Venäjän lentopallon miesten cup 2005
Miesten lentopallon Venäjän Cupin XIII-turnaus pidettiin 12. huhtikuuta - 30. joulukuuta 2005 . Kilpailuun osallistui 29 joukkuetta: 12 Superliigan edustajaa, 11 pääliigan "A" joukkuetta, 3 pääliigan "B" joukkuetta, 2 ensimmäisen liigan joukkuetta sekä Venäjän nuorisojoukkue. Turnauksen voittaja, josta tuli Lokomotiv-Belogorye- joukkue, sai ensimmäistä kertaa oikeuden edustaa Venäjää Mestarien liigassa seuraavalla kaudella .
Alkuvaihe
Moskovan vyöhyke
Ottelut pidettiin 12. huhtikuuta - 16. kesäkuuta matkustusjärjestelmän mukaan.
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. " Ray " ( Moskova )
|
|
3:0, 3:2 |
3:0, 3:1 |
3:0, 3:0 |
3:0, 3:0 |
3:0, 3:0
|
kymmenen |
kymmenen |
0 |
30:3 |
kaksikymmentä
|
2. " Iskra " ( Odintsovo )
|
0:3, 2:3 |
|
3:1, 3:0 |
3:1, 3:0 |
3:2, 3:1 |
2:3, 3:0
|
kymmenen |
7 |
3 |
25:14 |
17
|
3. " Dynamo " ( Moskova )
|
0:3, 1:3 |
1:3, 0:3 |
|
3:1, 0:3 |
0:3, 3:2 |
3:1, 3:0
|
kymmenen |
5 |
5 |
17:19 |
viisitoista
|
4. " Sharp " ( Krasnogorsk )
|
0:3, 0:3 |
1:3, 0:3 |
1:3, 3:0 |
|
3:2, 3:0 |
3:1, 0:3
|
kymmenen |
neljä |
6 |
14:21 |
neljätoista
|
5. MSTU ( Moskova )
|
0:3, 0:3 |
2:3, 1:3 |
0:3, 2:3 |
2:3, 0:3 |
|
3:0, 3:2
|
kymmenen |
2 |
kahdeksan |
13:26 |
12
|
6. CSKA ( Moskova )
|
0:3, 0:3 |
3:2, 0:3 |
1:3, 0:3 |
1:3, 3:0 |
0:3, 2:3 |
|
kymmenen |
2 |
kahdeksan |
10:26 |
12
|
Luoteisvyöhyke
1. kierros 24. - 29. toukokuuta Novokuibyshevskissä , 2. kierros 14. - 19. kesäkuuta Jaroslavlissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. " Öljymies " ( Jaroslavl )
|
|
3:1, 3:0 |
3:1, 3:0 |
3:0, 3:2 |
3:0, 3:1
|
kahdeksan |
kahdeksan |
0 |
24:5 |
16
|
2. "Nevski-syndikaatti" ( Pietari )
|
1:3, 0:3 |
|
3:0, 3:1 |
3:2, 2:3 |
3:0, 3:0
|
kahdeksan |
5 |
3 |
18:12 |
13
|
3. NOVA ( Novokuibyshevsk )
|
1:3, 0:3 |
0:3, 1:3 |
|
3:0, 3:1 |
3:1, 3:0
|
kahdeksan |
neljä |
neljä |
14:14 |
12
|
4. Energetik ( Saratov )
|
0:3, 2:3 |
2:3, 3:2 |
0:3, 1:3 |
|
2:3, 3:0
|
kahdeksan |
2 |
6 |
13:20 |
kymmenen
|
5. " Spartak " ( Pietari )
|
0:3, 1:3 |
0:3, 0:3 |
1:3, 0:3 |
3:2, 0:3 |
|
kahdeksan |
yksi |
7 |
5:23 |
9
|
Zone South
1. kierros 17. - 22. toukokuuta Krasnodarissa , 2. kierros 7. - 12. kesäkuuta Belgorodissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Dynamo -
Tattransgaz ( Kazan ) |
|
3:1, 2:3 |
3:0, 3:0 |
3:0, 3:0 |
3:1, 3:0 |
3:1, 3:0 |
kymmenen |
9 |
yksi |
29:6 |
19
|
2. Lokomotiv -
Belogorye ( Belgorod ) |
1:3, 3:2 |
|
1:3, 3:0 |
3:0, 3:0 |
3:0, 3:0 |
3:1, 3:0 |
kymmenen |
kahdeksan |
2 |
26:9 |
kahdeksantoista
|
3. GUVD-"Dynamo" ( Krasnodar )
|
0:3, 0:3 |
3:1, 0:3 |
|
3:0, 3:0 |
3:1, 1:3 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
19:14 |
16
|
4. Venäjän maajoukkue (1987-1988 syntyneet pojat)
|
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
|
3:0, 3:0 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
neljä |
6 |
12:18 |
neljätoista
|
5. Kavkaztransgaz-Spartak ( Georjevsk )
|
1:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
1:3, 3:1 |
0:3, 0:3 |
|
1:3, 3:1 |
kymmenen |
2 |
kahdeksan |
9:26 |
12
|
6. " Crystal " ( Voronezh )
|
1:3, 0:3 |
1:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
3:1, 1:3 |
|
kymmenen |
yksi |
9 |
6:28 |
yksitoista
|
Uralin vyöhyke
1. kierros 17. - 22. toukokuuta Salavatissa , 2. kierros 7. - 12. kesäkuuta Jekaterinburgissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. " Oilman of Bashkortostan " ( Ufa )
|
|
0:3, 1:3 |
3:0, 3:2 |
3:0, 3:0 |
3:0, 3:1 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
kahdeksan |
2 |
25:9 |
kahdeksantoista
|
2. Uralsvyazinform ( Perm )
_ _ |
3:0, 3:1 |
|
0:3, 3:1 |
1:3, 3:2 |
3:2, 3:0 |
3:2, 3:0 |
kymmenen |
kahdeksan |
2 |
25:14 |
kahdeksantoista
|
3. Lokomotiv -
Izumrud ( Jekaterinburg ) |
0:3, 2:3 |
3:0, 1:3 |
|
2:3, 3:0 |
3:1, 3:1 |
3:1, 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
23:15 |
16
|
4. " Neftekhimik " ( Salavat )
|
0:3, 0:3 |
3:1, 2:3 |
3:2, 0:3 |
|
1:3, 3:0 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
5 |
5 |
18:18 |
viisitoista
|
5. Energetik ( Ufa )
|
0:3, 1:3 |
2:3, 0:3 |
1:3, 1:3 |
3:1, 0:3 |
|
3:0, 3:0 |
kymmenen |
3 |
7 |
14:22 |
13
|
6. TNK-"Orenburg" ( Orenburg )
|
0:3, 0:3 |
2:3, 0:3 |
1:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
|
kymmenen |
0 |
kymmenen |
3:30 |
kymmenen
|
Siperian vyöhyke
1. kierros 17. - 22. toukokuuta Novy Urengoyssa , 2. kierros 8. - 13. kesäkuuta Surgutissa .
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
Ja
|
AT
|
P
|
S/P
|
O
|
1. " Ugra-Samotlor " ( Nižnevartovsk )
|
|
1:3, 3:0 |
3:2, 2:3 |
1:3, 3:1 |
3:1, 3:0 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
7 |
3 |
25:13 |
17
|
2. Lokomotiv ( Novosibirsk )
_ _ |
3:1, 0:3 |
|
3:2, 3:2 |
1:3, 3:1 |
0:3, 3:0 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
7 |
3 |
22:15 |
17
|
3. ZSK-Gazprom ( Surgut )
|
2:3, 3:2 |
2:3, 2:3 |
|
3:0, 3:0 |
3:2, 2:3 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
6 |
neljä |
26:16 |
16
|
4. " Torch " ( Uusi Urengoy )
|
3:1, 1:3 |
3:1, 1:3 |
0:3, 0:3 |
|
3:1, 2:3 |
3:0, 3:0 |
kymmenen |
5 |
5 |
19:18 |
viisitoista
|
5. " Tienrakentaja " ( Krasnojarsk )
|
1:3, 0:3 |
3:0, 0:3 |
2:3, 3:2 |
1:3, 3:2 |
|
3:0, 3:1 |
kymmenen |
5 |
5 |
19:20 |
viisitoista
|
6. "Yliopisto" ( Barnaul )
|
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
0:3, 0:3 |
0:3, 1:3 |
|
kymmenen |
0 |
kymmenen |
1:30 |
kymmenen
|
Välierävaihe
Ryhmä A
Belgorod
23. syyskuuta . Lokomotiv-Belogorye - Nevski Syndicate - 3:1 (28:26, 25:10, 20:25, 25:16). ZSK-Gazprom - Bashkortostanin öljymies - 1:3 (25:21, 22:25, 14:25, 22:25).
24 syyskuuta . "Nevski Syndicate" - "Oilman of Bashkortostan" - 0:3 (16:25, 19:25, 17:25). Lokomotiv-Belogorye - ZSK-Gazprom - 3:2 (25:20, 20:25, 25:21, 14:25, 15:11).
25 syyskuuta . Oilman of Bashkortostan - Lokomotiv Belogorye - 1:3 (14:25, 25:21, 16:25, 19:25). ZSK-Gazprom - Nevski Syndicate - 3:1 (21:25, 25:21, 25:13, 25:16).
Ryhmä B
Moskova
23. syyskuuta . NOVA - "Oilman" - 0:3 (21:25, 16:25, 19:25). Dynamo - Zorkiy - 3:0 (25:17, 25:14, 25:13).
24 syyskuuta . "Sharp" - "Oilman" - 1:3 (17:25, 25:21, 15:25, 23:25). Dynamo – NOVA – 3:0 (25:21, 25:22, 25:18).
25 syyskuuta . NOVA - "Sharp" - 3:1 (25:20, 15:25, 25:19, 25:19). Neftyanik - Dynamo - 0:3 (20:25, 19:25, 20:25).
Ryhmä B
Jekaterinburg
23. syyskuuta . Lokomotiv-Izumrud - Lokomotiv - 3:1 (23:25, 25:18, 25:22, 25:19). Dynamo-Tattransgaz - Yugra-Samotlor - 3:0 (25:22, 25:19, 25:13).
24 syyskuuta . Dynamo-Tattransgaz - Lokomotiv-Izumrud - 0:3 (18:25, 23:25, 15:25). Yugra-Samotlor - Lokomotiv - 3:2 (25:20, 19:25, 25:23, 19:25, 15:13).
25 syyskuuta . Lokomotiv-Izumrud - Yugra-Samotlor - 3:0 (25:19, 25:23, 25:18). Lokomotiv - Dynamo-Tattransgaz - 1:3 (19:25, 25:21, 21:25, 16:25).
Ryhmä G
Odintsovo
23. syyskuuta . Luch - Neftekhimik - 2:3 (25:20, 21:25, 25:18, 22:25, 12:15). Iskra - Uralsvyazinform - 3:1 (25:23, 25:14, 18:25, 25:14).
24 syyskuuta . Uralsvyazinform - Neftekhimik - 2:3 (25:21, 25:15, 23:25, 22:25, 12:15). Iskra - Luch - 3:0 (25:12, 25:20, 25:16).
25 syyskuuta . Luch - Uralsvyazinform - 0:3 (16:25, 15:25, 21:25). Neftekhimik - Iskra - 2:3 (14:25, 25:19, 25:17, 20:25, 11:15).
Final Four Moskovassa
Semifinaalit
joulukuuta 29
Ottelu 3. sijasta
joulukuuta 30
Lopullinen
joulukuuta 30
Iskra: Aleksei Kazakov - 6, Veljko Petkovitš - 1, Pavel Abramov - 11, Sergei Khorošev - 5, Mihail Beketov - 23, Goydo Goertzen - 15, Valeri Komarov (libero), Roman Arkhipov - 1, Vladimir Melnik - 1. Valmentaja : Sergei Tsvetnov .
Lokomotiv-Belogorye: Aleksanteri Abrosimov - 15, Sergei Baranov - 5, Sergei Tetyukhin - 17, Alejandro Spajic - 9, Vadim Khamuttskikh - 2, Aleksandr Kosarev - 13, Aleksei Verbov (libero), Arkady Kozlov , Dmitri Vdovin - 3 - 6. Valmentaja : Gennady Shipulin . Otteluaika on 1:40 (27+23+26+24). DC Dynamo. 1500 katsojaa.
Yksilölliset palkinnot
Katso myös
- Venäjän lentopallon miesten mestaruus 2005/2006
Linkit