Euroopan mestaruus ( LEN Europe ) | |
---|---|
Ajankäyttö | 14.–27.1.2016 |
Sijainti | Belgrad |
Osallistujien määrä | 16 |
Stadionit | Kombank Arena |
Huippupaikat | |
Voittaja | Serbia (7. kerta) |
Toinen sija | Montenegro |
Kolmas sija | Unkari |
Turnauksen tilastot | |
Pelatut ottelut | 56 |
Tehtyjä maaleja | 1076 ( 19,21 per peli) |
maalintekijä(t) | Stephen Camilleri (21 palloa) |
Paras pelaaja | Andrija Prlainovich |
Vesipallon EM-kisat 2016 - 32. vesipallon Euroopan mestaruuskilpailut järjestetään 14.-27. tammikuuta 2016 National Swimming Stadiumilla Belgradissa ( Serbia ). 16 maajoukkuetta, jotka on jaettu 4 lohkoon, osallistuu mestaruuteen. Turnauksen voittaja saa lipun Rio de Janeiron olympiaturnaukseen . Serbia voitti mestaruuden seitsemännen kerran historiansa aikana .
Turnaukseen osallistui 16 joukkuetta round robin - järjestelmässä . Ryhmäkierros koostui 4 4 joukkueen ryhmästä.
Järjestely ryhmissä rakennettiin seuraavasti:
Joukkueet, jotka hävisivät "turnauksessa sijasta 7-12", pelasivat ottelun 11. sijasta. Joukkueet, jotka hävisivät "turnauksessa 7.-10. sijasta", pelasivat ottelun 9. sijasta. Ja voittajat pelasivat ottelussa 7. sijasta.
Puolivälierissä ja välierissä hävinneet joukkueet pelasivat ottelut 5. ja 3. sijasta.
Joukkueet karsiutuvat seuraavasti [1] :
Turnaus | päivämäärä | Paikat | Joukkueet |
---|---|---|---|
Isäntämaa | yksi | Serbia | |
Vesipallon EM 2014 | 14. - 27.6.2014 _ | 7 | Unkari
Italia Montenegro Kroatia Kreikka Espanja Romania |
EM-karsinnat 2016 | 2014-2016 _ _ | kahdeksan | Malta
Saksa Ranska Georgia Venäjä Hollanti Slovakia Turkki |
Paikka | Tiimi | M | AT | H | P | GZ | GP | +/- | Lasit |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Espanja | 3 | 2 | yksi | 0 | 36 | 16 | +20 | 7 |
2 | Montenegro | 3 | 2 | yksi | 0 | 36 | kaksikymmentä | +16 | 7 |
3 | Alankomaat | 3 | yksi | 0 | 2 | 16 | 33 | -17 | 3 |
neljä | Slovakia | 3 | 0 | 0 | 3 | viisitoista | 34 | -19 | 0 |
10. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Espanja | 13:4 | Slovakia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Alessandro Severo, Frank Ume |
Neljännespisteet: 4-0, 6-2, 2-1, 1-1 | |||||
Molina - 4 |
tavoitteet | Famera - 2 |
10. tammikuuta klo 18.15 |
Raportoi | Montenegro | 13:6 | Alankomaat | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Matan Schwartz, Gyorg Kun |
Neljännestulos: 5-0, 3-1, 3-2, 2-3 | |||||
Radovic - 4 |
tavoitteet | Lindhut - 2 |
12. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Slovakia | 5:6 | Alankomaat | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Radoslav Korizna, Adrian Alexandrescu |
Neljännespisteet: 1-2, 1-2, 1-0, 2-2 | |||||
Seman - 3 |
tavoitteet | Fraenfelder - 3 |
12. tammikuuta klo 18:45 |
Raportoi | Montenegro | 8:8 | Espanja | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Mark Koganov, Sergei Naumov |
Neljännespisteet: 3-3, 1-2, 2-2, 2-1 | |||||
Ivovich - 2 Yanovich - 2 |
tavoitteet | Espanyol - 3 |
14. tammikuuta klo 17.15 |
Raportoi | Espanja | 15:4 | Alankomaat | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Huldan Toygarli, Luis Santos |
Neljännespisteet: 5-0, 2-1, 3-2, 5-1 | |||||
Espanyol - 6 |
tavoitteet | Lindhut - 3 |
14. tammikuuta 18:45 |
Raportoi | Montenegro | 15:6 | Slovakia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Georgios Stavridis, Frank Ume |
Neljännespisteet: 6-3, 6-0, 1-2, 2-1 | |||||
Janovic - 4 Radovic - 4 |
tavoitteet |
Paikka | Tiimi | M | AT | H | P | GZ | GP | +/- | Lasit |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Serbia | 3 | 3 | 0 | 0 | 49 | 16 | +33 | 9 |
2 | Kroatia | 3 | 2 | 0 | yksi | 48 | kaksikymmentä | +28 | 6 |
3 | Ranska | 3 | yksi | 0 | 2 | kolmekymmentä | 43 | -13 | 3 |
neljä | Malta | 3 | 0 | 0 | 3 | yksitoista | 59 | -48 | 0 |
10. tammikuuta klo 17.15 |
Raportoi | Ranska | 17:7 | Malta | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Sergei Naumov, Georgios Stavridis |
Neljännestulos: 3-0, 7-4, 5-1, 2-2 | |||||
Camarasa - 5 |
tavoitteet | Camilleri - 5 |
10. tammikuuta klo 20.30 |
Raportoi | Kroatia | 6:13 | Serbia | Kombank Arena , Belgrad Katsojia : 11 000 erotuomaria: Adrian Alexandrescu, Mark Koganov |
Neljännespisteet: 1-3, 2-4, 1-5, 2-1 | |||||
Shetka - 2 |
tavoitteet | Mandic - 3 Prlainovic - 2 |
12. tammikuuta klo 17.15 |
Raportoi | Ranska | 5:20 | Kroatia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Frank Ume, Luis Santos |
Neljännespisteet: 0-7, 1-1, 2-8, 2-4 | |||||
Camarasa - 2 |
tavoitteet | Jokovic - 4 |
12. tammikuuta klo 20.15 |
Raportoi | Serbia | 20:2 | Malta | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Khuldan Toygarli, Irakli Kikashvili |
Neljännespisteet: 6-0, 5-1, 4-1, 5-0 | |||||
Nikich - 5 |
tavoitteet | Camilleri - 2 |
14. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Kroatia | 22:2 | Alankomaat | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Georg Kuhn, Sergei Naumov |
Neljännestulos: 7-1, 5-1, 5-0, 5-0 | |||||
Bushlie - 4 kangas - 4 |
tavoitteet | Gabarretta - 1 Meli - 1 |
14. tammikuuta klo 20.15 |
Raportoi | Montenegro | 15:6 | Slovakia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Alessandro Severo, Radoslav Koryzna |
Neljännespisteet: 6-3, 6-0, 1-2, 2-1 | |||||
Kamasara - 2 Crowsilla - 2 |
tavoitteet | Prlainovic - 3 |
Paikka | Tiimi | M | AT | H | P | GZ | GP | +/- | Lasit |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Italia | 3 | 3 | 0 | 0 | 48 | yksitoista | +37 | 9 |
2 | Romania | 3 | 2 | 0 | yksi | 31 | kolmekymmentä | +1 | 6 |
3 | Saksa | 3 | yksi | 0 | 2 | 29 | 39 | -kymmenen | 3 |
neljä | Georgia | 3 | 0 | 0 | 3 | 16 | 44 | -28 | 0 |
11. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Georgia | 6:12 | Romania | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Mario Dalli, Javier Busch |
Neljännesten määrä: 1-2, 3-2, 1-5, 1-3 | |||||
Baghataria – 2 Crepuliaa – 2 |
tavoitteet | Gneorgne - 4 |
11. tammikuuta klo 18:45 |
Raportoi | Saksa | 5:16 | Italia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Benjamin Mercier, Vojin Putnikovic |
Neljännesten määrä: 0-2, 1-6, 3-4, 1-4 | |||||
tavoitteet | Aicardi - 3 Bodegas - 3 |
13. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Saksa | 11:9 | Georgia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Dragan Stampalia, Matan Schwartz |
Neljännespisteet: 1-3, 4-3, 3-2, 3-1 | |||||
Nossek - 3 |
tavoitteet | Elec - 3 Crepulia - 3 |
13. tammikuuta klo 18.45 |
Raportoi | Romania | 5:11 | Italia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Stanko Ivanovski, Radoslav Koryzna |
Neljännespisteet: 0-2, 1-4, 1-3, 3-2 | |||||
Radu - 3 |
tavoitteet | Bodegas - 3 |
15. tammikuuta klo 17.15 |
Raportoi | Georgia | 1:21 | Italia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Javier Busch, Radoslav Koryzna |
Neljännesten laskenta: 1-5, 0-6, 0-6, 0-4 | |||||
Baghataria - 1 |
tavoitteet | Di Fulvio - 4 |
15. tammikuuta klo 18:45 |
Raportoi | Saksa | 13:14 | Romania | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Mark Koganov, Benjamin Mercier |
Neljännespisteet: 3-3, 2-3, 5-5, 3-3 | |||||
Chuk - 4 Real - 4 |
tavoitteet | Radu - 4 |
Paikka | Tiimi | M | AT | H | P | GZ | GP | +/- | Lasit |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Unkari | 3 | 2 | yksi | 0 | 40 | 19 | +21 | 7 |
2 | Venäjä | 3 | 2 | 0 | yksi | 32 | 28 | +4 | 6 |
3 | Kreikka | 3 | yksi | yksi | yksi | 37 | 23 | +14 | neljä |
neljä | Turkki | 3 | 0 | 0 | 3 | 19 | 58 | -39 | 0 |
11. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Venäjä | 17:8 | Turkki | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Mario Dalli, Javier Busch |
Neljännespisteet: 4-3, 4-0, 3-3, 6-2 | |||||
Baghataria – 2 Crepuliaa – 2 |
tavoitteet | Gneorgne - 4 |
11. tammikuuta klo 18:45 |
Raportoi | Saksa | 5:16 | Italia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Benjamin Mercier, Vojin Putnikovic |
Neljännesten määrä: 0-2, 1-6, 3-4, 1-4 | |||||
tavoitteet | Aicardi - 3 Bodegas - 3 |
13. tammikuuta 09:30 |
Raportoi | Saksa | 11:9 | Georgia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Dragan Stampalia, Matan Schwartz |
Neljännespisteet: 1-3, 4-3, 3-2, 3-1 | |||||
Nossek - 3 |
tavoitteet | Elec - 3 Crepulia - 3 |
13. tammikuuta klo 18.45 |
Raportoi | Romania | 5:11 | Italia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Stanko Ivanovski, Radoslav Koryzna |
Neljännespisteet: 0-2, 1-4, 1-3, 3-2 | |||||
Radu - 3 |
tavoitteet | Bodegas - 3 |
15. tammikuuta klo 17.15 |
Raportoi | Georgia | 1:21 | Italia | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Javier Busch, Radoslav Koryzna |
Neljännesten laskenta: 1-5, 0-6, 0-6, 0-4 | |||||
Baghataria - 1 |
tavoitteet | Di Fulvio - 4 |
15. tammikuuta klo 18:45 |
Raportoi | Saksa | 13:14 | Romania | Kombank Arena , Belgrad Erotuomarit: Mark Koganov, Benjamin Mercier |
Neljännespisteet: 3-3, 2-3, 5-5, 3-3 | |||||
Chuk - 4 Real - 4 |
tavoitteet | Radu - 4 |
1/8 finaalit | Puolivälierä | Semifinaalit | Viimeinen | ||||||||||||||
A1 | Espanja | neljätoista | |||||||||||||||
B4 | Malta | 3 | A1 | Espanja | 2 | ||||||||||||
C2 | Romania | 9 | D3 | Kreikka | 6 | ||||||||||||
D3 | Kreikka | viisitoista | D3 | Kreikka | 7 | ||||||||||||
B1 | Serbia | kymmenen | B1 | Serbia | 13 | ||||||||||||
A4 | Slovakia | 5 | B1 | Serbia | viisitoista | ||||||||||||
D2 | Venäjä | 9 | D2 | Venäjä | 5 | ||||||||||||
C3 | Saksa | 6 | B1 | Serbia | kymmenen | ||||||||||||
C1 | Italia | 16 | A2 | Montenegro | kahdeksan | ||||||||||||
D4 | Turkki | 2 | C1 | Italia | 7 | ||||||||||||
A2 | Montenegro | yksitoista | A2 | Montenegro | kymmenen | ||||||||||||
B3 | Ranska | 6 | A2 | Montenegro | kahdeksan | ||||||||||||
D1 | Unkari | neljätoista | D1 | Unkari | 5 | ||||||||||||
C4 | Georgia | 3 | D1 | Unkari | kahdeksan | Ottelu 3. sijasta | |||||||||||
B2 | Kroatia | 19 | B2 | Kroatia | 5 | D3 | Kreikka | kymmenen | |||||||||
A3 | Alankomaat | 9 | D1 | Unkari | 13 |
Paikka | Tiimi |
---|---|
Serbia | |
Montenegro | |
Unkari | |
neljä | Kreikka |
5 | Espanja |
6 | Italia |
7 | Kroatia |
kahdeksan | Venäjä |
9 | Ranska |
kymmenen | Romania |
yksitoista | Saksa |
12 | Alankomaat |
13 | Slovakia |
neljätoista | Georgia |
viisitoista | Malta |
16 | Turkki |
Vesipallon Euroopan mestari 2016 |
---|
Serbian seitsemäs titteli |
Vesipallon EM-kisat | ||
---|---|---|
miehet | ||
Naiset | ||
Miehet (kval.) | ||
naiset (kelpoiset) | ||
EM-kisojen ensimmäinen divisioona |