22. lyhyen radan uintien EM-kisat pidettiin 2. - 6. joulukuuta 2015 Israelin kaupungissa Netanyassa .
Kurinalat | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50m vapaauinti | Jevgeni Sedov Venäjä |
20.87 | Marco Orsi Italia |
20.92 | Sebastian Szczepanski Puola |
21.21 |
100 m vapaauinti | Marco Orsi Italia |
46.05 | Peter Timmers Belgia |
46,61 | Sebastian Szczepanski Puola |
46,87 |
200 m vapaauinti | Paul Biedermann Saksa |
1:42,68 | Peter Timmers Belgia |
1:42,85 | Glenn Surgelus Belgia Vjatseslav Andrusenko Venäjä |
1:43.55 |
400 m vapaauinti | Peter Bernek Unkari |
3:35.46 | Paul Biedermann Saksa |
3:35,96 | Gabriele Detti Italia |
3:37.22 |
1500 m vapaauinti | Gregorio Paltrinieri Italia |
14:08.06 WR |
Gabriele Detti Italia |
14:18.00 | Henrik Christiansen Norja |
14:23.60 |
50 m selkäuinti | Tomasz Polewka Puola |
22.96 | Chris Walker-Hebborn Iso-Britannia Simone Sabbioni Italia |
23.09 | ei palkittu | |
100 m selkäuinti | Radoslav Kaventsky Puola |
49,64 | Stanislav Donets Venäjä |
50.30 | Chris Walker-Hebborn Iso- Britannia |
50,35 |
200 m selkäuinti | Radoslav Kaventsky Puola |
1:48.33 | Jakov Tumarkin Israel |
1:49,84 | Simone Sabbioni Italia |
1:50,75 |
50 m rintauinti | Damir Dugonjic Slovenia |
26.20 | Adam Peaty Iso- Britannia |
26.21 | Oleg Kostin Venäjä Alexander Murphy Irlanti |
26.35 |
100 m rintauinti | Marco Koch Saksa |
56,78 | Adam Peaty Iso- Britannia |
56,96 | Giedrius Tytyanis Liettua |
57.02 |
200 m rintauinti | Marco Koch Saksa |
2:00.53 | Daniel Gyurta Unkari |
2:01,99 | Andrew Willis Iso- Britannia |
2:02,76 |
50m perhos | Andrei Govorov Ukraina |
22.36 | Jevgeni Tsurkin Valko -Venäjä |
22.56 | Aleksanteri Popkov Venäjä |
22.69 |
100m perhos | Laszlo Cech Unkari |
49,33 | Matteo Rivolta Italia |
49,70 | Nikita Konovalov Venäjä |
50.28 |
200 m perhosuinnissa | Laszlo Cech Unkari |
1:49.00 ER |
Viktor Bromer Tanska |
1:51,62 | Simon Schödin Ruotsi |
1:52,89 |
100 m sekauinti | Sergei Fesikov Venäjä |
52.00 | Jakov Tumarkin Israel |
52,62 | Andreas Vasios Kreikka |
52,67 |
200 m sekauinti | Laszlo Cech Unkari |
1:51.36 E.R. |
Philip Heinz Saksa |
1:53.21 | Diogo Carvalho Portugali |
1:53.45 |
400 m sekauinti | David Verrasto Unkari |
4:02.43 | Roberto Pavoni Iso- Britannia |
4:02,69 | Gal Nevo Israel |
4:04,68 |
viesti 4 × 50 m vapaauinti | Venäjä Jevgeni Sedov (20,71) Andrei Arbuzov (20,94) Aleksandr Kljukin (20,93) Nikita Konovalov (20,91) |
1:23.49 | Italia Federico Bocchia(21.56) Marco Orsi(20.46) Giuseppe Guttuso(21.20) Filippo Magnini(21.22) |
1:24.44 | Valko -Venäjä Jevgeni Tsurkin(21.83) Anton Latkin(21.11) Viktor Staselovich(21.03) Artjom Maksekhin(21.04) |
1:25.01 |
yhdistetty viesti 4×50 m | Italia Simone Sabbioni(23.29) Fabio Scozzoli(25.88) Matteo Rivolta(22.19) Marco Orsi(20.35) |
1:31,71 | Venäjä Andrei Šabasov (23.46) Oleg Kostin (26.05) Aleksandr Popkov (22.26) Jevgeni Sedov (20.40) |
1:32.17 | Valko -Venäjä Pavel Sankovich(23.45) Ilja Shimanovich(26.59) Jevgeni Tsurkin(21.99) Anton Latkin(21.18) |
1:33.21 |
Kurinalat | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50m vapaauinti | Ranomi Kromovidjoyo Alankomaat |
23.56 | Sarah Sjöström Ruotsi |
23.63 | Janette Ottesen Tanska |
23.94 |
100 m vapaauinti | Sarah Sjöström Ruotsi |
51,37 | Ranomi Kromovidjoyo Alankomaat |
51,59 | Veronika Popova Venäjä |
52.02 |
200 m vapaauinti | Federica Pellegrini Italia |
1:51,89 | Veronika Popova Venäjä |
1:52.46 | Femke Heemskerk Alankomaat |
1:52,81 |
400 m vapaauinti | Jazmine Carlin UK |
3:58,81 | Katinka Hossu Unkari |
3:58,84 | Boglarka Kapas Unkari |
3:59.02 |
800 m vapaauinti | Jazmine Carlin UK |
8:11.01 | Boglarka Kapas Unkari |
8:11.43 | Sharon van Rauwendal Alankomaat |
8:15,84 |
50 m selkäuinti | Katinka Hossu Unkari |
26.13 | Alexandra Urbanczyk Puola |
26.27 | Sanja Jovanovic Kroatia |
26.45 |
100 m selkäuinti | Katinka Hossu Unkari |
55.42 | Alicja Thosh Puola |
57.17 | Aiglow Ousk Gustafsdouttir Islanti |
57.42 |
200 m selkäuinti | Katinka Hossu Unkari |
1:59,84 | Daria Ustinova Venäjä |
2:01.57 | Aiglow Ousk Gustafsdouttir Islanti |
2:03.53 |
50 m rintauinti | Jenna Laukkanen Suomi |
29.15 | Fanny Lecluse Belgia |
29.84 | Natalia Ivaneeva Venäjä |
29.99 |
100 m rintauinti | Jenna Laukkanen Suomi |
1:04.56 | Monique Nijhuis Alankomaat |
1:05.21 | Victoria Zeynep Gunes Turkki |
1:05.32 |
200 m rintauinti | Fanny Lecluse Belgia |
2:18.49 | Maria Astashkina Venäjä |
2:19,69 | Victoria Zeynep Gunes Turkki |
2:19,73 |
50m perhos | Sarah Sjöström Ruotsi |
24.58 | Janette Ottesen Tanska |
25.04 | Silvia Di Pietro Italia |
25.26 |
100m perhos | Sarah Sjöström Ruotsi |
55.03 | Janette Ottesen Tanska |
55,68 | Alexandra Wenk Saksa |
56,43 |
200 m perhosuinnissa | Franziska Hentke Saksa |
2:03.01 | Lara Granjon Ranska |
2:03,85 | Alessia Polieri Italia |
2:04.37 |
100 m sekauinti | Katinka Hossu Unkari |
56.67WR _ |
Siobhan-Marie O'Connor Iso- Britannia |
57,65 | Marrit Stenbergen Alankomaat |
59.00 |
200 m sekauinti | Katinka Hossu Unkari |
2:02.53 | Siobhan-Marie O'Connor Iso- Britannia |
2:05.13 | Louis Hansson Ruotsi |
2:07,96 |
400 m sekauinti | Katinka Hossu Unkari |
4:19,75 | Hanna Miley Iso- Britannia |
4:26,87 | Lara Granjon Ranska |
4:27.31 |
viesti 4 × 50 m vapaauinti | Italia Silvia Di Pietro(24.03) Erica Ferraioli(23.59) Aglaia Pezzato(24.14) Federica Pellegrini(24.29) |
1:36.05 | Hollanti Inge Dekker(24.41) Femke Heemskerk(24.01) Tamara van Vliet(24.52) Ranomi Kromovidjojo(23.26) |
1:36.20 | Venäjä Rozalia Nasretdinova (24.40) Veronika Popova (23.92) Daria Kartashova (24.19) Natalia Lovtsova (24.11) |
1:36,62 |
yhdistetty viesti 4×50 m | Hollanti Tessa Vermeulen(27.51) Monique Nijhuis(29.27) Inge Dekker(25.10) Ranomy Kromovidjoyo(22.97) |
1:44.85 | Ruotsi Louis Hansson(27,23) Sophie Hansson(29,82) Sarah Sjöström(24,33) Magdalena Kuras(23,96) |
1:45.34 | Italia Elena Gemo(26,95) Martina Carraro(30,06) Silvia Di Pietro(24,98) Erica Ferraioli(23,74) |
1:45,73 |
Kurinalat | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×50m vapaauinti | Italia Federico Bocchia(21.58) Marco Orsi(20.46) Silvia Di Pietro(23.63) Erica Ferraioli(23.59) |
1:29.26 | Venäjä Jevgeni Sedov (21.14) Nikita Konovalov (20.85) Natalia Lovtsova (23.63) Rozalia Nasretdinova (23.97) |
1:29.59 | Hollanti Jesse Puets(21,74) Ben Schwieterth(21,78) Inge Decker(23,78) Ranomi Kromovidjoyo(22,73) |
1:30.03 |
4 × 50 m sekauintiviesti | Italia Simone Sabbioni(23,50) Fabio Scozzolli(25,99) Silvia Di Pietro(25,24) Erica Ferraioli(23,60) |
1:38.33 |
Venäjä Andrei Šabasov (23.52) Andrei Nikolajev (25.69) Alina Kašinskaja (25.47) Rosalia Nasretdinova (23.68) |
1:38.36 | Valko -Venäjä Pavel Sankovich(23,50) Ilja Shimanovich(26,64) Svetlana Khokhlova(25,33) Alexandra Gerasimenya(23,56) |
1:39.03 |
Mestaruuskilpailuihin osallistui 500 urheilijaa 48 Euroopan maasta.
|
|
Isäntämaa
Paikka | Maa | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
yksi | Unkari | yksitoista | 3 | yksi | viisitoista |
2 | Italia | 7 | 5 | 5 | 17 |
3 | Saksa | neljä | 2 | yksi | 7 |
neljä | Venäjä | 3 | 7 | 7 | 17 |
5 | Ruotsi | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Puola | 3 | 2 | 2 | 7 |
7 | Iso-Britannia | 2 | 7 | 2 | yksitoista |
kahdeksan | Alankomaat | 2 | 3 | neljä | 9 |
9 | Suomi | 2 | 0 | 0 | 2 |
kymmenen | Belgia | yksi | 3 | yksi | 5 |
yksitoista | Slovenia | yksi | 0 | 0 | yksi |
yksitoista | Ukraina | yksi | 0 | 0 | yksi |
13 | Tanska | 0 | 3 | yksi | neljä |
neljätoista | Israel | 0 | 2 | yksi | 3 |
viisitoista | Valko-Venäjä | 0 | yksi | 3 | neljä |
16 | Ranska | 0 | yksi | yksi | 2 |
17 | Turkki | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Islanti | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Liettua | 0 | 0 | yksi | yksi |
19 | Irlanti | 0 | 0 | yksi | yksi |
19 | Portugali | 0 | 0 | yksi | yksi |
19 | Kroatia | 0 | 0 | yksi | yksi |
19 | Kreikka | 0 | 0 | yksi | yksi |
19 | Norja | 0 | 0 | yksi | yksi |
Kaikki yhteensä | 40 | 41 | 41 | 122 [1] |
Uinnin lyhyen radan EM-kisat | |
---|---|
|