XXIV Neuvostoliiton lentopallon mestaruus | |
---|---|
Ajankäyttö | Tammi - heinäkuu 1961 |
Osallistujien määrä | 16 (luokka "A") |
Lopullinen järjestely | |
Mestari | CSKA |
Hopeamitalisti | Burevestnik Odessa |
Kolmas sija | Burevestnik Moskova |
Turnauksen tilastot | |
Pelatut ottelut | 120 |
19601961/1962 |
XXIV Neuvostoliiton lentopallon mestaruus DSO:n ja osastojen (luokka "A") seurajoukkueiden kesken pidettiin tammikuusta heinäkuuhun 1961 .
Turnaus pelattiin kahdessa vaiheessa - alkukilpailut (ryhmittäin round-robin-järjestelmässä) ja finaali (sijoille 1-8) kaksikierroksisessa järjestelmässä.
16 joukkuetta 7 liittotasavallasta osallistui "A"-luokan kilpailuihin : RSFSR ( CSKA , Burevestnik Moskova , Dynamo Moskova , Spartak Grozny , Spartak Leningrad , SKA Leningrad , Lokomotiv Moskova ); Ukrainan SSR ( Burevestnik Odesa , Burevestnik Kharkiv , Lokomotiv Kiev ); LatSSR ( SKIF Riga , SKA Riga); AzSSR ( SKIF Baku ), GSSR ( "Petrel" Tbilisi ), ESSR ( "Kalev" Tallinna ), KazSSR ( "Petrel" Alma-Ata ).
Jälleen kerran ei ollut tasavertaisia CSKA -lentopalloilijoita, jotka eivät hävinneet yhtään ottelua. Taistelussa mitaleista Burevestnik Odessa ja Burevestnik Moskovan joukkueet olivat Riian SKIF :n edellä vain puolueeroilla.
Neljä parasta joukkuetta kustakin alaryhmästä etenee finaaliturnaukseen sijoille 1-8, loput lohdutusturnaukseen sijalle 9-16.
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Burevestnik Moskova | 3:1 | 1:3 | 0:3 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 16:9 | 12 | |
2. SKIF Riika | 1:3 | 3:1 | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 3:2 | 7 | 5 | 2 | 17:12 | 12 | |
3. Lokomotiv Kyiv | 3:1 | 1:3 | 3:2 | 3:0 | 3:2 | 1:3 | 3:2 | 7 | 5 | 2 | 17:13 | 12 | |
4. Burevestnik Tbilisi | 3:0 | 3:1 | 2:3 | 2:3 | 2:3 | 3:1 | 3:0 | 7 | neljä | 3 | 18:11 | yksitoista | |
5. Spartak Grozny | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 2:3 | 7 | 3 | neljä | 13:16 | kymmenen | |
6. Spartak Leningrad | 1:3 | 1:3 | 2:3 | 3:2 | 1:3 | 3:2 | 3:2 | 7 | 3 | neljä | 14:18 | kymmenen | |
7. SKIF Baku | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 1:3 | 1:3 | 2:3 | 3:1 | 7 | 2 | 5 | 11:17 | 9 | |
8. Dynamo Moskova | 0:3 | 2:3 | 2:3 | 0:3 | 3:2 | 2:3 | 1:3 | 7 | yksi | 6 | 10:20 | kahdeksan |
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. CSKA Moskova | 3:2 | 3:2 | 2:3 | 3:1 | 3:2 | 3:2 | 3:0 | 7 | 6 | yksi | 20:12 | 13 | |
2. Burevestnik Odessa | 2:3 | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 19:7 | 12 | |
3. SKA Leningrad | 2:3 | 3:2 | 3:2 | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 18:10 | 12 | |
4. Lokomotiv Moskova | 3:2 | 0:3 | 2:3 | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 7 | 5 | 2 | 17:12 | 12 | |
5. Burevestnik Kharkiv | 1:3 | 0:3 | 3:1 | 2:3 | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 7 | neljä | 3 | 15:13 | yksitoista | |
6. SKA Riika | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 3:2 | 3:2 | 7 | 2 | 5 | 12:19 | 9 | |
7. Kalev Tallinn | 2:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 3:0 | 7 | yksi | 6 | 8:18 | kahdeksan | |
8. Burevestnik Alma-Ata | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 0:3 | 7 | 0 | 7 | 3:21 | 7 |
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. CSKA Moskova | 3:0 3:0 | 3:1 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 3:1 | 3:2 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 3:0 | neljätoista | neljätoista | 0 | 42:6 | 28 | |
2. Burevestnik Odessa | 0:3 0:3 | 1:3 1:3 | 1:3 3:2 | 3:0 3:0 | 3:1 3:1 | 2:3 3:0 | 3:0 3:0 | neljätoista | kahdeksan | 6 | 29:22 | 22 | |
3. Burevestnik Moskova | 1:3 1:3 | 3:1 3:1 | 3:1 2:3 | 2:3 0:3 | 2:3 3:1 | 3:1 3:2 | 3:2 3:0 | neljätoista | kahdeksan | 6 | 32:27 | 22 | |
4. SKIF Riika | 0:3 0:3 | 3:1 2:3 | 1:3 3:2 | 3:1 3:2 | 3:2 3:1 | 1:3 3:1 | 1:3 3:2 | neljätoista | kahdeksan | 6 | 29:30 | 22 | |
5. Burevestnik Tbilisi | 0:3 1:3 | 0:3 0:3 | 3:2 3:0 | 1:3 2:3 | 1:3 3:1 | 1:3 3:2 | 3:2 3:0 | neljätoista | 6 | kahdeksan | 24:31 | kaksikymmentä | |
6. SKA Leningrad | 2:3 1:3 | 1:3 1:3 | 3:2 1:3 | 2:3 1:3 | 3:1 1:3 | 3:1 3:0 | 1:3 1:3 | neljätoista | neljä | kymmenen | 24:34 | kahdeksantoista | |
7. Lokomotiv Moskova | 0:3 0:3 | 3:2 0:3 | 1:3 2:3 | 3:1 1:3 | 3:1 2:3 | 1:3 0:3 | 3:1 1:3 | neljätoista | neljä | kymmenen | 20:35 | kahdeksantoista | |
8. Lokomotiv Kiev | 0:3 0:3 | 0:3 0:3 | 2:3 0:3 | 3:1 2:3 | 2:3 0:3 | 3:1 3:1 | 1:3 3:1 | neljätoista | neljä | kymmenen | 19:34 | kahdeksantoista |
yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Ja | AT | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. Burevestnik Kharkiv | 2:3 | 3:1 | 3:0 | 1:3 | 3:0 | 3:2 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 18:9 | 12 | |
10. Spartak Leningrad | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 2:3 | 2:3 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 19:10 | 12 | |
11. Dynamo Moskova | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 7 | 5 | 2 | 17:9 | 12 | |
12. Spartak Grozny | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3:2 | 3:2 | 3:1 | 3:2 | 7 | neljä | 3 | 14:16 | yksitoista | |
13. Burevestnik Alma-Ata | 3:1 | 0:3 | 2:3 | 2:3 | 3:2 | 2:3 | 3:0 | 7 | 3 | neljä | 15:15 | kymmenen | |
14. SKIF Baku | 0:3 | 3:2 | 0:3 | 2:3 | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 7 | 3 | neljä | 13:15 | kymmenen | |
15. SKA Riika | 2:3 | 3:2 | 0:3 | 1:3 | 3:2 | 0:3 | 3:0 | 7 | 3 | neljä | 12:16 | kymmenen | |
16. Kalev Tallinn | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 7 | 0 | 7 | 3:21 | 7 |
SKA Riga -joukkue jättää luokan "A" Latvian SSR :n toiseksi joukkueeksi . Ensi vuodesta 24 joukkueeseen laajennetussa A-luokassa tulee yksi edustaja tasavalloista, joilla ei vielä ole edustusta vahvimpien divisioonassa - "Dynamo" Tashkent , SKA Odessa , "Dynamo" Dushanbe , "Zakhmet" Ashgabat , "Alga" Frunze , " Dynamo Jerevan , Moldova Chisinau , Dynamo Vilna , Burevestnik Minsk .
CSKA ( Moskova ): Nikolai Burobin , A. Žuravlev, Valeri Kliger , Vitali Kovalenko , Georgi Mondzolevsky , V. Farbey, Nil Fasakhov , Juri Tšesnokov , Igor Schmidt, Semjon Štšerbakov , Jevgeni Jakovlev , G. Jakushev. Valmentaja - Givi Akhvlediani .
Burevestnik ( Odessa ): Mark Barsky, Grigory Verkh, A. Kostjuk, Eduard Safronov, Eduard Sibiryakov, Sergei Titarchuk, Juri Trofimov, Valeri Shnyukov. Valmentaja - Bernard Shurovetsky .
Burevestnik ( Moskova ): Dmitri Voskoboinikov , Leonid Gubenko , Boris Eliseev, A. Karmanovsky, Juri Kovalenko , Valentin Lityagin , Veniamin Merkulov , N. Podzersky, V. Polikarpov, Anatoli Tsirkov , Juri Shcherbakov Valmentaja - Mihail Krylov .
Oktay Agayev ( SKIF Baku); Juri Aroshidze ( Spartak Leningrad); Vladimir Astafjev ( SKA Leningrad); Ivan Bugaenkov ( SKIF Riga); S. Buynov ( "Petrel" Tbilisi); Nikolai Burobin ( CSKA Moskova); S. Valitsky ( Lokomotiv Kiev); Juri Vengerovsky ( "Petrel" Kharkov); Dmitry Voskoboynikov ( Petrel, Moskova); V. Gavrilenko ( "Petrel" Tbilisi); Gennadi Gaykovoy ( SKA Leningrad); Viktor Gerasimov ( Lokomotiv Moskova); Vazha Kacharava ( "Petrel" Tbilisi); Vitaly Kovalenko ( CSKA Moskova); Jan Labutskas ( SKIF Riga); G. Meshchersky ( SKIF Riga); Georgi Mondzolevsky ( CSKA Moskova); Juri Poyarkov ( "Petrel" Kharkiv); V. Ryzhov ( Lokomotiv Moskova); Eduard Sibiryakov ( "Petrel" Odessa ); Anatoli Tsirkov ( Petrel, Moskova); V. Shnyukov ( "Petrel" Odessa ); Nil Fasakhov ( CSKA Moskova); Juri Chesnokov ( CSKA Moskova).
Neuvostoliiton miesten lentopallon mestaruus | |
---|---|
|