Ratapyöräilyn EM 2008 junioreille ja alle 23-vuotiaille ratsastajille | |
---|---|
Tiedot | |
Urheilulaji | ratapyöräilyä |
Järjestäjä | Euroopan pyöräilyliitto (UEC) |
Sarjanumero | 1 |
Sijainti | Pruszkow , Puola |
Pyöräilyrata | BGŻ Arena |
päivämäärä | 3.–7. syyskuuta 2008 |
Jäsenet | 25 maata |
mitaleja | 34+3 sarjaa |
Kartta | |
Navigointi | |
20082009 | |
Dokumentointi |
Ratapyöräilyn EM -kilpailut junioreille ja alle 23-vuotiaille ratsastajille järjestettiin Pruszkowissa , Puolassa 3.-7.9.2008. Se oli vuosittainen ratapyöräilyn Euroopan mestaruus alle 23-vuotiaille ratsastajille. Eliittitason kilpailuja pidettiin myös lajissa " omnium " naisten keskuudessa [1] [2] . Miesten EM-kilpailut pidettiin 18. lokakuuta 2008 Alkmaarissa ( Alankomaat ).
Luettelo on epätäydellinen
Avoimet kilpailut järjestettiin vain omnium -lajissa .
Kurinalat | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miesten kilpailut pidettiin Alkmaarissa (Alankomaat) 18.10.2008. | ||||||
Omnium (miehet) [3] |
Wim Strutinga Alankomaat |
44 | Robert Bartko Saksa |
40 | Elia Viviani Italia |
38 |
Naisten kilpailut pidettiin Pruszkowissa (Puola) syyskuussa 2008. | ||||||
Omnium (naiset) |
Elena Chalykh Venäjä |
46 | Ellen van Dijk Alankomaat |
41 | Anastasia Chulkova Venäjä |
41 |
vuosi | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
2008 | Theo Bos | Tim Veldt | François Purvis |
2008 | Yvonne Hagenar | Elise van Hage | Helena Casas |
Kurinalat | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miesten kilpailu | ||||||
Sprintti (miehet, alle 23) |
Kevin Siro Ranska |
Mikael D'Almeida Ranska |
Crampton Iso-Britannia |
|||
1 km, aika-ajo (miehet, alle 23v |
Mikael D'Almeida Ranska |
David Iso-Britannia |
Tomas Babek Tšekki |
|||
Henkilötakaa-ajo (miehet, alle 23v |
Vitali Shchedov Ukraina |
4:25.518 | Jerome Cousin Ranska |
4:29,383 | Marco Koledan Italia |
|
Ryhmätakaa (miehet, alle 23) |
Stephen Burke Peter Kennach Mark McNally Andy Tennant Iso-Britannia |
4:05.568 | Jevgeni Kovalev Ivan Kovalev Aleksandr Petrovski Valeri Valynin Venäjä |
4:10,139 | Marcel Kaltz Ralph Macka Eric Mohs Fabian Schaar Italia |
4:07.730 |
Joukkuesprintti (miehet, alle 23) |
Denis Dmitriev Stoyan Vasev Pavel Yakushevsky Venäjä |
44,991 | Matthew Crampton David Daniell Christian Light Iso-Britannia |
45,277 | Krzysztof Szymanek Masey Bielecki Adrian Telinsky Puola |
45,768 |
Keirin (miehet, alle 23) |
Crampton Iso-Britannia |
Mikael D'Almeida Ranska |
Denis Shpicka Tšekki |
|||
Scratch (miehet, alle 23) |
Elia Viviani Italia |
Pim Ligthart Alankomaat |
Jiri Gohman Tšekki |
|||
Pistekilpailu (miehet, alle 23v |
Ivan Kovalev Venäjä |
31 | Ralph Macka Saksa |
kolmekymmentä | Jiri Gohman Tšekki |
kolmekymmentä |
Naisten kilpailu | ||||||
Sprint (naiset, alle 23) |
Miriam Welte Saksa |
12.206 / 11.898 | Lubov Shulika Ukraina |
Anna Blyth Iso-Britannia |
12.045 / 12.046 | |
500 metrin aika-ajo (naiset, alle |
Cindy Claire Ranska |
33,872 | Miriam Welte Saksa |
34,376 | Anna Blyth Iso-Britannia |
35.035 |
Naisten yksilötakaa-ajo (U23) |
Vilja Sereikaite Liettua |
3:34,781 | Ellen van Dijk Alankomaat |
3:37,747 | Joanna Rosel Iso-Britannia |
|
Joukkuetakaa (naiset, alle 23 |
Lizzie Armitstead Cathy Joanna Iso-Britannia |
3:26,836 | Audrey Cordon Elodie Henriette Pascal Desire Ranska |
3:35.026 | Victoria Kondel Oksana Kozonchuk Maria Mishina Venäjä |
3:35,369 |
Joukkuesprintti (naiset, alle 23v |
Cindy Claire Virginie Kuff Ranska |
34,481 | Renata Dabrowska Marta Zanoviak Puola |
36.303 | Julia Kosheleva Olga Streltsova Venäjä |
36,865 |
(naiset, alle 23) |
Miriam Welte Saksa |
Cindy Claire Ranska |
Lubov Shulika Ukraina |
|||
Scratch (naiset, alle 23) |
Ellen van Dijk [a] Hollanti Lizzie Armitstead [a] Iso-Britannia |
Ei käytössä | Evgenia Romanyuta Venäjä |
|||
Pistekilpailu (naiset, alle 23) |
Ellen van Dijk Alankomaat |
32 | Lizzie Armitstead Iso-Britannia |
27 | Oksana Papko Valko -Venäjä |
24 |
Kurinalat | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miesten kilpailu | ||||||
Sprintti (miehet, juniorit) | Quentin LaFarge Ranska |
Charlie Conord Ranska |
Peter Iso-Britannia |
|||
1km, aika-ajo (miehet, juniorit) | Quentin LaFarge Ranska |
Thomas Bonafos Ranska |
Loris Paoli Italia |
|||
Henkilötakaa-ajo (miehet, juniorit) | Albert Torres Espanja |
3:19.404 | Artur Ershov Venäjä |
3:22.034 | Mark Christian Iso-Britannia |
3:19:683 |
Joukkuetakaa-ajo (miesten juniorit) | Julien Duval Emmanuel Queogh Julien Maurice Erwan Tegel Ranska |
4:09.231 | Luke Rowe Mark Christian Andrew Fenn Eric Rowsell Iso-Britannia |
4:09.559 | Thomas Juhas Johannes Kahra Theo Reinhardt Jacob Steigmiller Saksa |
4:14.424 |
Joukkuesprintti (miehet, juniorit) | Charlie Conord Thierry Jollet Quentin Lafarge Ranska |
45,618 | Stephen Hill Luke Jones Peter Mitchell Iso-Britannia |
46,435 | Grzegorz Dreigyer Karol Kasprzyk Rafał Sarnecki Puola |
45,768 |
Keirin (miesten juniorit) | Charlie Conord Ranska |
Stephen Hill Iso-Britannia |
Juan Peralta Espanja |
|||
Scratch (miesten juniorit) | Claudio Imhof Sveitsi |
Konstantin Kuperasov Venäjä |
Vitali Barbas Venäjä |
|||
Pistekilpailu (miehet, juniorit) | Sam Bennett Irlanti |
29 | Albert Torres Espanja |
kahdeksantoista | Michal Kwiatkowski Puola |
16 |
Madison (miesten juniorit) | Mark Christian Luke Roe Iso-Britannia |
kaksikymmentä | Niki Burgese Sebastian Lander Tanska |
kahdeksantoista | Thomas Juhas Jakob Steigmiller Saksa |
15 (-1 kierros) |
Naisten kilpailu | ||||||
Sprintti (naiset, juniorit) | Victoria Baranova Venäjä |
12.270 / 12.147 | Barbora Drzkova Slovakia |
Jessica Varnish Iso-Britannia |
13.462 / 12.359 | |
500 metrin aika-ajo (naiset, juniorit) | Jessica Varnish Iso-Britannia |
35,364 | Victoria Baranova Venäjä |
35,788 | Magali Baudacci Ranska |
36,083 |
Henkilötakaa-ajo (naiset, juniorit) | Hanna Mayho Iso-Britannia |
2:28,175 | Jolien D'Hour Belgia |
2:28,537 | Lucy Zaleska Tšekki |
2:28,874 |
Joukkuetakaa (naiset, juniorit) | Alex Greenfield Hanna Mayho Jessica Booth Iso-Britannia |
2:19,612 | Evelyn Aris Jessie Dams Jolien D'Hour Belgia |
2:20.456 | Giada Balzan Rosella Callovi Valentina Scandolara Italia |
2:22,213 |
Joukkuesprintti (naiset, juniorit) | Alexandra Draigier Cornelia Matska Puola |
35,562 | Baudacci Olivia Montauban Ranska |
36.303 | Victoria Baranova Elena Melnichenko Venäjä |
36,865 |
Keirin (naiset, juniorit) | Jessica Varnish Iso-Britannia |
Galina Streltsova Venäjä |
Gyada Balzan Italia |
|||
Scratch (naisten juniorit) | Lucy Zaleska Tšekki |
Valentina Scandolara Italia |
Jolien D'Hour Belgia |
|||
Pistekilpailu (naiset, juniorit) | Alex Greenfield Iso-Britannia |
21 | Jolien D'Hour Belgia |
12 | Amy Peters Alankomaat |
12 |
Paikka | Maa | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
yksi | Iso-Britannia | kymmenen | 6 | 7 | 23 |
2 | Ranska | 9 | kahdeksan | 2 | 19 |
3 | Alankomaat | 5 | 5 | yksi | yksitoista |
neljä | Venäjä | neljä | 5 | 6 | viisitoista |
5 | Saksa | 2 | 3 | 2 | 7 |
6 | Italia | yksi | yksi | 6 | kahdeksan |
7 | Puola | yksi | yksi | 3 | 5 |
kahdeksan | Espanja | yksi | yksi | 2 | neljä |
9 | Ukraina | yksi | yksi | yksi | 3 |
kymmenen | Tšekki | yksi | 0 | 5 | 6 |
yksitoista | Irlanti | yksi | 0 | 0 | yksi |
Liettua | yksi | 0 | 0 | yksi | |
Sveitsi | yksi | 0 | 0 | yksi | |
neljätoista | Belgia | 0 | 3 | yksi | neljä |
viisitoista | Tanska | 0 | yksi | 0 | yksi |
Slovakia | 0 | yksi | 0 | yksi | |
17 | Valko-Venäjä | 0 | 0 | yksi | yksi |
Maita yhteensä: 17 | 38 | 36 | 37 | 111 |