Venäjän curlingin miesten mestaruus 2010 | |
---|---|
Kaupunki | Dmitrov |
Arena | Taitoluistelun ja curlingin keskus MU SK "Dmitrov" |
päivämäärä |
6. – 9.11.2009 , 9. – 11.4.2010 _ |
Voittaja | ESHVSM "Moskvich"-1 ( Alexander Kirikov ) |
Ohita | Aleksanteri Kirikov |
Neljäs | Vadim Shkolnikov |
Kolmanneksi | Roman Kutuzov |
Toinen | Aleksanteri Kozyrev |
Finalisti | Moskvich ( Andrey Drozdov ) |
3. sija | TsSP "Izhora" ( Aleksei Tselousov ) |
20092011 |
18. Venäjän curling-mestaruuskilpailut miesten 2010 välillä pidettiin 6. - 9.11.2009 (A-ryhmän turnauksen 1. kierros, joka oli myös miesten Russian Curling Cup 2009 ) ja 9. - 11.4.2010 ( 2 . ryhmän "A" turnauksen ja ryhmän "B" turnauksen kierros Dmitrovin kaupungissa ( Moskovan alue ) areenalla "MU SK "Dmitrov" taitoluistelun ja curlingin keskus". [1] Mestaruus pidettiin kahdessa divisioonassa - Major League, ryhmä "A" (8 joukkuetta) ja Major League, ryhmä "B" (8 joukkuetta).
Mestaruuden voitti joukkue "ESHVSM" Moskvich "-1" ( Moskova , ohita Alexander Kirikov ), joukkue "Moskvich" ( Moskova , ohita Andrei Drozdov ) tuli hopeamitalistiksi, joukkue "TsSP" Izhora "" [ 2] ( Leningradskaja) tuli pronssimitalistialue , ohita Aleksei Tselousov ).
Joukkueet kussakin divisioonassa (ryhmä "A", ryhmä "B") pelaavat keskenään round robin -järjestelmässä (ryhmä "A" - kahdessa erässä, ryhmä "B" - yhdessä kierroksella). Paikat jaetaan voittojen kokonaismäärän mukaan. Jos tämä indikaattori on yhtä suuri kahdella tai useammalla joukkueella, etusija annetaan vastustajien välisissä kohtaamisissa, jos voittojen määrä kahden joukkueen välisissä otteluissa on sama, he pelaavat lisäottelu ( tie-break ). Ryhmässä A 8. sijan saavuttanut joukkue pelaa B-ryhmässä seuraavassa mestaruussarjassa; ryhmässä "B" 1. sijalle sijoittuva joukkue pelaa seuraavassa mestaruussarjassa ryhmässä "A". Joukkueet, jotka saavuttavat 7. sijan A-lohkossa ja 2. sijan B-ryhmässä, pelaavat pudotuspeliottelun oikeudesta pelata A-ryhmässä seuraavassa mestaruussarjassa.
Tiimi | Ohita | Kolmanneksi | Toinen | Ensimmäinen | Varaosat | |
---|---|---|---|---|---|---|
A1 | ESHVSM "Moskvich"-1 ( Moskova ) |
Aleksanteri Kirikov | Vadim Shkolnikov | Roman Kutuzov | Aleksanteri Kozyrev | |
A2 | Lesgaftovets-Adamant-2 ( Pietari ) |
Peter Dron (4.) | Igor Minin (ohita) | Artur Razhabov | Viktor Vorobjov | Stanislav Semjonov |
A3 | SKA - ShVSM ZVS ( Pietari ) |
Denis Yakovlev (4.) | Valentin Demenkov (ohita) | Ivan Uledev | Nikita Pershakov | |
A4 | Lesgaftovets-Adamant-1 ( Pietari ) |
Anton Bobrov | Aleksanteri Boiko | Aleksanteri Orlov | Vladimir Belmas | Aleksanteri Badilin |
A5 | ESHVSM "Moskvich"-2 ( Moskova ) |
Vadim Stebakov | Denis Kilba | Aleksanteri Tšelšev | Arthur Ali | Ivan Smetankin |
A6 | TsSP "Izhora" [2] ( Leningradin alue ) |
Aleksei Tselousov | Aleksei Kamnev | Dmitri Abramov | Dmitri Ryzhov | Aleksanteri Chugainov |
A7 | Moskova | Jevgeni Arhipov | Vadim Raev | Viktor Kornev | Sergei Manulychev | |
A8 | Moskvich ( Moskova ) |
Andrei Drozdov | Aleksei Stukalsky | Anton Kalalb | Artjom Bolduzev |
Tiimi | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | AT | P | TBD , cm |
Paikka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | ESHVSM "Moskvich" -1 (Aleksanteri Kirikov) |
* | 8:1 6:5 |
5:6 7:6 |
5:4 11:3 |
7:2 9:6 |
4:7 4:3 |
8:4 5:2 |
5:4 4:5 |
yksitoista | 3 | 335,0 | yksi |
A2 | Lesgaft-Adamant-2 (Igor Minin) |
1:8 5:6 |
* | 3:5 7:6 |
4:6 5:7 |
7:1 8:9 |
8:3 6:5 |
6:3 6:3 |
2:6 3:5 |
5 | 9 | 472,7 | 7 |
A3 | SKA – ShVSM ZVS (Valentin Demenkov) |
6:5 6:7 |
5:3 6:7 |
* | 4:3 4:6 |
1:6 4:7 |
7:9 6:1 |
5:2 7:4 |
5:6 4:5 |
6 | kahdeksan | 309.4 | 5 |
A4 | Lesgaft-Adamant-1 (Anton Bobrov) |
4:5 3:11 |
6:4 7:5 |
3:4 6:4 |
* | 3:7 3:5 |
5:7 6:2 |
4:2 4:3 |
5:7 3:6 |
6 | kahdeksan | 399,0 | 6 |
A5 | ESHVSM "Moskvich" -2 (Vadim Stebakov) |
2:7 6:9 |
1:7 9:8 |
6:1 7:4 |
7:3 5:3 |
* | 1:4 0:8 |
7:9 2:4 |
6:2 5:4 |
7 | 7 | 774,7 | neljä |
A6 | CSP "Izhora" (Aleksei Tselousov) |
7:4 3:4 |
3:8 5:6 |
9:7 1:6 |
7:5 2:6 |
4:1 8:0 |
* | 9:0 4:3 |
5:6 5:3 |
9 | 5 | 460,6 | 3 |
A7 | Moskova (Jevgeni Arhipov) |
4:8 2:5 |
3:6 3:6 |
2:5 4:7 |
2:4 3:4 |
9:7 4:2 |
0:9 3:4 |
* | 2:8 4:6 |
2 | 12 | 229,0 | kahdeksan |
A8 | Moskvich (Andrey Drozdov) |
4:5 5:4 |
6:2 5:3 |
6:5 5:4 |
7:5 6:3 |
2:6 4:5 |
6:5 3:5 |
8:2 6:4 |
* | kymmenen | neljä | 511,0 | 2 |
Tiimi | Ohita | Kolmanneksi | Toinen | Ensimmäinen | Varaosat | |
---|---|---|---|---|---|---|
B1 | UNIONI ( Moskova ) |
Aleksei Kulchak | Vladimir Anisimov | Sergei Zakharov | Vladimir Seleznev | Vladimir Shevchenko |
B2 | SKA-2 ( Pietari ) |
Valeri Pechersky | Sergei Lebedev | Matvey Vakin | Sergei Evert | |
B3 | Albatros ( Kaliningrad ) |
Vitali Karpinsky (4.) | Sergei Belanov (ohita) | Leonid Rivkind | Martin Levchuk | Michael Rivkind |
B4 | Leningradin alueen joukkue |
Aleksei Timofejev | Denis Kuritsev | Maksim Pleshanov | Jevgeni Klimov | |
B5 | ShVSM ZVS ( Pietari ) |
Dmitri Startsev | Aleksanteri Krušelnitski | Vladislav Goncharenko | Ilja Badilin | |
B6 | SDYUSSHOR Dmitrov ( Moskovan alue ) |
Vladislav Chernobaev | Mihail Vaskov | Dmitri Antipov | Aleksanteri Koršunov | Pavel Mishin |
B7 | SDUSSHOR "Spartak" ( Khimki , Moskovan alue ) |
Georgi Davtyan | Nikita Boriskin | Dmitri Kamov | Sergei Bikbaev | |
B8 | Yunost-Metar ( Tšeljabinsk ) |
Mihail Bruskov | Artjom Shmakov | Sergei Gluhov | Dmitri Mironov | Aleksanteri Zhitnyak |
Tiimi | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | AT | P | TBD , cm |
Paikka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | UNIONI (Aleksei Kulchak) |
* | 7:2 | 2:8 | 7:1 | 10:6 | 9:4 | 8:6 | 4:6 | 5 | 2 | 668,8 | 2 |
B2 | SKA-2 (Valeri Petšerski) |
7:2 | * | 5:6 | 5:6 | 5:6 | 6:2 | 4:8 | 6:7 | 2 | 5 | 532.4 | 7 |
B3 | Albatross (Sergei Belanov) |
8:2 | 6:5 | * | 6:12 | 6:4 | 2:5 | 7:6 | 5:7 | neljä | 3 | 799,5 | 5 |
B4 | la Leningradin alue (Aleksei Timofejev) |
1:7 | 6:5 | 12:6 | * | 7:4 | 6:8 | 6:5 | 1:9 | neljä | 3 | 870,7 | neljä |
B5 | ShVSM ZVS (Dmitry Startsev) |
6:10 | 6:5 | 4:6 | 4:7 | * | 6:7 | 1:7 | 2:5 | yksi | 6 | 682.2 | kahdeksan |
B6 | SDJUŠOR Dmitrov (Vladislav Chernobaev) |
4:9 | 2:6 | 5:2 | 8:6 | 7:6 | * | 6:4 | 7:8 | neljä | 3 | 373.2 | 3 |
B7 | SDUSSHOR "Spartak" (Georgy Davtyan) |
6:8 | 8:4 | 6:7 | 5:6 | 7:1 | 4:6 | * | 6:5 | 3 | neljä | 470,9 | 6 |
B8 | Yunost-Metar (Mihail Bruskov) |
6:4 | 7:6 | 7:5 | 9:1 | 5:2 | 8:7 | 5:6 | * | 7 | 0 | ? [3] | yksi |
Voittaja pelaa ensi vuonna ryhmässä "A", häviäjä - ryhmässä "B".
. | ||||||||||
A-7 | Lesgaft-Adamant-2 (Igor Minin) |
kahdeksan | ||||||||
B-2 | UNIONI (Aleksei Kulchak) |
3 | ||||||||
Paikka | Joukkue (ohita) | Ja | AT | P |
---|---|---|---|---|
ESHVSM "Moskvich"-1 ( Alexander Kirikov ) | neljätoista | yksitoista | 3 | |
Moskvich ( Andrey Drozdov ) | neljätoista | kymmenen | neljä | |
TsSP "Izhora" ( Aleksei Tselousov ) | neljätoista | 9 | 5 | |
neljä | ESHVSM "Moskvich" -2 (Vadim Stebakov) | neljätoista | 7 | 7 |
5 | SKA – ShVSM ZVS (Valentin Demenkov) | neljätoista | 6 | kahdeksan |
6 | Lesgaft-Adamant-1 (Anton Bobrov) | neljätoista | 6 | kahdeksan |
7 | Lesgaftovets-Adamant-2 ( Igor Minin ) | 15 [4] | 6 | 9 |
kahdeksan | Moskova ( Jevgeni Arkhipov ) | neljätoista | 2 | 12 |
9 | Yunost-Metar (Mihail Bruskov) | 7 | 7 | 0 |
kymmenen | UNIONI (Aleksei Kulchak) | 8 [4] | 5 | 3 |
yksitoista | SDJUŠOR Dmitrov (Vladislav Chernobaev) | 7 | neljä | 3 |
12 | Leningradin alueen joukkue ( Aleksei Timofejev ) | 7 | neljä | 3 |
13 | Albatross ( Sergey Belanov ) | 7 | neljä | 3 |
neljätoista | SDUSSHOR "Spartak" (Georgy Davtyan) | 7 | 3 | neljä |
viisitoista | SKA-2 (Valeri Petšerski) | 7 | 2 | 5 |
16 | ShVSM ZVS (Dmitry Startsev) | 7 | yksi | 6 |