Miesten 100 metrin selkäuinnin kilpailu vuoden 2011 FINA-maailmanmestaruuskilpailuissa järjestettiin Shanghai East Sports Centerin uimahallissa Shanghaissa 25. ja 26. heinäkuuta 2011.
Karsintaerät alkoivat 25. heinäkuuta klo 10.05 paikallista aikaa ( UTC+8 ). Välierät pelattiin samana päivänä klo 18.10 ja finaali 26. heinäkuuta klo 19.06.
Kulta | Hopea | Pronssi |
Camille Lacourt Ranska |
— | Ryosuke Irie Japani |
Jeremy Stravius Ranska |
Ennen kilpailun alkua maailmanennätys ja MM-ennätys olivat seuraavat:
Maailmanennätys (WR) | 51,94 | Aaron Peirsol | USA | Indianapolis , Yhdysvallat | 8. heinäkuuta 2009 |
MM-ennätys (CR) | 52.19 | Aaron Peirsol | USA | Rooma , Italia | 2. elokuuta 2009 |
Paikka | uida | Seurata | Urheilija | Maa | 50 m | Aika |
---|---|---|---|---|---|---|
yksi | 7 | neljä | Camille Lacourt | Ranska | 25.80 | 53.30 |
2 | 6 | 5 | Jeremy Stravius | Ranska | 26.07 | 53.34 |
3 | 7 | 5 | David Plummer | USA | 25.96 | 53,68 |
neljä | 6 | neljä | Liam Tancock | Iso-Britannia | 25.82 | 53,84 |
5 | 6 | 6 | Stanislav Donets | Venäjä | 25.99 | 53,85 |
6 | 5 | 6 | Ben Treffers | Australia | 26.22 | 53,89 |
6 | 7 | kahdeksan | Gareth Keane | Uusi Seelanti | 25.95 | 53,89 |
kahdeksan | 5 | neljä | Ryosuke Irie | Japani | 26.32 | 53,99 |
9 | 7 | 3 | Hayden Stockel | Australia | 25.99 | 54.05 |
kymmenen | 5 | 3 | Nick Thomen | USA | 26.50 | 54.13 |
yksitoista | 7 | 6 | Ashwin Wildebur | Espanja | 26.49 | 54.14 |
12 | 5 | 5 | Helge Meuv | Saksa | 26.68 | 54.15 |
13 | 7 | 7 | Aristeidis Grigoriadis | Kreikka | 26.23 | 54.26 |
neljätoista | 5 | 2 | Nick Dribergen | Alankomaat | 26.11 | 54.30 |
viisitoista | 6 | 3 | Junya Koga | Japani | 26.16 | 54.32 |
16 | neljä | yksi | Kaveri Barnea | Israel | 26.26 | 54,43 |
16 | 6 | yksi | Sun Xiaolei | Kiina | 26.10 | 54,43 |
kahdeksantoista | neljä | 5 | Thiago Pereira | Brasilia | 26.27 | 54,47 |
kahdeksantoista | 6 | 7 | Mirko di Tora | Italia | 26.32 | 54,47 |
kaksikymmentä | 6 | 2 | Cheng Feiyi | Kiina | 26.01 | 54,60 |
21 | 7 | 2 | Vitali Borisov | Venäjä | 26.75 | 54,66 |
22 | neljä | 7 | Charles Franciscus | Kanada | 26.69 | 54,68 |
23 | 7 | yksi | Daniel Bell | Uusi Seelanti | 26.30 | 54,75 |
24 | 2 | neljä | Omar Pinson | Kolumbia | 26.43 | 54,88 |
25 | 5 | kahdeksan | Jonathan Kopelev | Israel | 26.81 | 54,90 |
26 | 5 | yksi | Chris Walker-Hebborn | Iso-Britannia | 26.61 | 54,91 |
27 | neljä | neljä | Guilherme opas | Brasilia | 26.32 | 54,93 |
28 | neljä | 6 | Radoslav Kaventsky | Puola | 27.00 | 55.01 |
29 | 5 | 7 | Bastian Leyesen | Alankomaat | 26.37 | 55.09 |
kolmekymmentä | neljä | 2 | Karl Kraus | Etelä-Afrikka | 26.58 | 55.14 |
31 | 3 | 5 | Gerhard Sandberg | Etelä-Afrikka | 26.47 | 55.21 |
32 | neljä | kahdeksan | Tobias Orivol | Kanada | 27.13 | 55.27 |
33 | neljä | 3 | Marcin Tarczynski | Puola | 27.09 | 55.28 |
34 | 3 | 3 | Peter Bernek | Unkari | 26.73 | 55.32 |
35 | 6 | kahdeksan | Park Sung Gwang | Korean tasavalta | 26.86 | 55,39 |
36 | 3 | yksi | Bradley Alley | Barbados | 27.38 | 55,88 |
37 | 3 | 6 | Federico Grabic | Argentiina | 26.87 | 55,93 |
38 | 3 | neljä | Simon Schedin | Ruotsi | 26.23 | 56.06 |
39 | 3 | kahdeksan | Matas Andrekus | Liettua | 26.75 | 56.10 |
40 | 3 | 7 | Flory Lang | Sveitsi | 26.64 | 56.40 |
41 | 3 | 2 | Abdullah al-Tuwaini | Kuwait | 27.49 | 56,94 |
42 | 2 | 3 | Jean Francois Schneiders | Luxemburg | 27.38 | 57.03 |
43 | 2 | 7 | Heshan Unamboowe | Sri Lanka | 28.08 | 57,95 |
44 | 2 | 5 | Alex Hernandez Medina | Kuuba | 27.80 | 58.15 |
45 | 2 | 6 | Charles William Walker | Filippiinit | 27.92 | 58,82 |
46 | yksi | neljä | Zane Jordan | Sambia | 27.84 | 59,33 |
47 | yksi | 5 | Anthony Thun | Macao | 28.84 | 1.00.34 |
48 | 2 | yksi | Avse Ma'aya | Jordania | 28.63 | 1.00.64 |
49 | 2 | 2 | Boris Kirillov | Azerbaidžan | 27.85 | 1.01.03 |
viisikymmentä | yksi | 3 | Andrei Molchanov | Turkmenistan | 31.00 | 1.05.39 |
Se pidettiin 25. heinäkuuta klo 11.36 paikallista aikaa välillä Guy Barnea ja Sun Xiaolei, jotka sijoittuivat 16. sijalle karsintaerissä.
Paikka | Seurata | Urheilija | Maa | 50 m | Aika |
---|---|---|---|---|---|
yksi | 5 | Sun Xiaolei | Kiina | 26.15 | 54.20 |
2 | neljä | Kaveri Barnea | Israel | 27.20 | 55.12 |
Paikka | uida | Seurata | Urheilija | Maa | 50 m | Aika |
---|---|---|---|---|---|---|
yksi | yksi | neljä | Jeremy Stravius | Ranska | 25.44 | 52,76 |
2 | yksi | 6 | Ryosuke Irie | Japani | 25.89 | 53.05 |
3 | 2 | neljä | Camille Lacourt | Ranska | 25.36 | 53.09 |
neljä | 2 | 5 | David Plummer | USA | 25.56 | 53.30 |
5 | yksi | 7 | Helge Meuv | Saksa | 26.08 | 53.34 |
6 | yksi | 2 | Nick Thomen | USA | 25.78 | 53,49 |
7 | yksi | 5 | Liam Tancock | Iso-Britannia | 25.59 | 53,60 |
kahdeksan | 2 | 6 | Gareth Keane | Uusi Seelanti | 25.80 | 53,69 |
9 | 2 | 2 | Hayden Stockel | Australia | 25.76 | 53,70 |
kymmenen | yksi | 3 | Ben Treffers | Australia | 26.05 | 53,87 |
yksitoista | yksi | yksi | Nick Dribergen | Alankomaat | 26.19 | 53,98 |
12 | 2 | 7 | Ashwin Wildebur | Espanja | 25.66 | 54.03 |
13 | 2 | 3 | Stanislav Donets | Venäjä | 25.72 | 54.10 |
neljätoista | 2 | kahdeksan | Junya Koga | Japani | 26.15 | 54.16 |
viisitoista | yksi | kahdeksan | Sun Xiaolei | Kiina | 25.95 | 54.21 |
16 | 2 | yksi | Aristeidis Grigoriadis | Kreikka | 26.36 | 54.22 |
Paikka | Seurata | Urheilija | Maa | 50 m | Aika |
---|---|---|---|---|---|
yksi | 3 | Camille Lacourt | Ranska | 25.26 | 52,76 |
yksi | neljä | Jeremy Stravius | Ranska | 25.34 | 52,76 |
3 | 5 | Ryosuke Irie | Japani | 25.98 | 52,98 |
neljä | 7 | Nick Thomen | USA | 25.74 | 53.01 |
5 | 6 | David Plummer | USA | 25.67 | 53.04 |
6 | yksi | Liam Tancock | Iso-Britannia | 25.55 | 53.25 |
7 | 2 | Helge Meuv | Saksa | 26.14 | 53.28 |
kahdeksan | kahdeksan | Gareth Keane | Uusi Seelanti | 25.84 | 53,50 |
Uinti vuoden 2011 FINA-maailmanmestaruuskilpailuissa | ||
---|---|---|
miehet | Naiset | |
Freestyle | 50 m • 100 m • 200 m • 400 m • 800 m • 1500 m | 50 m • 100 m • 200 m • 400 m • 800 m • 1500 m |
Rintauinti | 50 m • 100 m • 200 m | 50 m • 100 m • 200 m |
Perhonen | 50 m • 100 m • 200 m | 50 m • 100 m • 200 m |
Takana | 50 m • 100 m • 200 m | 50 m • 100 m • 200 m |
Integroitu uinti | 200 m • 400 m | 200 m • 400 m |
viestikilpailut | 4×100 m • 4×200 m 4×100 m yhdistetty |
4×100 m • 4×200 m 4×100 m yhdistetty |