Naisten lentopallon maailmanmestaruuskilpailut 2007 | |
---|---|
2007 FIVB lentopallon tyttöjen alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut Campeonato Mundial de Voleibol Femenino Sub-18 de 2007 | |
Ajankäyttö | 31. heinäkuuta - 11. elokuuta |
Osallistujien määrä | 16 |
Stadionit | (2 - Tijuana , Mexicali ) |
Virallinen sivusto | fivb.org |
Lopullinen järjestely | |
Mestari | Kiina |
Hopeamitalisti | Turkki |
Kolmas sija | Venäjä |
Turnauksen tilastot | |
Pelatut ottelut | 64 |
Turnauksen pelaaja | Chen Zhan |
20052009 |
10. naisten lentopallon maailmanmestaruuskilpailut pidettiin 31. heinäkuuta - 11. elokuuta 2007 kahdessa Meksikon kaupungissa ( Tijuana ja Mexicali ), joihin osallistui 16 maajoukkuetta, jotka koostuivat alle 18-vuotiaista pelaajista. Kiinan juniorijoukkue voitti mestaruuden kolmannen kerran historiassaan .
Yhteensä 16 joukkuetta pääsi MM-kisoihin. Mestaruuden isäntämaata edustaneen Meksikon maajoukkueen lisäksi 15 joukkuetta selvisi viiden maanosan mestaruuden tulosten perusteella tehdystä valinnasta.
Turnaus | päivämäärä | Paikka _ |
Joukkueet |
---|---|---|---|
Isäntämaan joukkue | Meksiko | ||
Naisten EM 2007 | 10.-15. huhtikuuta 2007 | Brno | Saksa Serbia Italia Belgia Venäjä Turkki |
Aasian naisten mestaruuskilpailut 2007 | 7.–14. toukokuuta 2007 | Kamphaengphet | Japani Etelä-Korea Kiina |
NORCECA naisten mestaruuskilpailut 2006 | 25.–30. heinäkuuta 2006 | Gainesville | Yhdysvallat Dominikaaninen tasavalta Puerto Rico |
Etelä-Amerikan naisten mestaruus 2006 | 3.-8.10.2006 | Lima , Pucallpa , Chosica | Brasilia Peru |
Afrikan naisten mestaruuskilpailut 2006 | 25.-27. elokuuta 2006 | Tizi Ouzou | Tunisia |
Kilpailu koostui kahdesta lohkovaiheesta ja pudotuspeleistä. Ensimmäisessä vaiheessa 16 osallistuvaa joukkuetta jaettiin 4 ryhmään, joissa pelattiin yhdessä kierrossa. 8 joukkuetta (kaksi parasta kustakin ryhmästä) eteni toiselle vaiheelle, jossa he muodostivat kaksi neljän joukkueen ryhmää. Kaksi parasta joukkuetta eteni kumpikin pudotuspeleihin 1.-4. sijasta ja kilpaili mestaruusmitaleista. Loput 4 joukkuetta ryhmistä pudotuspeleissä selvittivät lopulliset 5-8.
Vastaavan järjestelmän mukaan 9.-16. sijat pelasivat ensimmäisen vaiheen ryhmissä sijat 3-4.
Toiselle vaiheelle sijoittui 1-8 |
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Serbia | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Belgia | 0:3 | 3:2 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 6:5 | 5 | |
3 | Etelä-Korea | 0:3 | 2:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 5:6 | neljä | |
neljä | Meksiko | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
31. heinäkuuta
Serbia - Etelä-Korea 3:0 (29:27, 25:19, 25:17); Belgia - Meksiko 3:0 (25:14, 25:18, 25:17).1. elokuuta
Serbia - Belgia 3:0 (29:27, 25:18, 25:19); Etelä-Korea - Meksiko 3:0 (25:19, 25:17, 25:20).2. elokuuta
Belgia - Etelä-Korea 3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 23:25, 15:11); Serbia - Meksiko 3:0 (25:22, 27:25, 25:16).M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Brasilia | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Japani | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 7:4 | 5 | |
3 | Saksa | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 5:6 | neljä | |
neljä | Puerto Rico | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
31. heinäkuuta
Japani - Puerto Rico 3:0 (25:14, 25:18, 25:13); Brasilia - Saksa 3:1 (25:21, 20:25, 25:20, 25:14).1. elokuuta
Japani - Saksa 3:1 (14:25, 25:20, 25:20, 25:21); Brasilia - Puerto Rico 3:0 (25:10, 25:10, 25:14).2. elokuuta
Saksa - Puerto Rico 3:0 (25:15, 25:10, 25:13); Brasilia - Japani 3:1 (25:16, 25:16, 16:25, 25:21).M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Dominikaaninen tasavalta | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3 | 3 | 0 | 9:6 | 6 | |
2 | Venäjä | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 3 | 2 | yksi | 8:4 | 5 | |
3 | Italia | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 5:6 | neljä | |
neljä | Peru | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
31. heinäkuuta
Dominikaaninen tasavalta - Peru 3:2 (15:25, 25:11, 18:25, 25:22, 18:16); Venäjä - Italia 3:0 (25:23, 25:22, 26:24).1. elokuuta
Italia - Peru 3:0 (25:17, 25:12, 25:22); Dominikaaninen tasavalta - Venäjä 3:2 (10:25, 25:21, 25:18, 19:25, 15:13).2. elokuuta
Venäjä - Peru 3:1 (21:25, 25:11, 25:19, 25:15); Dominikaaninen tasavalta - Italia 3:2 (21:25, 25:23, 25:16, 22:25, 16:14).M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Kiina | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Turkki | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 8:3 | 5 | |
3 | USA | 1:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 4:6 | neljä | |
neljä | Tunisia | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
31. heinäkuuta
Kiina - Tunisia 3:0 (25:9, 25:13, 25:8); Turkki - USA 3:0 (25:19, 25:16, 25:19).1. elokuuta
USA - Tunisia 3:0 (25:11, 25:11, 25:12); Kiina - Turkki 3:2 (25:10, 25:22, 20:25, 23:25, 16:14).2. elokuuta
Turkki - Tunisia 3:0 (25:14, 25:15, 25:8); Kiina - USA 3:1 (25:21, 25:22, 20:25, 25:23).Pudotuspeleissä paikat 1-4 |
A1, B2, C1, D2
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Serbia | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Turkki | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 6:3 | 5 | |
3 | Japani | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 3 | yksi | 2 | 3:8 | neljä | |
neljä | Dominikaaninen tasavalta | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
5. elokuuta
Turkki - Japani 3:0 (25:18, 25:19, 25:20); Serbia - Dominikaaninen tasavalta 3:0 (25:19, 25:18, 25:23).elokuun 6
Japani - Dominikaaninen tasavalta 3:2 (25:22, 25:23, 24:26, 23:25, 15:12); Serbia - Turkki 3:0 (25:23, 25:22, 25:21).elokuun 7
Turkki - Dominikaaninen tasavalta 3:0 (25:22, 25:16, 25:16); Serbia - Japani 3:0 (25:22, 25:17, 26:24).A2, B1, C2, D1
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Venäjä | 3:2 | 3:1 | 3:2 | 3 | 3 | 0 | 9:5 | 6 | |
2 | Kiina | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 8:3 | 5 | |
3 | Belgia | 1:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | yksi | 2 | 4:7 | neljä | |
neljä | Brasilia | 2:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
5. elokuuta
Kiina - Brasilia 3:0 (25:15, 26:24, 26:24); Venäjä - Belgia 3:1 (14:25, 25:14, 25:19, 27:25).elokuun 6
Venäjä - Brasilia 3:2 (22:25, 25:15, 22:25, 25:22, 15:9); Kiina - Belgia 3:0 (25:23, 25:17, 25:19).elokuun 7
Venäjä - Kiina 3:2 (25:23, 19:25, 21:25, 25:23, 15:7); Belgia - Brasilia 3:1 (25:19, 17:25, 26:24, 25:19).Pudotuspeleissä paikat 9-12 |
A3, B4, C3, D4
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Saksa | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | USA | 0:3 | 3:0 | 0:3 | 3 | yksi | 2 | 3:6 | neljä | |
3 | Meksiko | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | yksi | 2 | 3:7 | neljä | |
neljä | Peru | 0:3 | 3:0 | 1:3 | 3 | yksi | 2 | 4:6 | neljä |
5. elokuuta
Meksiko - Peru 3:1 (25:20, 25:17, 21:25, 25:20); Saksa - USA 3:0 (25:21, 25:11, 25:15).elokuun 6
Saksa - Meksiko 3:0 (25:22, 25:15, 25:23); Peru - USA 3:0 (25:23, 25:23, 26:24).elokuun 7
Saksa - Peru 3:0 (25:19, 25:9, 25:22); USA - Meksiko 3:0 (25:13, 25:23, 25:20).A4, B3, C4, D3
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Italia | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Etelä-Korea | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 8:3 | 5 | |
3 | Puerto Rico | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 3:6 | neljä | |
neljä | Tunisia | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
5. elokuuta
Puerto Rico - Tunisia 3:0 (25:20, 25:19, 25:20); Italia - Etelä-Korea 3:2 (25:27, 25:20, 25:23, 18:25, 15:13).elokuun 6
Italia - Tunisia 3:0 (25:18, 25:11, 25:15); Etelä-Korea - Puerto Rico 3:0 (25:18, 25:23, 25:15).elokuun 7
Italia - Puerto Rico 3:0 (25:12, 25:16, 26:24); Etelä-Korea - Tunisia 3:0 (25:14, 25:9, 25:9).Tijuana (1-8 paikalle), Mexicali (9-16 paikalle).
elokuun 10
Meksiko - Tunisia 3:0 (25:16, 25:18, 25:11). Peru - Puerto Rico 3:0 (25:22, 25:23, 25:22).elokuun 10
Etelä-Korea - Saksa 3:0 (25:21, 25:23, 25:21). USA - Italia 3:0 (25:15, 27:25, 26:24).elokuun 10
Brasilia - Japani 3:1 (25:21, 21:25, 27:25, 25:20). Belgia - Dominikaaninen tasavalta 3:0 (25:13, 25:17, 25:18).elokuun 10
Turkki - Venäjä 3:1 (25:21, 25:18, 16:25, 25:23). Kiina - Serbia 3:0 (25:19, 25:21, 25:15).11 elokuuta
Puerto Rico - Tunisia 3:0 (25:17, 25:18, 25:21).heinäkuuta, 12
Meksiko - Peru 3:0 (25:23, 25:13, 25:16).heinäkuuta, 12
Saksa - Italia 3:1 (25:21, 19:25, 25:17, 25:20).heinäkuuta, 12
Etelä-Korea - USA 3:0 (25:16, 25:18, 25:20).heinäkuuta, 12
Japani - Dominikaaninen tasavalta 3:2 (20:25, 25:19, 17:25, 25:13, 15:3).heinäkuuta, 12
Brasilia - Belgia 3:2 (25:22, 22:25, 27:25, 23:25, 15:8).heinäkuuta, 12
Venäjä - Serbia 3:1 (17:25, 25:18, 25:20, 25:21).heinäkuuta, 12
Kiina - Turkki 3:1 (20:25, 25:16, 25:12, 25:22). RaportoiPaikka | Tiimi |
---|---|
Kiina | |
Turkki | |
Venäjä | |
neljä | Serbia |
5 | Brasilia |
6 | Belgia |
7 | Japani |
kahdeksan | Dominikaaninen tasavalta |
9 | Etelä-Korea |
kymmenen | USA |
yksitoista | Saksa |
12 | Italia |
13 | Meksiko |
neljätoista | Peru |
viisitoista | Puerto Rico |
16 | Tunisia |
Kiina : Chen Lii, Zuo Ting, Zhang Yichan, Cao Yiting, Mi Yang, Zhang Xiaoting, Zhao Yang, Li Hui, Chen Zhan, Xu Lingli, Li Jing, Xu Ni. Päävalmentaja on Wang Jiaqin.
Turkki : Serenat Yaz, Byushra Cansu, Gözde Yilmaz, Fatma Yildirim, Merve Atesh, Naz Aydemir , Neshve Buyukbayram, Ece Gören, Ayse-Melis Gyurkaynak, Serpil Ersari, Nihal Yeshil, Asuman Karakoyun. Päävalmentaja on Mehmet Bedestenlioglu.
Venäjä : Ekaterina Bogacheva , Olga Efimova , Anna Kiseleva, Evgenia Kondrashkina, Anna Konovalova, Ksenia Kravchenko, Ksenia Naumova , Ekaterina Pankova , Irina Smirnova, Daria Chikrizova , Victoria Chervova, Tatyana Schukina . Päävalmentaja - Rishat Gilyazutdinov .
Lentopallon junioreiden MM-kisat | |
---|---|
Nuoret | |
tytöt |