Yleisurheilun EM-kisat 2018 | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksulajit | ||||
100 m | miehet | naiset | ||
200 m | miehet | naiset | ||
400 m | miehet | naiset | ||
800 m | miehet | naiset | ||
1500 m | miehet | naiset | ||
5000 m | miehet | naiset | ||
10 000 m | miehet | naiset | ||
100 m s/b | naiset | |||
110 m s/b | miehet | |||
400 m s/b | miehet | naiset | ||
3000 m s/n | miehet | naiset | ||
Viesti 4×100 m | miehet | naiset | ||
Viesti 4×400 m | miehet | naiset | ||
Tielajit | ||||
Maraton | miehet | naiset | ||
Kävelyä 20 km | miehet | naiset | ||
Kävelyä 50 km | miehet | naiset | ||
Tekniset alat | ||||
korkeushyppy | miehet | naiset | ||
Seiväshyppy | miehet | naiset | ||
pituushyppy | miehet | naiset | ||
Kolmiloikka | miehet | naiset | ||
Kuulantyöntö | miehet | naiset | ||
Kiekonheitto | miehet | naiset | ||
Vasaranheitto | miehet | naiset | ||
Keihäänheitto | miehet | naiset | ||
Kaikkialla | ||||
Seitsemäottelu | naiset | |||
Decathlon | miehet |
Miesten kymmenenottelun kilpailu vuoden 2018 yleisurheilun EM-kilpailuissa käytiin 7. ja 8. elokuuta Berliinissä Olympiastadionilla .
Hallitseva kymmenenottelun Euroopan mestari oli belgialainen Thomas van der Platsen .
Kulta | Hopea | Pronssi |
Artur Abele Saksa |
Ilja Shkurenev Neutraali urheilija |
Vitali Zhuk Valko -Venäjä |
Ennen kilpailun alkua olivat voimassa seuraavat ennätykset.
Maailmanennätys | Ashton Eaton USA |
9045 pistettä |
Peking , Kiina | 29. elokuuta 2015 |
Euroopan ennätys | Roman Shebrle Tšekki |
9026 pistettä |
Götzis , Itävalta | 27. toukokuuta 2001 |
EM-ennätys | Daley Thompson Iso- Britannia |
8811 pistettä |
Stuttgart , Saksa | 28. elokuuta 1986 |
Kauden paras tulos maailmassa | Damian Warner Kanada |
8795 pistettä |
Götzis , Itävalta | 27. toukokuuta 2018 |
Kauden paras tulos Euroopassa | Maikel Uibo Viro |
8514 pistettä |
Götzis , Itävalta | 27. toukokuuta 2018 |
päivämäärä | Aika | Kilpailun kierros |
---|---|---|
7. elokuuta 2018 | 09:30 | 100 m |
7. elokuuta 2018 | 10:25 | pituushyppy |
7. elokuuta 2018 | 11:50 | Kuulantyöntö |
7. elokuuta 2018 | 18:30 | korkeushyppy |
7. elokuuta 2018 | 21:00 | 400 m |
8. elokuuta 2018 | 09:35 | 110 m aitajuoksu |
8. elokuuta 2018 | 10:20 | Kiekonheitto – ryhmä A |
8. elokuuta 2018 | 11:40 | Kiekonheitto - Ryhmä B |
8. elokuuta 2018 | 12:15 | Seivähyppy – ryhmä A |
8. elokuuta 2018 | 13:15 | Seivähyppy - ryhmä B |
8. elokuuta 2018 | 17:50 | Keihäänheitto - A-ryhmä |
8. elokuuta 2018 | 19:00 | Keihäänheitto - ryhmä B |
8. elokuuta 2018 | 21:45 | 1500 m |
Paikallinen aika ( UTC+2:00 )
Selite: WR - maailmanennätys | ER - Euroopan ennätys | CR - EM-ennätys | NR - kansallinen ennätys | NU23R - Kansallinen nuorisoennätys | WL - Maailman paras kauden tulos | EL - Kauden paras tulos Euroopassa | PB - Henkilökohtainen paras | SB — Kauden paras tulos | DNS - Ei käynnistynyt | DNF - Ei valmis | NM - Ei tulosta | DQ - Diskvalifioitu
Alkuun tuli 28 monikuljettajaa 17 Euroopan maasta [1] . Useat vahvat kymmenen kilpailijat eivät pystyneet suorittamaan kilpailua kerralla. Ensimmäinen yllätys tapahtui jo toisessa muodossa, pituushypyssä, jossa hallitseva maailmanmestari ranskalainen Kevin Mayer ei pystynyt tekemään yhtään tehokasta yritystä. Sitä ennen hän teki henkilökohtaisen ennätyksen 100 metrin matkalla ja laskeutui pituushypyssä kolme kertaa 8 metrin merkkiin, mutta joka kerta pienellä lapiolla. Siten kultaa pääehdokas päätti esityksensä kymmenenotteluturnauksen alussa. Kaksi muuta osallistujaa Ranskasta, Ruben Gadot ja Romain Martin , jäivät ilman tuloksia pituushypyssä , mutta he päättivät silti harjoittelun [2] . Mayer pystyi kuitenkin toteuttamaan urheilumuotonsa vasta kuukautta myöhemmin Talencen turnauksessa : ranskalainen teki uuden maailmanennätyksen , ylittäen edellisen 81 pisteellä - 9126 pisteellä [3] .
Pääsuosikin poissa ollessa britti Timothy Duckworth nousi johtoon ensimmäisen päivän jälkeen, saksalainen Arthur Abele oli häntä jäljessä 95 pistettä . Hallitseva Euroopan mestari Thomas van der Platsen vetäytyi kilpailusta neljän tapahtuman jälkeen jalkavamman toistumisen vuoksi [4] .
Toisena päivänä kiekonheiton jälkeen Abele johti kokonaissijoitusta, ja jäljellä olevissa kolmessa lajissa hän pystyi säilyttämään etunsa ja voitti kultamitalin. Duckworth pysyi toisella sijalla finaaliin asti, mutta huono tulos 1500 metrissä pudotti hänet viimeiselle viidenneksi. Hän oli kymmenenottelun toisen puoliskon menestyksekkäästi läpäisseitä urheilijoita edellä: Ilja Shkurenev nousi 11. sijasta (viiden tapahtuman jälkeen) toiseksi, valkovenäläinen Vitaly Zhuk - 9. sijasta kolmanteen, saksalainen Niklas Kaul - 13. sijasta neljänteen. Kaksi viimeistä saavutti henkilökohtaiset ennätykset (8290 ja 8220).
Euroopan kauden johtaja Virolainen Maikel Uibo ei näyttänyt parhaita tuloksia turnauksen aikana ja sen seurauksena myös lopetti kilpailun etuajassa. Toisella yrityksellä 5,20 metrin korkeudessa seiväshypyssä hän loukkasi Akhilleusta ja poistui stadionilta vain pyörätuolissa lääkäreiden avulla [5] .
Kevin Mayer teki kolme pataa pituushypyssä ja menetti mahdollisuutensa mitaliin
Vuoden 2016 Euroopan mestari Thomas van der Platsen
Artur Abele kiekonheitossa
Artur Abelesta tuli uusi Euroopan mestari
Paikka | Urheilija | Kansalaisuus | 100 m | pituus | ydin | korkeus | 400 m | 110 m s/b | levy | napa | keihäs | 1500 m | Lasit | Huomautuksia |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Arthur Abele | Saksa | 10.86 | 7,42 m | 15,64 m | 1,93 m | 48.01 | 13.94 | 45,42 m | 4,60 m | 68,10 m | 4:30.84 | 8431 | |
2 | Ilja Shkurenev | Neutraali urheilija | 11.12 | 7,55 m | 13,43 m | 2,02 m | 48,95 | 14.44 | 45,53 m | 5,30 m | 59,13 m | 4:31.38 | 8321 | SB |
3 | Vitali Zhuk | Valko-Venäjä | 11.12 | 7,05 m | 15,65 m | 1,99 m | 48.41 | 14.66 | 45,46 m | 4,90 m | 66,19 m | 4:30.81 | 8290 | PB |
neljä | Niklas Kaul | Saksa | 11.36 | 7,20 m | 13,85 m | 2,08 m | 49.28 | 14.78 | 46,30 m | 4,70 m | 67,72 m | 4:23,67 | 8220 | PB |
5 | Timothy Duckworth | Iso-Britannia | 10.65 | 7,57 m | 13,61 m | 2,17 m | 49,87 | 14.55 | 41,94 m | 5,10 m | 54,78 m | 4:58.28 | 8160 | |
6 | Martin Ryo | Norja | 10.86 | 7,61 m | 15,48 m | 1,96 m | 49.42 | 15.31 | 42,22 m | 4,80 m | 64,53 m | 4:41.40 | 8131 | |
7 | Peter Brown | Alankomaat | 11.33 | 7,52 m | 14,22 m | 2,02 m | 48,52 | 14.56 | 43,75 m | 4,60 m | 59,53 m | 4:27.20 | 8105 | |
kahdeksan | Jan Dolezal | Tšekki | 11.06 | 7,12 m | 14,03 m | 2,02 m | 49.42 | 14.58 | 45,81 m | 4,80 m | 62,67 m | 4:41.27 | 8067 | PB |
9 | Fredrik Samuelsson | Ruotsi | 11.04 | 7,52 m | 13,99 m | 2,08 m | 49,60 | 14.70 | 43,94 m | 4,50 m | 56,91 m | 4:38.10 | 8005 | |
kymmenen | Simone Cairoli | Italia | 10.94 | 7,49 m | 13,25 m | 2,05 m | 48,77 | 14.66 | 35,30 m | 4,60 m | 59,62 m | 4:28.30 | 7949 | PB |
yksitoista | Juri Eremich | Valko-Venäjä | 10.96 | 7,55 m | 12,89 m | 2,02 m | 50.03 | 14.74 | 39,97 m | 4,90 m | 59,12 m | 4:51.10 | 7875 | |
12 | Markus Nilsson | Ruotsi | 11.37 | 7,13 m | 13,90 m | 1,99 m | 51.07 | 14.73 | 44,73 m | 4,60 m | 59,67 m | 4:29,86 | 7819 | |
13 | Pavel Vesyolek | Puola | 10.95 | 6,93 m | 12,79 m | 1,93 m | 49,75 | 15.10 | 45,68 m | 4,70 m | 55,57 m | 4:37.03 | 7696 | |
neljätoista | Marek Lukasz | Tšekki | 11.12 | 6,99 m | 14,04 m | 1,87 m | 50,60 | 14.67 | 39,41 m | 4,60 m | 64,19 m | 4:37.03 | 7683 | |
viisitoista | Elmo Savola | Suomi | 11.05 | 6,93 m | 13,41 m | 1,99 m | 49,54 | 14.87 | 42,92 m | 4,80 m | 57,12 m | 5:01.22 | 7655 | |
16 | Jorge Ureña | Espanja | 10.87 | 7,24 m | 13,58 m | 2,02 m | 48,50 | 14.39 | 37,02 m | NM | 61,39 m | 4:29.26 | 7208 | |
17 | Ruben Gado | Ranska | 10.86 | NM | 13,40 m | 1,96 m | 47,65 | 15.18 | 35,74 m | 5,20 m | 56,17 m | 4:21.49 | 7137 | |
kahdeksantoista | Romain Martin | Ranska | 11.16 | NM | 13,76 m | 2,02 m | 49,60 | 14.72 | 39,57 m | 5,10 m | 60,49 m | 4:52,79 | 7022 | |
Dominik Distelberger | Itävalta | 11.00 | 7,16 m | 12,60 m | 1,90 m | 48,89 | 14.61 | 43,66 m | 4,60 m | 54,43 m | DNS | DNF | ||
Mykel Uibo | Viro | 11.31 | 7,27 m | 14,61 m | 2,02 m | 50.18 | 14.57 | 45,33 m | 5,10 m | DNS | DNF | |||
Karel Tilga | Viro | 11.26 | 7,25 m | 14,20 m | 2,02 m | 50.12 | 15.27 | 43,42 m | DNS | DNF | ||||
Carl Robert Saluri | Viro | 10.68 | 7,50 m | 14,54 m | 1,87 m | 48.26 | 15.20 | NM | DNS | DNF | ||||
Maxim Andraloyt | Valko-Venäjä | 11.00 | 6,97 m | 15,33 m | 2,02 m | 48,56 | DNF | 41,02 m | DNS | DNF | ||||
Matthias Brugger | Saksa | 11.05 | NM | 15,92 m | 1,96 m | 47,86 | 14.63 | DNS | DNF | |||||
Thomas van der Platsen | Belgia | 11.48 | 7,41 m | 13,35 m | 2,05 m | DNS | DNF | |||||||
Elko Sinnicolas | Alankomaat | 11.04 | 7,13 m | 14,06 m | 1,81 m | DNS | DNF | |||||||
Darko Pesic | Montenegro | 11.68 | 6,58 m | 14,97 m | 1,90 m | DNS | DNF | |||||||
Kevin Mayer | Ranska | 10.64 | NM | DNS | DNF |