Luettelo BASSR:n korkeimman neuvoston kansanedustajista 9. kokouksessa
Kokeneet kirjoittajat eivät ole vielä tarkistaneet sivun nykyistä versiota, ja se voi poiketa merkittävästi 17. heinäkuuta 2017 tarkistetusta
versiosta . tarkastukset vaativat
5 muokkausta .
BASSR:n korkeimman neuvoston edustajat yhdeksännen kokouksen (274 edustajaa) [1]
Bashkir ASSR:n korkein neuvosto muodostettiin BASSR:n vuoden 1937 perustuslain mukaisesti. Baškiirin ASSR:n korkein neuvosto on Baškiirin ASSR:n korkein valtiovallan elin, joka on toimivaltainen ratkaisemaan kaikki kysymykset, jotka Neuvostoliiton perustuslaki, RSFSR:n perustuslaki ja Baškiirin ASSR:n perustuslaki määräävät Bashkirin lainkäyttövaltaan. ASSR. Bashkir ASSR:n korkeimman neuvoston toiminta perustuu kollektiiviseen, vapaaseen, asialliseen keskusteluun ja asioiden ratkaisemiseen, julkisuuteen, säännölliseen raportointiin Bashkir ASSR:n korkeimmalle neuvostolle sen luomista elimistä, kansalaisten laajaan osallistumiseen. valtion ja julkisten asioiden hoitaminen, yleisen mielipiteen jatkuva huomioiminen.
Baškiirin ASSR:n korkeimman neuvoston valtuuksien käyttö perustuu jokaisen Bashkir ASSR:n korkeimman neuvoston varajäsenen aktiiviseen osallistumiseen sen työhön. Varajäsen käyttää valtaansa rikkomatta tuotanto- tai palvelutoimintaa.
1970-luvulle asti Bashkir ASSR:n korkein neuvosto sijaitsi osoitteessa: BASSR, Ufa, st. Pushkin, k. 106.
Luettelo BASSR:n korkeimman neuvoston yhdeksännen kokouksen edustajaista [2] :
- Girfanov, Vakil Kaleevich, BASSR : n korkeimman neuvoston puheenjohtaja , Uralin vaalipiiri nro 57, Sovetskin piiri , Ufa
- Nagaev, Askhat Iljasovich , BASSR:n korkeimman neuvoston varapuheenjohtaja, Ishlinin vaalipiiri nro 127, Aurgazinsky piiri
- Petrova, Valentina Nikolaevna , BASSR:n korkeimman neuvoston varapuheenjohtaja, Aleksanteri Nevskin vaalipiiri nro 3, Kalininskin alue , Ufa
- Abdrakhmanov, Barei Abdrakhmanovich , kaivosmiesten vaalipiiri nro 76, Kumertau
- Abdrakhmanov, Anvar Mullagalievich , Raevskin vaalipiiri nro 154
- Abdulov, Marcel Khabibovich , Nikolaevin vaalipiiri nro 230, Tuymazinsky piiri
- Abishina, Roza Fatkullinovna , Gorkin vaalipiiri nro 32, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Azamatova, Gabita Zagitovna , Beloretskin vaalipiiri nro 143, Beloretskin piiri
- Aknazarov, Zekeria Sharafutdinovich , Blagoveshchensk kaupungin vaalipiiri nro 152, Blagoveshchensky piiri
- Aminev, Akhmet Gataevich , Fedorovskin vaalipiiri nro 240, Fedorovskin piiri
- Aminov, Leron Khalitovitš , läntinen vaalipiiri nro 87, Salavat
- Amirov, Mars Gizitdinovich , Rakennuspiiri nro 62, Belebey
- Andryushchenko, Lyubov Nikolaevna , Puiston vaalipiiri nro 52, Sovetskin alue , Ufa
- Araslangulov, Bariy Kinzyabulatovich, Araslangulovsky vaalipiiri nro 223, Sterlibashevsky piiri
- Asadullina Fania Gindullovna , Matrosovskin vaalipiiri nro 11, Kalininskin alue , Ufa
- Afridonov, Midkhat Vafievich , Uljanovskin vaalipiiri nro 40, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Akhiyarova, Dakhia Kadyrovna , Novonagajevskin vaalipiiri nro 200, Krasnokamsky piiri
- Akhmadullin, Fidai Safiullinovich , Sharipovin vaalipiiri nro 208, Kumertaun piiri
- Akhmatkhanova, Iljuza Rakhimyanovna , Tazlarovskin vaalipiiri nro 158, Burajevskin piiri
- Akhmerov, Rim Nazmievich , Kaivospiiri nro 95, Sibay
- Akhmetzyanov, Akhmet Karimovich , Verkhneavzyansky vaalipiiri nro 144, Beloretskin piiri
- Akhunzyanov, Tagir Ismagilovich , Novobaltachevsky vaalipiiri nro 243, Chekmagushevsky piiri
- Ayupova, Fatima Farvaztdinovna , Urmiyazovin vaalipiiri nro 126, Askinsky piiri
- Bazhanova, Vera Vasilievna , Poltavan vaalipiiri nro 53, Sovetskin alue , Ufa
- Bayrushin, Mihail Aleksandrovitš , Pokrovskin vaalipiiri nro 154, Blagoveštšenskin piiri
- Bakiyev, Mukhamet Gabidullovich , Burlinskyn vaalipiiri nro 161, Gafuryn piiri
- Bakirov, Ural Nasyrovich , Kugarchinsky vaalipiiri nro 202, Kugarchinsky piiri
- Balaev, Anatoli Pavlovich , Serafimovsky vaalipiiri nro 112, Tuymazy
- Barbazyuk Pavel Grigorievich , Aksenovin vaalipiiri nro 120, Alsheevsky piiri
- Basyrova, Zulfira Khabibovna , Bolsheustikinskyn vaalipiiri nro 213, Mechetlinskyn piiri
- Batanov, Nikolai Jakovlevich , Aiskin vaalipiiri nro 43, Sovetskin alue , Ufa
- Battalov, Marat Salyakhovich , Mrakovskin vaalipiiri nro 203, Kugarchinsky piiri
- Bakhtiyarov, Ravil Kutdusovich , Oktyabrsky vaalipiiri nro 19, Kirovskin piiri , Ufa
- Bachurin, Dmitri Grigorjevitš , Sharanskyn vaalipiiri nro 251, Sharansky piiri
- Basharov, Fidai Sharifyanovich , Kuzeevsky vaalipiiri nro 156, Buzdyaksky piiri
- Bayazitov, Nuritdin Mukhitdinovich , Krasnoklyuchevsky vaalipiiri nro 219, Nurimanovskin piiri
- Belalov, Musa Gaisinovich , Voskresenskyn vaalipiiri nro 209, Meleuzovskin piiri
- Beljajeva , Aleksandra Nikolajevna , Zatonskyn vaalipiiri nro 27, Leninskin alue , Ufa
- Blagorazumova, Olga Mikhailovna , Starotuymazinsky vaalipiiri nro 232, Tuymazinsky piiri
- Borisov, Konstantin, Aleksejevitš , Novo-Aleksandrovsky vaalipiiri nro 51
- Borodin, Jevgeni Matvejevitš , Zheleznodorozhnyn vaalipiiri nro 74, Kumertau
- Brovtsova, Lyubov Vasilievna , Aslykulin vaalipiiri nro 164, Davlekanovskin piiri
- Bulgakov, Marat Sahipovich , pohjoinen vaalipiiri nro 15, Kalininsky piiri , Ufa
- Burma Aleksanteri Ivanovitš , Öljykentän vaalipiiri nro 84, Oktyabrsky
- Vagina Elza Akhatovna , Gagarinskin vaalipiiri nro 31, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Valieva, Shaura Gafurovna , lounainen vaalipiiri nro 108, Sterlitamak
- Valishin, Sharif Ahmetovich , Leninskyn vaalipiiri nro 64, Beloretsk
- Varfolomeev, Dmitry Fedorovich , Petrokemian vaalipiiri nro 35, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Vasiljev, Vladimir Efimovitš, Inzerskyn vaalipiiri nro 124, Arkangelin piiri
- Vakhitov, Shakir Kazykhanovich , Neftekamskin vaalipiiri nro 77, Neftekamsk
- Vakhitov, Shavali Mukhametovich , Taymasovskin vaalipiiri nro 206, Kumertaun piiri
- Vakhitova, Lena Nurullinovna , Karamaly-Gubeevsky vaalipiiri nro 256
- Veselov, Semjon Mihailovitš , Krasnousolskin vaalipiiri nro 162, Gafuryn piiri
- Vetlin, Ivan Iljitš, Starobazanovskin vaalipiiri nro 149, Birskyn piiri
- Vidineeva, Ljudmila Nikolajevna , Leninskin vaalipiiri nro 75, Kumertau
- Volik Ivan Fomich , Karlamanin vaalipiiri nro 194, Karmaskalyn piiri
- Volkova, Elizaveta Mikhailovna , Majakovskin vaalipiiri nro 49, Sovetskin alue , Ufa
- Voyushin, Vladimir Leonidovich , Starosullinskyn vaalipiiri nro 174, Ermekejevskin piiri
- Gadelshina, Shagura Rhimyanovna , Arslanovskin vaalipiiri nro 197, Kiginsky piiri
- Gaznanov, Miniyar Bakhtievich , Petrovskin vaalipiiri nro 187, Ishimbayn piiri
- Gaisin, Shaikhutdin Musinovich , Miyakibashevsky vaalipiiri nro 218, Miyakinsky piiri
- Galeev, Akhtyam Shakirovich , pohjoinen vaalipiiri nro 111, Tuymazy
- Galeeva, Rosa Sadykovna , Ordzhonikidzevsky vaalipiiri nro 37, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Galiakberov, Gainiyat Galimullinovich , Arslanovskin vaalipiiri nro 246, Chishminsky piiri
- Galimova, Flyura Mansurovna , Dimitrovsky vaalipiiri nro 5, Kalininsky piiri , Ufa
- Galiullin, Kim Nigmaevich , Krasnokholmsky vaalipiiri nro 189, Kaltasinsky piiri
- Gamilov, Nadim Gatich , Kurdymin vaalipiiri nro 228, Tatyshlin piiri
- Gardanov, Rifgat Timirbajevitš , Jazykovskin vaalipiiri nro 151
- Gareev, Musa Gaisinovich , Kommunarovsky vaalipiiri nro 9, Kalininsky piiri , Ufa
- Gareev, Rif Rakhimovich , Novikovin vaalipiiri nro 51, Sovetskin alue , Ufa
- Gareev, Rif Rakhimovich , Kaltasinskyn vaalipiiri nro 215
- Gareyshin, Askhat Gareyshinovich , Karaidel-vaalipiiri nro 191, Karaidel-piiri
- Garipova, Nailya Fatykhovna , Nurimanovin vaalipiiri nro 220, Nurimanovin piiri
- Gayazova, Gulslu Khalilovna , Rakennuspiiri nro 79, Neftekamsk
- German, Vladimir Mihailovitš , Kalininin vaalipiiri nro 148
- Gilvanov, Akhmet-Sultan Nabievich , Kalinnikovskin vaalipiiri nro 148, Birskyn piiri
- Gildanov, Khalyaf Gilvanovich , Rsajevskin vaalipiiri nro 184, Ilishevsky piiri
- Goncharova, Anna Petrovna , Mijakinskin vaalipiiri nro 217, Miyakinsky piiri
- Goryunova, Maria Egorovna , Akmurunin vaalipiiri nro 130, Baimakin piiri
- Grishkov, Ivan Timofejevitš , Promyslovyn vaalipiiri nro 72, Ishimbay
- Gulina, Elvira Aleksandrovna , Blagoveštšenskin maaseudun vaalipiiri nro 153, Blagoveštšenskin piiri
- Davletbaev, Dalgat Shagimardanovich , Oktyabrsky vaalipiiri nro 103, Sterlitamak
- Davletshin, Akhmet Ziganshinovich , Yazykovsky vaalipiiri nro 151, Blagovarsky piiri
- Davletshin, Farid Kanzelmagarifovich , Starokalmashevsky vaalipiiri nro 244, Chekmagushevsky piiri
- Dashkin, Remel Mirgazianovitš , Bik-Karmalinskin vaalipiiri nro 165, Davlekanovskin piiri
- Deev, Gennadi Arkadjevitš , Urheilupiiri nro 56, Sovetskin alue , Ufa
- Evbatyrov, Ravgat Tukhvatovich , Usen-Ivanovskin vaalipiiri nro 140, Belebeevsky piiri
- Evstafieva, Anna Ivanovna , itäinen vaalipiiri nro 86, Salavat
- Ezova, Lyubov Konstantinovna , Novo-Aleksandrovsky vaalipiiri nro 36, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Yemchenko, Vladimir Stepanovitš , Tirljanskin vaalipiiri nro 80
- Zaidullina, Tarzima Gazizyanovna , Ziriklinin vaalipiiri nro 250, Sharansky piiri
- Zainetdinov, Yuner Zuferovich , vasemmiston vaalipiiri nro 71, Ishimbay
- Zaitsev, Mihail Aleksejevitš , Pohjois-Pasadan vaalipiiri nro 67
- Zakirov, Rauf Abdulkhakovich , Baymakin vaalipiiri nro 131, Baymakin piiri
- Zayasha Vladimir Nikolaevich , Gubkinskyn vaalipiiri nro 106
- Ziganshin, Sabir Shayakhmetovich , Kandrinin vaalipiiri nro 110, Tuymazy
- Zueva, Klavdia Fedorovna , Zheleznodorozhnyn vaalipiiri nro 46, Sovetskin alue , Ufa
- Ivanov, Kuzma Fedotovich , Bizhbulyakin vaalipiiri nro 146, Bizhbulyakin piiri
- Ivshin, Arkady Ignatievich , Duvanin vaalipiiri nro 167, Duvanin piiri
- Idrisov, Indus Mirgasimovitš , Kiginskin vaalipiiri nro 198, Kiginsky piiri
- Idrisova, Lyalya Khazievna , Kalininskyn vaalipiiri nro 8, Kalininsky piiri , Ufa
- Izvozchikov, Valentin, Glebovich , Oktyabrsky vaalipiiri nro 65, Beloretsk
- Ilbulov, Kurbangalei Nigamatovich , Sibayn vaalipiiri nro 132, Baimakin piiri
- Imamov, Rais Imamovitš , Tubinskyn vaalipiiri nro 133, Baimakin piiri
- Imangulov, Dinislam Islamovich , Krasnoznamensky vaalipiiri nro 100, Sterlitamak
- Isinbaeva, Maria Ignaevna , Tšurajevskin vaalipiiri nro 216, Mishkinsky piiri
- Islikaeva, Ekaterina Islikaevna , Kaltasinskyn vaalipiiri nro 188, Kaltasinsky piiri
- Ismagilov, Zagir Garipovich , Asjanovskin vaalipiiri nro 170, Dyurtyulinsky piiri
- Ismagilov, Abdulla Giniyatovich , Ermolajevskin vaalipiiri nro 205, Kumertaun piiri
- Iskhakova, Rauza Gaifullinovna , Angasjakin vaalipiiri nro 169, Dyurtyulinsky piiri
- Ishmukhametov, Ismagil Baimukhametovich , Kuruchevsky vaalipiiri nro 135, Bakalinsky piiri
- Kalanov, Ibys Salakhovich, öljyvaalipiiri nro 78, Neftekamsk
- Kalimullina Valentina Semjonovna , aseman vaalipiiri nro 54, Sovetskin alue , Ufa
- Kamalov, Minigalim Khazigalievich , Bayramgulovin vaalipiiri nro 236, Uchalinsky piiri
- Karimov, Vil Sagitovich , Neuvostoliiton vaalipiiri nro 22, Kirovskin piiri , Ufa
- Karmakova, Ekaterina Vasilievna , Jumaguzinskin vaalipiiri nro 204, Kugarchinsky piiri
- Karnopalov, Aleksanteri Nikolajevitš , eteläinen vaalipiiri nro 109, Sterlitamak
- Kartsev, Jevgeni Vasilyevich , Energian vaalipiiri nro 80, Neftekamsk
- Kinzin, Rashit Kinzinovich , Salavatin vaalipiiri nro 222, Salavatin piiri
- Kirsanov, Aleksei Petrovitš , Tehtaan vaalipiiri nro 63, Beloretsk
- Kolesnichenko, Irina Filippovna , keskusvaalipiiri nro 92, Salavat
- Kondakov, Dmitri Ivanovitš , Neftezavodskin vaalipiiri nro 34, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Konovalov, Petr Nikolaevich , Zirganin vaalipiiri nro 210, Meleuzovskin piiri
- Korlykhanova, Maria Stepanovna , Belokatain vaalipiiri nro 141, Belokatain piiri
- Kostina Anna Maksimovna , Oktyabrsky vaalipiiri nro 89, Salavat
- Kraev, Dmitri Vasilievich , Davlekanovskin vaalipiiri nro 166, Davlekanovskin piiri
- Kuznetsov, Anatoli Vasilievich , Konerakennuksen vaalipiiri nro 12, Kalininsky piiri , Ufa
- Kuznetsov, Ivan Pavlovich , Zilairin vaalipiiri nro 177, Zilairin piiri
- Kulikov, Jevgeni Vasilievich , Shcherbakovsky vaalipiiri nro 42
- Kupryakhin, Gavriil Gavriilovich , Mesjagutovskin vaalipiiri nro 168, Duvanskyn piiri
- Kutlushina Farida Bayramgulovna , Leninskyn vaalipiiri nro 102, Sterlitamak
- Kutushev, Nail Mullayanovitš , Aksakovin vaalipiiri nro 59, Belebey
- Latypov, Marat Iljasovitš , Poljakovskin vaalipiiri nro 237, Uchalinsky piiri
- Lugovskaya, Nina Vasilievna , Tursagalyn vaalipiiri nro 129, Aurgazinsky piiri
- Lysenko, Nikolai Trofimovitš , Mishkinskyn vaalipiiri nro 215, Mishkinsky piiri
- Magadeeva, Ramziya Miniarovna , Akhmerovskin vaalipiiri nro 185, Ishimbayn piiri
- Magdeeva, Rauza Idrisovna , Zavodskoyn vaalipiiri nro 47, Sovetskin alue , Ufa
- Malafeeva, Anna Andreevna , Puškinin vaalipiiri nro 20, Kirovskin piiri , Ufa
- Mamykina, Zoja Andreevna , Frunzenskyn vaalipiiri nro 24, Kirovskin alue , Ufa
- Marvanov, Miniakhmet Sakhievich , Kinzebulatovskin vaalipiiri nro 186, Ishimbayn piiri
- Masloboev, Juri Aleksandrovitš , Arkkitehtoninen vaalipiiri nro 4, Kalininskin alue , Ufa
- Masloboev, Juri Aleksandrovitš , Liikennepiiri nro 49
- Matrenina, Valentina Mikhailovna , Dmitrijevskin vaalipiiri nro 234, Ufimsky piiri
- Makhmudov, Rashid Abdullovich , Abzanovskin vaalipiiri nro 175, Zianchurinsky piiri
- Mashkin, Fedor Ivanovich , Kazadajevskin vaalipiiri nro 226, Sterlitamakskin piiri
- Migranova, Nafiga Saubanovna, Agardinskin vaalipiiri nro 150, Blagovarsky piiri
- Minniakhmetova, Nagima Fatykhovna , Aibulyakin vaalipiiri nro 252, Yanaulin piiri
- Minnibulatov, Kutliyar Kutlibulatovich , Truntaiševskin vaalipiiri nro 122, Alsheevsky piiri
- Mirasov, Minibay Miniguzhiyevich , komsomolin vaalipiiri nro 211, Meleuzovskin piiri
- Mirzagitov, Askhat Masgutovich , Andrejevskin vaalipiiri nro 182, Ilishevsky piiri
- Mironenko, Ivan Kondratievich , Baykibashven vaalipiiri 190, Karaidelin piiri
- Mikhailova, Valentina Vasilyevna , Buzovyazovskin vaalipiiri nro 193, Karmaskalyn piiri
- Mikheev, Grigori Grigorjevitš , keskusvaalipiiri nro 107, Sterlitamak
- Mullagaljamov, Marat Sabitovich , Zheleznodorozhnyn vaalipiiri nro 98, Sterlitamak
- Mullakaeva, Nuria Kamaletdinovna , keskusvaalipiiri nro 96, Sibay
- Mullayarova, Tazkira Timerbaevna , kommunistinen vaalipiiri nro 28, Leninskin alue , Ufa
- Muratova, Khamisa Yakhievna , Yuldybaevsky vaalipiiri nro 178, Zilairin piiri
- Muratshina Klara Abdulkhaevna , Pervomaiskin vaalipiiri nro 104, Sterlitamak
- Mukhamedyarov, Sagidulla Garifullovich , Uchalinskyn maaseutuvaalipiiri nro 238, Uchalinsky piiri
- Mukhametdinov, Radil Kiyametdinovich , Nasibashevsky vaalipiiri nro 221, Salavatin piiri
- Mukhametshin, Zakir Fazylovich , Yanaulin vaalipiiri nro 255, Yanaulin piiri
- Nabiullina Maglia Mullakaevna , Baltachevsky vaalipiiri nro 137, Baltachevsky piiri
- Nazmutdinov, Rafit Zagitovich , Chelkakovin vaalipiiri nro 159, Burajevskin piiri
- Nazyrov, Muzafar Akhiyarovich , Sterlibashevsky vaalipiiri nro 224, Sterlibashevsky piiri
- Naumova, Valentina Nikolaevna , Rakennuspiiri nro 39, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Naurazbajeva, Galija Mudarisovna , Burzyanskyn vaalipiiri nro 160, Burzyansky piiri
- Nafikova, Tanzilja Mukhametdinovna , Yangiskainskyn vaalipiiri nro 163, Gafuryn piiri
- Nigamatyanov, Mavlitjan Sibagatovitš , Tatyshlinin vaalipiiri nro 229, Tatyshlinin piiri
- Nigmatzyanova, Amina Mullagalievna , Novotroitskyn vaalipiiri nro 247, Chishminsky piiri
- Nizamov, Favazit Zakirovich , Pervomaiskin vaalipiiri nro 38, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Nikitin, Gennadi Mihailovitš , eteläinen vaalipiiri nro 93, Salavat
- Nikolaeva, Ekaterina Nikolaevna , Sverdlovskin vaalipiiri nro 30, Leninskin alue , Ufa
- Nikonova, Liva Vasilievna , Venäjän vaalipiiri nro 14, Kalininsky piiri , Ufa
- Nurkaev, Talip Latypovich , Oktyabrsky vaalipiiri nro 85, Oktyabrsky
- Nurmukhametov, Rashid Mukhametbareevich , Mendelejevin vaalipiiri nro 50, Sovetskin piiri , Ufa
- Nurmukhametova, Valentina Nikolaevna , Salavatin vaalipiiri nro 55, Sovetskyn piiri , Ufa
- Orlov, Nikolai Artemjevitš , Demskin vaalipiiri nro 1, Demskin alue , Ufa
- Pavlov, Gennadi Mihailovitš , Ulu-Telyakin vaalipiiri nro 181, Iglinskin piiri
- Parshutin, Nikolai Dmitrievich , Askinskyn vaalipiiri nro 125, Askinsky piiri
- Pastushenko, Valeri Mihailovitš , Inzerskyn vaalipiiri nro 145, Beloretskin piiri
- Petšnikov, Ivan Nikitovitš , Chishminsky vaalipiiri nro 248, Chishminsky piiri
- Ponin, Viktor Mikhailovich , Aškadarin vaalipiiri nro 225, Sterlitamakin piiri
- Prokofjev, Ivan Aleksejevitš , Kaltovskin vaalipiiri nro 180, Iglinskin piiri
- Protopopov, Vladimir Vasilyevich , Kaman vaalipiiri nro 99
- Rafikova, Madina Khamitovna , kansainvälinen vaalipiiri nro 7, Kalininsky piiri , Ufa
- Rakhimov, Ural Zinnatovich , Visheran vaalipiiri nro 44, Sovetskin alue , Ufa
- Rakhmatullin, Akhsan Khasanovich , Mryasimovsky vaalipiiri nro 192, Karaidelin piiri
- Rayanov, Fanis Khabibrakhmanovich , Shingak-Kul vaalipiiri nro 249, Chishminsky piiri
- Rayanova, Favziya Rakhimyanovna , Abdrashitovsky vaalipiiri nro 119, Alsheevsky piiri
- Rozhkov, Vasily Vasilyevich , Zhdanovsky vaalipiiri nro 6, Kalininsky piiri , Ufa
- Rylenko, Vladimir Danilovich , Vokzalnyn vaalipiiri nro 94, Sibay
- Rjazanov, Fedor Iosifovich , Mesjagutovskin vaalipiiri nro 168
- Sabin, Aleksanteri Ivanovitš , Buribajevskin vaalipiiri nro 242, Khaibullinsky piiri
- Sabitov, Gabit Valitovich , koulun vaalipiiri nro 41, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Sabitov, Margam Karamovich , Tolbazinsky vaalipiiri nro 128, Aurgazinsky piiri
- Sagadeeva, Zemfira Giniyatovna , Tushbulatovskin vaalipiiri nro 118, Abzelilovskyn piiri
- Saifullin, Ravil Shakirovich , Tirljanskin vaalipiiri nro 67, Beloretsk
- Salikhov, Amir Muharramovich , teollinen vaalipiiri nro 90, Salavat
- Sankin, Aleksanteri Vasilievich , Lesoparkovin vaalipiiri nro 48, Sovetskin alue , Ufa
- Sannikova, Maria Vasilievna , Leninskin vaalipiiri nro 82, Oktyabrsky
- Safiullin, Adiatulla Aglyamovich , Sukkulin vaalipiiri nro 172, Dyurtyulinsky piiri
- Safiullina, Gluza Shaikhullovna , Chekmagushevsky vaalipiiri nro 245, Chekmagushevsky piiri
- Sbitneva, Galina Borisovna , Keskusvaalipiiri nro 58, Sovetsky piiri , Ufa
- Sergeev, Petr Mikhailovich , Oktyabrsky vaalipiiri nro 69, Birsk
- Seryakova, Valentina Ivanovna , Neuvostoliiton vaalipiiri nro 70, Birsk
- Sigakov, Nikolai Ivanovitš , Musinskyn vaalipiiri nro 113
- Sitdikova, Rizana Khanifovna , Suvorovin vaalipiiri nro 16, Kalininsky piiri , Ufa
- Spatar, Ivan Parfenovich , Ukhtomskyn vaalipiiri nro 2, Demskin alue , Ufa
- Spivak, Galina Grigorjevna , Institutskyn vaalipiiri nro 33, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Subbotina, Maria Gavrilovna , keskusvaalipiiri nro 73, Ishimbay
- Sukbaeva, Gashia Fatykhovna , Rakennuspiiri nro 91, Salavat
- Suleimanov, Sharif Suleymanovich , komsomolin vaalipiiri nro 81, Oktyabrsky
- Sultanov, Fayzulla Valeevich , Pribelskyn vaalipiiri nro 196, Karmaskalyn piiri
- Surin, Veniamin Konstantinovich , keskusvaalipiiri nro 68, Beloretsk
- Surovitskaya, Nina Mefodievna , Domostroitelnyn vaalipiiri nro 26, Leninskin alue , Ufa
- Teregulova, Fanuza Gizitdinovna , Kirovskin vaalipiiri nro 18, Kirovskin alue , Ufa
- Tinibekova, Nadezhda Konstantinovna , Volodarskyn vaalipiiri nro 45, Sovetskin alue , Ufa
- Tretjakov, Vladimir Stepanovitš , Prijutovskin vaalipiiri nro 61, Belebey
- Tretjakova, Alevtina Aleksandrovna , Kurtšatovin vaalipiiri nro 101, Sterlitamak
- Trifonova, Nina Aleksandrovna , Neuvostoliiton vaalipiiri nro 66, Beloretsk
- Tukhvatullina, Klara Gabdrakhmanovna , Nuorten vaalipiiri nro 88, Salavat
- Ulikanova, Nazira Akhmetgalimovna , Isyangulovin vaalipiiri nro 176, Zianchurinsky piiri
- Umetbaev, Ramazan Gimranovich , Shakshinin vaalipiiri nro 235, Ufimsky piiri
- Urazbakhtin, Nurulla Khabibrakhmanovich , Yamadinskyn vaalipiiri nro 254, Yanaulin piiri
- Uryupina, Raisa Andreevna , Sterlinin vaalipiiri nro 106, Sterlitamak
- Fazullin, Adunis Musagitovich , kaupungin vaalipiiri nro 138
- Farrakhetdinov, Ravil Gussametdinovitš , Nižni Novgorodin vaalipiiri nro 29
- Fatkhullin, Gafuryan Fatkhinurovich , Nizhnekaryshevsky vaalipiiri nro 138, Baltachevsky piiri
- Fedotov, Gennadi Petrovitš , Naryshevsky vaalipiiri nro 83, Oktyabrsky
- Fokin, Boris Ivanovich , Teollinen vaalipiiri nro 105, Sterlitamak
- Fufaev, Anatoli Fedorovich , Lemez-Tamakin vaalipiiri nro 214, Mechetlinskyn piiri
- Khabibullin, Rais Khafizullinovich , Verkhneyarkeevsky vaalipiiri nro 183, Ilishevsky piiri
- Khabibullina Rabiga Khismatovna , komsomolin vaalipiiri nro 10, Kalininsky piiri , Ufa
- Khabirova, Zagida Garifovna , Starokandrinsky vaalipiiri nro 231, Tuymazinsky piiri
- Khaydarov, Rukhlbayan Shaikhilislamovich , Burajevskin vaalipiiri nro 157, Burajevskin piiri
- Khakimov, Rustam Islamovich , Radishevskyn vaalipiiri nro 21, Kirovskin piiri , Ufa
- Khakimova, Khabira Khaydarovna , Uslinskyn vaalipiiri nro 227, Sterlitamakskin alue
- Khalikov, Khalil Mirzayanovich , Andrejevskin vaalipiiri nro 211
- Khalturin, Stepan Petrovich , Furmanovskin vaalipiiri nro 17, Kalininsky piiri , Ufa
- Khalyapin, Nikolai Maksimovich , Belebeyn vaalipiiri nro 60, Belebey
- Khasanova , Maginur Mukhamadievna , Almukhametovskin vaalipiiri nro 116, Abzelilovskyn piiri
- Khasanova , Sazhida Mukhametsafovna , Iglinskyn vaalipiiri nro 179, Iglinskyn piiri
- Khafizov, Ulfat Makkenovich , Novoartaulin vaalipiiri nro 253, Yanaulin piiri
- Khafizova, Magira Shamsetdinovna , teollinen vaalipiiri nro 13, Kalininsky alue , Ufa
- Khismatullin, Fayzrakhman Shaikhitdinovich , Askarovin vaalipiiri nro 117, Abzelilovskyn piiri
- Khodosov, Ivan Grigorjevitš , Bulgakovin vaalipiiri nro 233, Ufimskyn piiri
- Khusnullina Saura Muginovna , Ermekejevskin vaalipiiri nro 173, Ermekejevskin piiri
- Chepaykina Tamara Nikolaevna , Staro-Ufimsky vaalipiiri nro 23, Kirovskin alue , Ufa
- Cherednik Svetlana Akramovna , Malinovskin vaalipiiri nro 139, Belebeevsky piiri
- Tširikov, Lev, Nikolajevitš , Dzeržinskin vaalipiiri nro 25, Leninskin alue , Ufa
- Shaygardanov, Shaikhenur Amiryanovich , Bakalinsky vaalipiiri nro 134, Bakalinsky piiri
- Shaidulin, Midkhat Idiyatovich , Nikolo-Berezovskin vaalipiiri nro 199, Krasnokamsky piiri
- Shakirov, Midhat Zakirovich , Raevskin vaalipiiri nro 121, Alsheevsky piiri
- Shakirova, Rasfida Khanifovna , Dyurtyulinsky vaalipiiri nro 171, Dyurtyulinsky piiri
- Shalagin, Nikolai Sergeevich , Janybajevskin vaalipiiri nro 142, Belokatayskin piiri
- Shamsubarova, Saviya Khisamutdinovna , Karmaskalyn vaalipiiri nro 195, Karmaskalyn piiri
- Shaposhnikov, Petr Aleksandrovich , eteläinen vaalipiiri nro 113, Tuymazy
- Sharafutdinov, Adgam Ganeevich , Meleuzovskin vaalipiiri nro 212, Meleuzovskin piiri
- Sharipov, Rashit Tagirovich , Kosh-Elginskyn vaalipiiri nro 147, Bizhbulyakin piiri
- Sharifullin, Fan Shamsullovich , Redkinskyn vaalipiiri nro 201, Krasnokamsky piiri
- Shafiyeva, Sariya Zakievna , Buzdyak vaalipiiri nro 155, Buzdyak piiri
- Shvetsova, Anna Aleksandrovna , Arkangelin vaalipiiri nro 123, Arkangelin piiri
- Shevyryalkina Maria Ivanovna , läntinen vaalipiiri nro 99, Sterlitamak
- Shemagonov, Svjatoslav Andreevich , Pugachevsky vaalipiiri nro 239, Fedorovsky piiri
- Shepeleva, Zoja Ivanovna , Leninskin vaalipiiri nro 29, Leninskin alue , Ufa
- Shcheblanova, Elena Georgievna , itäinen vaalipiiri nro 97, Sterlitamak
- Yulberdin, Arslanbek Kharisovich , komsomolin vaalipiiri nro 10
- Jusupov, Mirsal Nazipovich , Kushnarenkovsky vaalipiiri nro 207, Kushnarenkovsky piiri
- Jakimov , Vladimir Nikolajevitš , Mindjakin vaalipiiri nro 114, Uchaly
- Jakovlev, Mihail Vladimirovitš , Shcherbakovsky vaalipiiri nro 42, Ordzhonikidzevsky piiri , Ufa
- Yakupov, Gilman Girfanovich , Akjarin vaalipiiri nro 241, Khaibullinsky piiri
- Yalaev, Timeryan Sakhabetdinovich , Novobaltachevsky vaalipiiri nro 269
- Yalalova, Madina Sabirovna , Mustafan vaalipiiri nro 136, Bakalinsky piiri
- Yakhina Gilminur Akhmetovna , Uchalyn kaupungin vaalipiiri nro 115, Uchaly
Kirjallisuus
Parlamentarismi Bashkortostanissa. Historiaa ja nykyaikaa. Asiakirjat ja materiaalit. GRI Bashkortostan. Kirja. 2. Kokoanut V.G. Aznagulov, Z.G. Khamitova. Ufa, 2005. ISBN 5-8258-0204-5 .
Muistiinpanot
- ↑ IX kokous . Haettu 10. helmikuuta 2013. Arkistoitu alkuperäisestä 16. helmikuuta 2013. (määrätön)
- ↑ Parlamentarismi Bashkortostanissa: historia ja nykyaika. Asiakirjat ja materiaalit. /Toim. K. B. Tolkachev. Kokoonpano: V. G. Aznagulov, Z. G. Khamitova. - Kirja 2. - Ufa: GRI "Bashkortostan", 2005. - 304 s. - ISBN 5-8258-0204-5 . Arkistoitu 4. joulukuuta 2020 Wayback Machinessa
Bashkir ASSR :n korkeimman neuvoston edustajat |
---|
- 1 kokous
- 2 kokous
- 3 kokous
- 4 kokous
- 5. kokous
- 6 kokous
- 7. kokous
- 8 kokous
- 9 kokous
- 10 kokous
- 11 kokous
- 12 kokous
|