |
yksi |
27:12 |
19
|
2. Baltika ( Pietari )
|
1:3 2:3 |
|
3:1 3:2 |
2:3 3:2 |
3:1 3:1 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
7 |
3 |
26:16 |
17
|
3. Venäjän nuorisojoukkue
|
0:3 0:3 |
1:3 2:3 |
|
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
21:12 |
16
|
4. "Oktan" ( Novokuibyshevsk )
|
2:3 3:0 |
3:2 2:3 |
0:3 0:3 |
|
3:2 3:1 |
3:0 3:2 |
kymmenen |
6 |
neljä |
22:19 |
16
|
5. " Dynamo-UVO " ( Nižni Novgorod )
|
2:3 2:3 |
1:3 1:3 |
0:3 0:3 |
2:3 1:3 |
|
3:0 3:0 |
kymmenen |
2 |
kahdeksan |
15:24 |
12
|
6. Energetik ( Saratov )
|
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 2:3 |
0:3 0:3 |
|
kymmenen |
0 |
kymmenen |
2:30 |
kymmenen
|
Alue 3. Etelä
1. kierros pidettiin Voronezhissa ja 2. kierros Belgorodissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Belogorye-Dynamo ( Belgorod )
|
|
0:3 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
9 |
yksi |
27:3 |
19
|
2. "Crystal" ( Voronezh )
|
3:0 0:3 |
|
3:2 3:2 |
3:1 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:1 |
kymmenen |
9 |
yksi |
27:9 |
19
|
3. "Belogorye-Lebedinsky GOK" ( Belgorod )
|
0:3 0:3 |
2:3 2:3 |
|
3:1 3:0 |
3:1 3:0 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
22:14 |
16
|
4. SKA ( Rostov-on-Don )
|
0:3 0:3 |
1:3 0:3 |
1:3 0:3 |
|
3:1 3:1 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
neljä |
6 |
14:20 |
neljätoista
|
5. "Iriston" ( Vladikavkaz )
|
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
1:3 0:3 |
1:3 1:3 |
|
3:1 1:3 |
kymmenen |
yksi |
9 |
7:28 |
yksitoista
|
6. Venäjän nuorisojoukkue
|
0:3 0:3 |
0:3 1:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
1:3 3:1 |
|
kymmenen |
yksi |
9 |
5:28 |
yksitoista
|
Alue 4. Ural
1. kierros pelattiin Kazanissa ja 2. kierros Jekaterinburgissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. UEM-Emerald ( Jekaterinburg )
|
|
3:0 3:0 |
3:0 3:1 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
3:1 3:0 |
kymmenen |
kymmenen |
0 |
30:2 |
kaksikymmentä
|
2. Uralsvyazinform ( Perm )
|
0:3 0:3 |
|
3:0 3:1 |
3:1 3:1 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
kahdeksan |
2 |
24:9 |
kahdeksantoista
|
3. "Oilman of Bashkiria" ( Ufa )
|
0:3 1:3 |
0:3 1:3 |
|
3:2 3:1 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
20:15 |
16
|
4. "TNK-Orenburg" ( Orenburg )
|
0:3 0:3 |
1:3 1:3 |
2:3 1:3 |
|
3:0 3:1 |
3:0 3:0 |
kymmenen |
neljä |
6 |
17:19 |
neljätoista
|
5. Energetik ( Ufa )
|
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 1:3 |
|
3:2 3:1 |
kymmenen |
2 |
kahdeksan |
7:27 |
12
|
6. Dynamo ( Kazan )
|
1:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
2:3 1:3 |
|
kymmenen |
0 |
kymmenen |
4:30 |
kymmenen
|
Alue 5. Siperia
1. kierros pidettiin Krasnojarskissa ja 2. kierros Nižnevartovskissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. "Samotlor" ( Nižnevartovsk )
|
|
3:2 3:0 |
3:1 3:2 |
3:0 3:0 |
3:1 3:1 |
3:1 3:0 |
kymmenen |
kymmenen |
0 |
30:8 |
kaksikymmentä
|
2. Yugoria-Torum ( Surgut )
|
2:3 0:3 |
|
3:0 0:3 |
3:1 2:3 |
3:1 3:0 |
3:1 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
22:15 |
16
|
3. "Tienrakentaja" ( Krasnojarsk )
|
1:3 2:3 |
0:3 3:0 |
|
3:1 2:3 |
3:1 3:0 |
2:3 3:0 |
kymmenen |
5 |
5 |
22:17 |
viisitoista
|
4. ZSK-Gazprom ( Surgut )
|
0:3 0:3 |
1:3 3:2 |
1:3 3:2 |
|
2:3 3:0 |
3:1 3:0 |
kymmenen |
5 |
5 |
19:20 |
viisitoista
|
5. Lokomotiv ( Novosibirsk )
|
1:3 1:3 |
1:3 0:3 |
1:3 0:3 |
3:2 0:3 |
|
3:0 3:2 |
kymmenen |
3 |
7 |
13:25 |
13
|
6. "Tolch" ( uusi Urengoy )
|
1:3 0:3 |
1:3 0:3 |
3:2 0:3 |
1:3 0:3 |
0:3 2:3 |
|
kymmenen |
yksi |
9 |
8:29 |
yksitoista
|
Lohdutusvaihe sijoille 13-20
Ottelut pelattiin 10.-15.9. Novokuibyshevskissä .
Ryhmä A
Ryhmä B
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Yugoria-Torum ( Surgut )
|
|
3:2 |
3:2 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:4 |
6
|
2. "Ray" ( Moskova )
|
2:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
yksi |
8:3 |
5
|
3. "Crystal" ( Voronezh )
|
2:3 |
0:3 |
|
3:0 |
3 |
yksi |
2 |
5:6 |
neljä
|
4. "Iriston" ( Vladikavkaz )
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
Sijoille 17-20
Sijoille 13-16
19. sijalle
17. sijalle
15. sijalle
13. sijalle
Viimeinen vaihe
Ottelut pelattiin 8.- 14.9. Permissä . Molemmista alalohkoista eteni puolivälieriin kaksi joukkuetta.
Ryhmä A
Ryhmä B
Loppu- ja luokittelupelit
Viimeiset ja karsintaottelut pelattiin Permissä 15.-16.9.
syyskuun 15. päivä
9.-12. sijalle
5.-8. sijalle
1.-4. sijalle
16 syyskuuta
11. sijalle
9. sijalle
7. sijalle
5. sijalle
Kolmannelle sijalle
Lopullinen
Katso myös
- Venäjän lentopallon miesten mestaruus 2001/2002
Linkit