Korean tasavallan taitoluistelun mestaruuskilpailut tai Etelä-Korean taitoluistelumestaruuskilpailut ( korea: 한국 피겨스케이팅 선수권 대회 , Hanguk Phygyosykheit Korean taitoluisteluliiton järjestämä Korean taitoluisteluturnaus) . Vuosittain järjestettävä ensimmäinen mestaruus järjestettiin vuonna 1955. Luistelijat paljastavat voittajat miesten ja naisten kaksinpelissä sekä jäätanssissa . Vuonna 2016 pariluistelukilpailut järjestettiin ensimmäistä kertaa osana mestaruutta .
Miesten kaksinpelin mitalisteja | ||||
---|---|---|---|---|
vuosi | Kaupunki | Kulta | Hopea | Pronssi |
1996 | Soul | Lee Kyuhyun | n/a | |
1997 | Soul | Lee Kyuhyun | Chin Yoongi | n/a |
1998 | Soul | Lee Kyuhyun | n/a | |
1999 | Soul | Lee Kyuhyun | n/a | |
2000 | Soul | Lee Kyuhyun | n/a | |
2001 | Soul | Lee Kyuhyun | n/a | |
2002 | Soul | Lee Kyuhyun | n/a | |
2003 | Soul | Lee Kyuhyun | Lee Donghun | n/a |
2004 | Soul | Lee Donghun | n/a | |
2005 | Soul | Lee Donghun | n/a | |
2006 | Soul | Lee Donghun | n/a | |
2007 | Soul | Lee Donghun | n/a | |
2008 | goyang | Lee Donghun | n/a | |
2009 | goyang | Kim Minseok | Lee Donghun | n/a |
2010 | Soul | Kim Minseok | Lee Dongwon | n/a |
2011 | Soul | Lee Dongwon | Kim Minseok | Lee Junhyun |
2012 | Soul | Kim Jinsoo | Lee Junhyun | Kim Minseok |
2013 | Soul | Lee Junhyun | Kim Jinsoo | Lee Dongwon |
2014 | goyang | Kim Jinsoo | Lee Junhyun | Lee Dongwon |
2015 | Soul | Lee Junhyun | Kim Jinsoo | Cha Junhwan |
2016 | Soul | Lee Junhyun | Kim Jinsoo | Cha Junhwan |
2017 | Gangneung | Cha Junhwan | Kim Jinsoo | Lee Sihyun |
2018 | Soul | Cha Junhwan | Kim Jinsoo | Lee Junhyun |
2019 | Soul | Cha Junhwan | Lee Junhyun | Lee Sihyun |
2020 | uijeongbu | Cha Junhwan | Lee Sihyun | Lee Junhyun |
2021 | uijeongbu | Cha Junhwan | Lee Sihyun | Cha Young Hyun |
2022 | uijeongbu | Cha Junhwan | Lee Sihyun | Kyung Jae-suk |
Mitalisteja pariluistelussa | ||||
---|---|---|---|---|
vuosi | Kaupunki | Kulta | Hopea | Pronssi |
2016 | Soul | Chi Mingji / Themistokles Lefteris | n/a | |
2017 | Gangneung | Chi Mingji / Themistokles Lefteris | Kim Sooyoung / Kim Hyun-tae | Kim Gyu Eun / Alex Gangchang Kam |
2018 | Soul | Kim Gyu Eun / Alex Gangchang Kam | n/a | |
2019–2022 _ |
Pariluistelukilpailuja ei järjestetty |
Jäätanssin mitalisteja | |||||
---|---|---|---|---|---|
vuosi | Kaupunki | Kulta | Hopea | Pronssi | |
1998 | n/a | Yang Tae-hwa / Lee Cheong-gun | Kim Hye -min / Kim Min-woo | ||
1999 | Yang Tae-hwa / Lee Cheong-gun | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | ||
2000 | Yang Tae-hwa / Lee Cheong-gun | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | ||
2001 | Yang Tae-hwa / Lee Cheong-gun | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | ||
2002 | Soul | Yang Tae-hwa / Lee Cheong-gun | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | |
2003 | Soul | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | ||
2004 | Soul | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | ||
2005 | Soul | Kim Hye -min / Kim Min-woo | n/a | ||
2006–2013 _ |
Jäätanssikilpailuja ei järjestetty | ||||
2014 | goyang | Min Yura / Timothy Coleto | n/a | ||
2015 | Jäätanssikilpailuja ei järjestetty | ||||
2016 | Soul | Rebeca Kim / Kirill Minov | Min Yura / Alexander Gamelin | Lee Hojong / Richard Ganin Kam | |
2017 | Gangneung | Min Yura / Alexander Gamelin | Lee Hojong / Richard Ganin Kam | n/a | |
2018 | Soul | Min Yura / Alexander Gamelin | n/a | ||
2019 | Jäätanssikilpailuja ei järjestetty | ||||
2020 | Soul | Min Yura / Daniel Eaton | n/a | ||
2021–2022 _ |
Jäätanssikilpailuja ei järjestetty |
Taitoluistelun valtakunnalliset mestaruuskilpailut | |
---|---|
Afrikka | Etelä-Afrikka |
Aasia |
|
Euroopassa |
|
Amerikka | |
Oseania |