XII Neuvostoliiton lentopallon mestaruus | |
---|---|
Ajankäyttö | 16. - 27. lokakuuta 1949 |
Osallistujien määrä | 24 |
Lopullinen järjestely | |
Mestari | CDCA |
Hopeamitalisti | TEE L |
Kolmas sija | "Dynamo" M |
Turnauksen tilastot | |
Pelatut ottelut | 28 (lopullinen) |
19481950 |
Neuvostoliiton XII lentopallon mestaruuskilpailut DSO:n ja osastojen seurajoukkueiden kesken pidettiin 16. lokakuuta - 27. lokakuuta 1949 Leningradissa ( RSFSR ) talvistadionilla .
Kilpailuun osallistui 24 joukkuetta 15 liittotasavallasta (paitsi Kirgisian tasavallasta): RSFSR ( Dynamo Moskova , DO Leningrad , TsDKA , Lokomotiv Moskova , Spartak Moskova , Spartak Leningrad , VVA MVO, Medic Sverdlovsk), Ukrainan SSR ( "Nauka") Kharkov , "Nauka" Odessa , "Spartak" Kiev), GSSR ( "Lokomotiv" Tbilisi ), BSSR ("Nauka" Minsk), AzSSR ("Neftyanik" Baku), LatSSR ("Spartak" Riga) , UzSSR (DO Tashkent) , ESSR ("Spartak" Tallinna), TurSSR ("Spartak" Ashgabat), ArmSSR ("Science" Jerevan), Liettuan SSR ("Dynamo" Vilna), MSSR ("Spartak" Chisinau), Tadžikistanin SSR ("bolshevikki" Stalinabad) , KazSSR ("bolshevikki" Alma-Ata), KFSSR ( Petrozavodskin joukkue ).
Kilpailut käytiin kahdessa vaiheessa - alkuvaiheessa, jossa selvitettiin kahdeksan finalistia, ja loppuvaiheessa, jossa kilpailtiin mitaleista, ja 16 häviäjää kilpaili sijoituksista 9.-24.
Moskovan armeijaryhmä onnistui katkaisemaan Dynamon maanmiestensä hegemonian ja voittamaan historiansa ensimmäisen tittelin. Poliisit ja Leningradin upseerit työnnettiin sivuun . Näiden kolmen joukkueen pelaajista muodostui vuoden 1949 maailmanmestaruuden voittanut Neuvostoliiton maajoukkueen selkäranka .
Turnaukselle oli ominaista kilpailun ja lentopallon tason huomattava lisääntyminen maassa. Kukaan ei onnistunut kulkemaan turnauksen matkaa ilman tappiota. Tilanne 3:0 kirjattiin erittäin harvoin, eikä maan mestari CDKA koskaan voittanut kolmessa pelissä.
Neljä suunnilleen tasavauhtia joukkuetta taistelivat kultamitaleista viimeiseen päivään asti. CDKA ja DO Leningrad saivat yhtä paljon pisteitä ja päätettiin pitää superfinaali heidän välillään.
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. CDKA | 3:2 | 3:1 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 7 | 6 | yksi | 20:10 | 13 | |
2. Leningradiin _ | 2:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 7 | 6 | yksi | 20:6 | 13 | |
3. Dynamo Moskova | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 17:8 | 12 | |
4. Lokomotiv Moskova | 3:2 | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 15:9 | 12 | |
5. Kiovan Spartak | 1:3 | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 7 | 3 | neljä | 12:14 | kymmenen | |
6. Spartak Moskova | 1:3 | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 1:3 | 7 | yksi | 6 | 8:18 | kahdeksan | |
7. Spartak Leningrad | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 7 | yksi | 6 | 4:18 | kahdeksan | |
8. Lokomotiv Tbilisi | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 0:3 | 7 | yksi | 6 | 6:19 | kahdeksan |
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. "Tiede" Kharkiv | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 7 | 7 | 0 | 21:6 | neljätoista | |
10. VVA MVO | 1:3 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 3:2 | 2:3 | 3:2 | 7 | 5 | 2 | 18:14 | 12 | |
11. Spartak Tallinna | 0:3 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 1:3 | 3:0 | 3:2 | 7 | neljä | 3 | 15:13 | yksitoista | |
12. "Tiede" Odessa | 1:3 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 7 | neljä | 3 | 15:11 | yksitoista | |
13. "Tiede" Minsk | 2:3 | 1:3 | 1:3 | 1:3 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 7 | 3 | neljä | 14:16 | kymmenen | |
14. "Oilman" Baku | 1:3 | 2:3 | 3:1 | 0:3 | 2:3 | 3:0 | 1:3 | 7 | 2 | 5 | 12:16 | 9 | |
15. Taškentiin | 1:3 | 3:2 | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 3:1 | 7 | 2 | 5 | 9:18 | 9 | |
16. "Medic" Sverdlovsk | 0:3 | 2:3 | 2:3 | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 1:3 | 7 | yksi | 6 | 9:19 | kahdeksan |
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17. Spartak Riga | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 7 | 7 | 0 | 21:4 | neljätoista | |
18. Dynamo Vilna | 2:3 | 3:1 | 3:0 | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 3:1 | 7 | 5 | 2 | 19:9 | 12 | |
19. "Bolshevikki" Stalinabad | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 17:7 | 12 | |
20. "Tiede" Jerevan | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 3:0 | 3:2 | 3:2 | 7 | neljä | 3 | 12:15 | yksitoista | |
21. Spartak Chisinau | 0:3 | 3:2 | 0:3 | 2:3 | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 7 | neljä | 3 | 12:14 | yksitoista | |
22. Spartak Ashgabat | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 7 | 2 | 5 | 9:17 | 9 | |
23. la. Petroskoi | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 1:3 | 3:2 | 7 | yksi | 6 | 9:20 | kahdeksan | |
24. Bolshevikki Alma-Ata | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 7 | 0 | 7 | 6:21 | 7 |
CDKA : Jevgeni Aleksejev, Georgi Burtsev, Grigory Granaturov , B. Kabanov, Konstantin Reva , Vladimir Savvin , Vadim Skvortsov, Vladimir Kharitonov. Valmentaja - Grigory Berlyand .
DO (Leningrad): Porfiri Voronin , G. Garin, S. Daiter, Arkadi Žavoronkov , Andrei Ivoilov, Viktor Kadykov, Nikolai Mikheev , Vladimir Uljanov , Dmitri Shillo , Anatoli Eingorn . Valmentaja - Nikolai Mikheev .
Dynamo (Moskova): Vladimir Vasiltshikov , S. Evseev, Valentin Kitaev , Viktor Maltsman , Anatoli Sedov , Aleksei Siluyanov, Vladimir Kharitonov, E. Cherenkov, Vladimir Shchagin , Aleksei Jakushev . Valmentaja - Aleksei Yakushev .
Neuvostoliiton miesten lentopallon mestaruus | |
---|---|
|