Maantiepyöräilyn EM | |
---|---|
Englanti maantiepyöräilyn Euroopan mestaruuskilpailut | |
Turnauksen tiedot | |
Kuri | maantiepyöräilyä |
Perustettu | 1995 |
Turnaukset | 23 (vuonna 2017) |
Sijainti | Euroopassa |
Kilpailu | Euroopan mestaruus |
Järjestäjä | UEC |
Tila | ammattilainen |
Verkkosivusto | uec.ch |
Maantiepyöräilyn Euroopan mestaruuskilpailut ovat vuosittain järjestettävä maantiepyöräilyn Euroopan mestaruuskilpailu , joka järjestetään Euroopan pyöräilyliiton (UEC) suojeluksessa .
Ensimmäiset nuorten EM-kilpailut järjestettiin 8. heinäkuuta 1973 Münchenissä , jossa ratsastajat ajoivat ryhmäkilpailun 102 km:n matkan. Heinäkuussa 1974 Varsovassa pidettiin kilpailuja : ryhmäkilpailu (126 km) ja joukkuekilpailu erillisellä lähdöllä (70 km), jotka voittivat Neuvostoliiton urheilijat.
SM-kilpailut on järjestetty säännöllisesti vuodesta 1995 : miehillä ja naisilla alle 23 (U-23), junioreille - vuodesta 2005 ja huippu-urheilijoille - vuodesta 2016 lähtien .
Määrä | vuosi | Maa | Kaupunki | Kategoria | mitaleja | |
---|---|---|---|---|---|---|
ryhmäkilpailu | yksilöllinen kilpailu | |||||
yksi | 1995 | Tšekki | Trutnov | — | U-23 | 2 |
2 | 1996 | Iso-Britannia | Mansaari | — | U-23 | 2 |
3 | 1997 | Itävalta | Villach | U-23 | neljä | |
neljä | 1998 | Ruotsi | Uppsala | U-23 | neljä | |
5 | 1999 | Portugali | Lissabon | U-23 | neljä | |
6 | 2000 | Puola | Kielce | U-23 | neljä | |
7 | 2001 | Ranska | Apremont | U-23 | neljä | |
kahdeksan | 2002 | Italia | Bergamo | Grassobbio | U-23 | neljä |
9 | 2003 | Kreikka | Ateena | Vouliagmeni | U-23 | neljä |
kymmenen | 2004 | Viro | Otepää | U-23 | neljä | |
yksitoista | 2005 | Venäjä | Moskova | U-23, juniorit | kahdeksan | |
12 | 2006 | Alankomaat | Valkenburg aan de Geul | Heerlen Valkenburg aan de Geul |
U-23, juniorit | kahdeksan |
13 | 2007 | Bulgaria | Sofia | U-23, juniorit | kahdeksan | |
neljätoista | 2008 | Italia | Verbania Pallanza |
Arona Stresa |
U-23, juniorit | kahdeksan |
viisitoista | 2009 | Belgia | hoglede | U-23, juniorit | kahdeksan | |
16 | 2010 | Turkki | Ankara | U-23, juniorit | kahdeksan | |
17 | 2011 | Italia | Offida | U-23, juniorit | kahdeksan | |
kahdeksantoista | 2012 | Alankomaat | Gus | U-23, juniorit | kahdeksan | |
19 | 2013 | Tšekki | Olomouc | U-23, juniorit | kahdeksan | |
kaksikymmentä | 2014 | Sveitsi | Nyon | U-23, juniorit | kahdeksan | |
21 | 2015 | Viro | Tartto | U-23, juniorit | kahdeksan | |
22 | 2016 | Ranska | Plumelec | Elite, U-23, Juniorit | 12 | |
23 | 2017 | Tanska | Herning | Elite, U-23, Juniorit | 12 | |
24 | 2018 | Tšekki | Zlin [1] | Brno [1] | U-23, juniorit | kahdeksan |
Iso-Britannia | Glasgow [2] | Eliitti | neljä | |||
25 | 2019 | Alankomaat | Alkmaar | Elite, U-23, Juniori, Mixed | 13 | |
26 | 2020 | Ranska | Plouet | Elite, U-23, Juniori, Mixed | 13 | |
27 | 2021 | Italia | Trento | Elite, U-23, Juniori, Mixed | 13 |
28. elokuuta 2020 (pois lukien koevuodet 1973-1974).
Ei. | Maa | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
yksi | Italia | 37 | 29 | 35 | 101 |
2 | Alankomaat | 27 | viisitoista | kahdeksan | viisikymmentä |
3 | Venäjä | 17 | neljätoista | kahdeksantoista | 49 |
neljä | Ranska | 16 | 24 | 23 | 63 |
5 | Saksa | 16 | 9 | kahdeksantoista | 43 |
6 | Tanska | yksitoista | 13 | neljä | 28 |
7 | Belgia | kymmenen | 13 | 12 | 35 |
kahdeksan | Ukraina | 9 | 12 | 6 | 27 |
9 | Puola | kahdeksan | 6 | 5 | 19 |
kymmenen | Sveitsi | 6 | 7 | 6 | 19 |
yksitoista | Norja | neljä | neljä | neljä | 2 |
12 | Tšekki | neljä | 3 | 3 | kymmenen |
13 | Ruotsi | 3 | 5 | 3 | yksitoista |
neljätoista | Liettua | 3 | neljä | 6 | 13 |
viisitoista | Iso-Britannia | 3 | neljä | 3 | kymmenen |
16 | Slovenia | 3 | 3 | 5 | yksitoista |
17 | Slovakia | 2 | 0 | 0 | 2 |
kahdeksantoista | Valko-Venäjä | yksi | 3 | 3 | 7 |
19 | Latvia | yksi | 2 | 3 | 6 |
kaksikymmentä | Espanja | yksi | yksi | 3 | 5 |
21-22 | Itävalta | yksi | yksi | 2 | neljä |
21-22 | Portugali | yksi | yksi | 2 | neljä |
23 | Kroatia | yksi | 0 | 0 | yksi |
24 | Luxemburg | 0 | neljä | 0 | neljä |
25 | Viro | 0 | 2 | yksi | 3 |
26 | Irlanti | 0 | yksi | yksi | 2 |
27 | Unkari | 0 | 0 | yksi | yksi |
Kaikki yhteensä | 185 | 180 | 175 | 540 |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2016 | Peter Sagan | Julian Alaphilippe | Daniel Moreno |
2017 | Aleksanteri Kristoff | Elia Viviani | Moreno Hofland |
2018 | Matteo Trentin | Matthieu van der Pool | ilman van taidetta |
2019 | Elia Viviani | Yves Lampart | Pascal Ackerman |
2020 | Giacomo Nizzolo | Arnaud Demar | Pascal Ackerman |
2021 | Sonny Colbrelli | Remco Evenepul | Benoit Confroy |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2016 | Jonathan Castroviejo | Viktor Kampenaerts | Moreno Moser |
2017 | Viktor Kampenaerts | Maciej Bodnar | Ryan Mullen |
2018 | Viktor Kampenaerts | Jonathan Castroviejo | Maximilian Shahman |
2019 | Remco Evenepul | Casper Asgreen | Edoardo Affini |
2020 | Stefan Küng | Remy Cavagna | Viktor Kampenaerts |
2021 | Stefan Küng | Filippo Ganna | Remco Evenepul |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
1995 | Mirko Celestino | Roman Weinstein | Giuliano Figueres |
1996 | Candido Barbosa | Daniele Contrini | Sergei Ivanov |
1997 | Salvatore Commesso | Sven Montgomery | Gerrit Glomser |
1998 | Zoran Klemencic | Andy Wiedts | Rafael Shveda |
1999 | Michele Gobbi | Luca Paolini | Fabio Bulgarelli |
2000 | Gratiano Gasparre | Stefan Adamson | Lorenzo Bernucci |
2001 | Giampaolo Caruso | Eric Bauman | Roman Lugovoy |
2002 | Mikael Albasini | Mihail Timoshin | Matteu Sprik |
2003 | Giovanni Visconti | Jeremy Roy | Christian Veit |
2004 | Kalvis Aysaks | Tom Wellers | Arthur Ansons |
2005 | Frantisek Rabon | Anders Lund | Nick Ingels |
2006 | Beno Sinner | René Mandry | Francesco Gavazzi |
2007 | Andrei Klyuev | Ignat Konovalov | Normunds Lasis |
2008 | Cyril Gauthier | Paul Foss | Timofey Kritsky |
2009 | Chris Bockmans | Jaroslav Marich | Sasha Modolo |
2010 | Peter Gavronsky | Nelson Oliveira | Arnaud Demar |
2011 | Julian Kern | Sergei Novikov | Konstantin Klimenkov |
2012 | Jan Tratnik | Ange Flaxis | Wouter Wippert |
2013 | Sean De Bee | Peter Vakoch | Tom Skuyins |
2014 | Stefan Küng | Juri Filozzi | Anthony Tyurgis |
2015 | Eric Baska | Mamyr Stash | Davide Martinelli |
2016 | Aleksanteri Ryabushenko | Bjorg Lambrecht | Andrea Vendrame |
2017 | Casper Pedersen | Benoit Confroy | Mark Hirschi |
2018 | Mark Hirschi | Victor Lafay | Fernando Barcelo |
2019 | Alberto Dainese | Niklas Larsen | Arm Rait |
2020 | Jonas Iversby Hvideberg | Anton Charmig | Wojciech Repa |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
1973 | Claes Swenson | Peter Hall | Jan Spiker |
1974 | Sergei Šelpakov | Juri Zayats | John van Heverden |
2005 | Ivan Rovny | Andrei Solomennikov | Federico Masiero |
2006 | Etienne Piret | Thomas Bertolini | Ronan van Zandbeek |
2007 | Michal Kwiatkowski | Fabienne Tylefer | Ole Havardsholm |
2008 | Joan Le Bon | Luke Rowe | Peter Gavronsky |
2009 | Luca Wackermann | Barry Marcus | Arnaud Demar |
2010 | Siunaa rikkaita | Brian Cokar | Rafael Reis |
2011 | Pierre-Henri Lecousinière | Olivier Le Gac | Loic Vliegen |
2012 | Alexander Wachter | Anthony Tyurgis | Davide Ballerini |
2013 | Frank Bonnamour | Eli Gesber | Matthias Van Gompel |
2014 | Eduardo Affini | Yordie Warlop | Pierre Idiudine |
2015 | Alan Banashek | Stan DeWulf | Dennis van der Horst |
2016 | Nicolas Mallet | Emilien Janier | Tadej Pogacar |
2017 | Michele Gazzoli | Soren Varenskold | Niklas Markle |
2018 | Remco Evenepul | Aleksanteri Balmer | Carlos Rodriguez Cano |
2019 | Andrei Ponomar | Maurice Ballerstedt | Andrea Piccolo |
2020 | Casper Andersen | Pavel Bittner | Arnaud de Ly |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2005 | Dmitri Sokolov | Jevgeni Nikolenko | Manuele Boaro |
2006 | Dmitri Sokolov | Tony Gallopen | Adriano Malori |
2007 | Ilnur Zakarin | Michal Kwiatkowski | Peter Gavronsky |
2008 | Michal Kwiatkowski | Vegard Breen | Joan Le Bon |
2009 | Joseph Perret | Bob Jungels | Kevin Labeque |
2010 | Kirill Yatsevich | Emilien Vennet | Marlene Zmorka |
2011 | Alberto Bettiol | Alexis Goujar | Aleksei Rybalkin |
2012 | Matthias Kriegbaum | Ryan Mullen | Matei Mohoric |
2013 | Nikolai Tšerkasov | Igor Dekran | Remy Cavagna |
2014 | Lennard Kemna | Corentan Ermenol | Tobias Foss |
2015 | Nikolai Iljitšev | Tobias Foss | Max Singer |
2016 | Alexis Brunel | Mark Hirschi | Iver Knotten |
2017 | Andreas Leknesund | Julius Johansen | Sebastien Grignard |
2018 | Remco Evenepul | Ilan van Wilder | Antonio Tiberi |
2019 | Andrea Piccolo | Lars Boven | Enzo Leinse |
2020 | Matthias Wacek | Marco Brenner | Lorenzo Milesi |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
1974 | Neuvostoliitto Juri Zayats Vladimir Shapovalov Aleksei Shevchenko Sergei Shelpakov |
Tanska Gert Frank Ole Rasmussen Per Thomsen Olaf Petersen |
Sveitsi Henri-Dan Raymond Serge Demierre Dan Schwab Alex Fry |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2016 | Anna van der Breggen | Katarzyna Niewiadoma | Elisa Longo Borghini |
2017 | Marianne Vos | Georgia Bronzini | Olga Zabelinskaya |
2018 | Martha Bastianelli | Marianne Vos | Lisa Brennauer |
2019 | Amy Peters | Elena Kechini | Lisa Klein |
2021 | Ellen van Dijk | Liane Lippert | Rotu Leleivite |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2016 | Ellen van Dijk | Anna van der Breggen | Olga Zabelinskaya |
2017 | Ellen van Dijk | Ann-Sophie Dwick | Anna van der Breggen |
2018 | Ellen van Dijk | Anna van der Breggen | Trixie Warrak |
2019 | Ellen van Dijk | Lisa Klein | Lucinda Brand |
2020 | Anna van der Breggen | Ellen van Dijk | Marlene Reusser |
2021 | Marlene Reusser | Ellen van Dijk | Lisa Brennauer |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
1995 | Regina Schleicher | Evie Gensheimer | Elena Unruh |
1996 | Hanka Kupfernagel | Diana Gilute | Elisabeth Chevanier-Brunel |
1997 | Elisabeth Chevanier-Brunel | Tatjana Styazhkina | Isaskun Bengoa |
1998 | Suzanne Lindskog | Diana Gilute | Mirella van Melis |
1999 | Tatjana Styazhkina | Oksana Saprykina | Nicole Brandley |
2000 | Alessandra De Ettore | Mirella van Melis | Vera Carrara |
2001 | Mirella van Melis | Angela Henning-Brodtka | Sophie Kreuch |
2002 | Trixie Warrak | Evie Van Damme | Virginia Moinard |
2003 | Maria Isabelle Moreno | Teresa Senf | Vera Kudoder |
2004 | Monica Holler | Bertina Spijkerman | Nathalie Tirard Collet |
2005 | Jessica Turato | Monica Holler | Modesta Wrzesniauskaitė |
2006 | Marianne Vos | Tatiana Gudertso | Monica Holler |
2007 | Marianne Vos | Martha Bastianelli | Rotu Leleivite |
2008 | Rotu Leleivite | Lesja Kalitovskaja | Martha Bastianelli |
2000 | Hantal musta | Kati Colclough | Marianne Vos |
2010 | North Tobacco | Lesja Kalitovskaja | Aushrinen kysyntä |
2011 | Larisa Pankova | Alena Omelyusik | Lucinda Brand |
2012 | Evelyn Aris | Barbara Guarishi | Kim de Baat |
2013 | Susanna Dzordzi | Francesca syy | Anna Nightingale |
2014 | Sabrina Stultyens | Elena Cecchini | Annabel Dreville |
2015 | Katarzyna Niewiadoma | Ilaria Sanguineti | Talita De Jong |
2016 | Katarzyna Niewiadoma | Cecile Utrup Ludwig | Severin Herault |
2017 | Pernille Matthiesen | Suzanne Andersen | Alice Barnes |
2018 | Nikola Noskova | Afke Sut | Letitia Paternoster |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
1997 | Diana Gilute | Isaskun Bengoa | Jenny Algelide |
1998 | Diana Gilute | Suzanne Lindskog | Kisa Mazeikute |
1999 | Tatjana Styazhkina | Nicole Brandley | Cerys Gilfillan |
2000 | Lada Kozlikova | Cerys Gilfillan | Nicole Brandley |
2001 | Nicole Brandley | Lada Kozlikova | Olga Zabelinskaya |
2002 | Olga Zabelinskaya | Vera Carrara | Vera Kudoder |
2003 | Virginia Moinard | Madeleine Zandig | Maria Isabelle Moreno |
2004 | Tatiana Gudertso | Madeleine Zandig | Anna Zugno |
2005 | Madeleine Zandig | Tatiana Gudertso | Anna Zugno |
2006 | Linda Willimsen | Tatiana Gudertso | Bianca Knopfle |
2007 | Linda Willimsen | Svetlana Galyuk | Martina Sablikova |
2008 | Ellen van Dijk | Svetlana Galyuk | Lesja Kalitovskaja |
2009 | Ellen van Dijk | Emilia Falin | Marianne Vos |
2010 | Alexandra Burchenkova | Emilia Falin | Katarzyna mänty |
2011 | Melody Lesure | Larisa Pankova | Katarzyna mänty |
2012 | Anna van der Breggen | Mike Kroeger | Elisa Longo Borghini |
2013 | Anna Nightingale | Rosella Ratto | Ksenia Dobrynina |
2014 | Mike Kroeger | Severin Herault | Ramona Corchini |
2015 | Mike Kroeger | Olga Shekel | Corinna Lechner |
2016 | Anastasia Yakovenko | Xenia Tuhay | Lisa Klein |
2017 | Pernille Matthiesen | Cecile Utrup Ludwig | Lisa Klein |
2018 | Afke Sut | Lisa Klein | Nikola Noskova |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2005 | Alexandra Burchenkova | Ekaterina Novozhilova | Martha Bastianelli |
2006 | Mia Becker Lakota | Edis Van Hage | Julie Krasniak |
2007 | Valentina Scandolara | Daria Gorbatovskaja | Gloria Presti |
2008 | Valentina Scandolara | Valeria Kononenko | Jesse Daams |
2009 | Elena Cecchini | Laura van der Kamp | Paulina Ferran-Prevost |
2010 | Anna Trevisi | Paulina Ferran-Prevost | Rosella Ratto |
2011 | Rosella Ratto | Jessie Druits | Chiara Vannucci |
2012 | Lucy Garner | Anna Zita Maria Stricker | Kirsten Coppens |
2013 | Greta Richio | Severin Herault | Xenia Tuhay |
2014 | Sofia Bertizzolo | Nicole Koller | Daria Egorova |
2015 | Nadia Quagliotto | Raquel Barbieri | Karina Kasenova |
2016 | Liana Lippert | Eliza Balsamo | Sophie Wright |
2017 | Lorena Vibes | Emma Cecil Jorgensen | Letitia Paternoster |
2018 | Aigul Gareeva | Vittoria Guazzini | Hanna Ludwig |
vuosi | kultamitali | hopeamitali | Pronssimitali |
---|---|---|---|
2005 | Alexandra Davidovich | Aushrinen kysyntä | Lesja Kalitovskaja |
2006 | Mia Becker Lakota | Trine Schmidt | Alexandra Burchenkova |
2007 | Valeria Kononenko | Anna Maria Schmitt | Alena Omelyusik |
2008 | Valeria Kononenko | Jacqueline Gun | Maria Mishina |
2009 | Paulina Ferran-Prevost | Anna Nightingale | Maria Grandt Petersen |
2010 | Anna Nightingale | Paulina Ferran-Prevost | Alexi Moffat |
2011 | Rosella Ratto | Mathilde Favre | Svetlana Kashirina |
2012 | Corinne van der Zijden | Ksenia Dobrynina | Lote Kopecky |
2013 | Severin Herault | Florty Makai | Alena Demidova |
2014 | Efke Soet | Alice Gasparini | Greta Richio |
2015 | Agnieszka Skalniak | Ksenia Tsymbalyuk | Yara Kastelin |
2016 | Lisa Morcenti | Alessia Vigilia | Juliette Labus |
2017 | Elena Pirrone | Letitia Paternoster | Emma Cecil Jorgensen |
2018 | Vittoria Guazzini | Hanna Ludwig | Marta Yaskulskaya |
Kisan tulokset:
Maantiepyöräilyn EM-kisat | |
---|---|
maantiepyöräilyä | |
---|---|
|