Naisten lentopallon maailmanmestaruuskilpailut 2009 | |
---|---|
2009 FIVB lentopallon tyttöjen alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 2009 | |
Ajankäyttö | 3-12 heinäkuuta _ |
Osallistujien määrä | 16 |
Stadionit | (2 - Nakhon Ratchasima ) |
Virallinen sivusto | fivb.org |
Lopullinen järjestely | |
Mestari | Brasilia |
Hopeamitalisti | Serbia |
Kolmas sija | Belgia |
Turnauksen tilastot | |
Pelatut ottelut | 64 |
Turnauksen pelaaja | Samara Almeida |
20072011 |
11. naisten lentopallon maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 3. - 12 . heinäkuuta 2009 Nakhon Ratchasimassa ( Thaimaa ), ja niihin osallistui 16 maajoukkuetta, jotka koostuivat alle 18-vuotiaista pelaajista. Brasilian juniorijoukkue voitti mestaruuden kolmannen kerran historiansa aikana .
Yhteensä 16 joukkuetta pääsi MM-kisoihin. Mestaruuden isäntämaata edustaneen Thaimaan lisäksi 15 joukkuetta selvisi viiden maanosan mestaruuden tulosten perusteella tehdystä valinnasta.
Turnaus | päivämäärä | Paikka _ |
Joukkueet |
---|---|---|---|
Isäntämaan joukkue | Thaimaa | ||
Naisten EM 2009 | 4.-9. huhtikuuta 2009 | Rotterdam | Belgia Serbia Italia Slovakia Turkki Saksa |
Aasian naisten mestaruuskilpailut 2008 | 11.-18.10.2008 | Manila | Japani Kiina |
NORCECA naisten mestaruuskilpailut 2008 | 5.–10. heinäkuuta 2008 | Guaynabo | Yhdysvallat Meksiko Dominikaaninen tasavalta |
Etelä-Amerikan naisten mestaruus 2008 | 1.–6. syyskuuta 2008 | Lima , Pucallpa | Brasilia Peru |
Afrikan naisten mestaruuskilpailut 2008 | 28.–30. joulukuuta 2008 | Tunisia | Tunisia Egypti |
Kilpailu koostui kahdesta lohkovaiheesta ja pudotuspeleistä. Ensimmäisessä vaiheessa 16 osallistuvaa joukkuetta jaettiin 4 ryhmään, joissa pelattiin yhdessä kierrossa. 8 joukkuetta (kaksi parasta kustakin ryhmästä) eteni toiselle vaiheelle, jossa he muodostivat kaksi neljän joukkueen ryhmää. Kaksi parasta joukkuetta eteni kumpikin pudotuspeleihin 1.-4. sijasta ja kilpaili mestaruusmitaleista. Loput 4 joukkuetta ryhmistä pudotuspeleissä selvittivät lopulliset 5-8.
Vastaavan järjestelmän mukaan 9.-16. sijat pelasivat ensimmäisen vaiheen ryhmissä sijat 3-4.
Toiselle vaiheelle sijoittui 1-8 |
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Serbia | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Thaimaa | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 7:4 | 5 | |
3 | Saksa | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 4:6 | neljä | |
neljä | Egypti | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
3 heinäkuuta
Thaimaa - Egypti 3:0 (25:21, 25:18, 25:16); Serbia - Saksa 3:0 (25:9, 25:21, 25:21).4. heinäkuuta
Serbia - Egypti 3:0 (25:16, 25:15, 25:15); Thaimaa - Saksa 3:1 (25:23, 25:9, 20:25, 25:19).5. heinäkuuta
Serbia - Thaimaa 3:1 (20:25, 25:21, 25:11, 25:20); Saksa - Egypti 3:0 (25:12, 25:18, 25:18).M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Turkki | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Peru | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 8:3 | 5 | |
3 | Kiina | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 3:6 | neljä | |
neljä | Tunisia | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
3 heinäkuuta
Peru - Kiina 3:0 (25:19, 26:24, 25:16); Turkki - Tunisia 3:0 (25:17, 25:19, 25:14).4. heinäkuuta
Peru - Tunisia 3:0 (25:21, 25:7, 25:16); Turkki - Kiina 3:0 (25:22, 25:19, 25:20).5. heinäkuuta
Turkki - Peru 3:2 (21:25, 24:26, 25:20, 25:23, 15:12); Kiina - Tunisia 3:0 (25:9, 25:15, 25:8).M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Brasilia | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Italia | 0:3 | 3:2 | 3:2 | 3 | 2 | yksi | 6:7 | 5 | |
3 | Slovakia | 0:3 | 2:3 | 3:2 | 3 | yksi | 2 | 5:8 | neljä | |
neljä | Dominikaaninen tasavalta | 0:3 | 2:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 4:9 | 3 |
3 heinäkuuta
Italia - Dominikaaninen tasavalta 3:2 (25:17, 24:26, 26:28, 25:17, 15:11); Brasilia - Slovakia 3:0 (25:23, 25:13, 25:18).4. heinäkuuta
Brasilia - Dominikaaninen tasavalta 3:0 (25:16, 25:18, 25:7); Italia - Slovakia 3:2 (25:17, 19:25, 25:17, 19:25, 15:6).5. heinäkuuta
Slovakia - Dominikaaninen tasavalta 3:2 (25:23, 23:25, 25:17, 14:25, 15:11); Brasilia - Italia 3:0 (25:22, 25:20, 25:15).M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Belgia | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Japani | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 7:4 | 5 | |
3 | Meksiko | 0:3 | 1:3 | 3:2 | 3 | yksi | 2 | 4:8 | neljä | |
neljä | USA | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
3 heinäkuuta
Meksiko - USA 3:2 (22:25, 25:20, 25:15, 24:26, 15:9); Belgia - Japani 3:1 (23:25, 25:19, 25:22, 31:29).4. heinäkuuta
Japani - Meksiko 3:1 (25:18, 25:18, 15:25, 25:21); Belgia - USA 3:1 (20:25, 25:13, 32:30, 25:19).5. heinäkuuta
Belgia - Meksiko 3:0 (25:21, 26:24, 25:18); Japani - USA 3:0 (25:23, 25:18, 25:14).Pudotuspeleissä paikat 1-4 |
A1, B2, C1, D2
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Brasilia | 3:2 | 3:0 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Serbia | 2:3 | 3:2 | 3:2 | 3 | 2 | yksi | 8:7 | 5 | |
3 | Peru | 0:3 | 2:3 | 3:2 | 3 | yksi | 2 | 5:8 | neljä | |
neljä | Japani | 1:3 | 2:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 5:9 | 3 |
7. heinäkuuta
Brasilia - Peru 3:0 (25:19, 25:19, 25:16); Serbia - Japani 3:2 (22:25, 17:25, 25:21, 26:24, 15:10).8. heinäkuuta
Serbia - Peru 3:2 (25:16, 25:17, 20:25, 25:27, 19:17); Brasilia - Japani 3:1 (27:25, 19:25, 28:26, 25:15).9. heinäkuuta
Peru – Japani 3:2 (26:24, 20:25, 25:22, 18:25, 15:11); Brasilia - Serbia 3:2 (25:18, 25:18, 22:25, 23:25, 15:8).A2, B1, C2, D1
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Belgia | 3:0 | 3:2 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Turkki | 0:3 | 3:1 | 3:1 | 3 | 2 | yksi | 6:5 | 5 | |
3 | Italia | 2:3 | 1:3 | 3:1 | 3 | yksi | 2 | 6:7 | neljä | |
neljä | Thaimaa | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
7. heinäkuuta
Belgia - Thaimaa 3:0 (25:12, 25:21, 25:21); Turkki - Italia 3:1 (23:25, 26:24, 25:17, 25:19).8. heinäkuuta
Turkki - Thaimaa 3:1 (25:22, 22:25, 26:24, 25:15); Belgia - Italia 3:2 (25:17, 25:27, 25:19, 17:25, 15:9).9. heinäkuuta
Belgia - Turkki 3:0 (25:23, 25:13, 25:18); Italia - Thaimaa 3:1 (20:25, 25:16, 27:25, 25:22).Pudotuspeleissä paikat 9-12 |
A3, B4, C3, D4
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Saksa | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | USA | 0:3 | 3:2 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 6:5 | 5 | |
3 | Slovakia | 1:3 | 2:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 6:6 | neljä | |
neljä | Tunisia | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
7. heinäkuuta
Saksa - USA 3:0 (26:24, 25:20, 25:13); Slovakia - Tunisia 3:0 (25:9, 25:18, 25:19).8. heinäkuuta
USA - Slovakia 3:2 (25:18, 19:25, 21:25, 25:16, 15:4); Saksa - Tunisia 3:0 (25:19, 25:10, 25:16).9. heinäkuuta
USA - Tunisia 3:0 (25:9, 25:19, 25:15); Saksa - Slovakia 3:1 (22:25, 25:19, 25:20, 25:19).A4, B3, C4, D3
M | Tiimi | yksi | 2 | 3 | neljä | Ja | AT | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Meksiko | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Dominikaaninen tasavalta | 0:3 | 3:2 | 3:0 | 3 | 2 | yksi | 6:5 | 5 | |
3 | Kiina | 1:3 | 2:3 | 3:0 | 3 | yksi | 2 | 6:6 | neljä | |
neljä | Egypti | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
7. heinäkuuta
Meksiko - Egypti 3:0 (25:18, 25:12, 25:8); Dominikaaninen tasavalta - Kiina 3:2 (22:25, 25:22, 25:18, 21:25, 15:6).8. heinäkuuta
Meksiko - Dominikaaninen tasavalta 3:0 (25:18, 25:22, 25:15); Kiina - Egypti 3:0 (25:10, 25:20, 25:11).9. heinäkuuta
Meksiko - Kiina 3:1 (25:21, 17:25, 25:23, 25:20); Dominikaaninen tasavalta - Egypti 3:0 (25:11, 25:17, 25:22).11. heinäkuuta
Slovakia - Egypti 3:0 (25:8, 25:23, 25:17). Kiina - Tunisia 3:0 (25:15, 25:10, 25:13).11. heinäkuuta
Saksa - Dominikaaninen tasavalta 3:2 (14:25, 27:25, 25:11, 14:25, 15:13). Meksiko - USA 3:0 (25:21, 25:19, 25:21).11. heinäkuuta
Peru - Thaimaa 3:1 (25:22, 23:25, 25:20, 26:24). Japani - Italia 3:1 (23:25, 25:12, 25:16, 25:23).11. heinäkuuta
Brasilia - Turkki 3:0 (25:18, 25:21, 25:20). Serbia - Belgia 3:1 (25:20, 27:25, 24:26, 25:21).heinäkuuta, 12
Egypti – Tunisia 3:2 (25:21, 18:25, 21:25, 25:16, 15:9).heinäkuuta, 12
Kiina - Slovakia 3:2 (25:23, 21:25, 26:24, 19:25, 15:13).heinäkuuta, 12
Dominikaaninen tasavalta - USA 3:0 (25:23, 25:19, 25:23).heinäkuuta, 12
Meksiko - Saksa 3:2 (24:26, 21:25, 25:16, 25:20, 15:13).heinäkuuta, 12
Thaimaa - Italia 3:2 (23:25, 26:24, 25:22, 16:25, 15:10).heinäkuuta, 12
Japani - Peru 3:1 (27:25, 21:25, 25:12, 25:22).heinäkuuta, 12
Belgia - Turkki 3:2 (20:25, 24:26, 25:19, 28:26, 15:7).heinäkuuta, 12
Brasilia - Serbia 3:1 (25:20, 26:24, 23:25, 25:17). RaportoiPaikka | Tiimi |
---|---|
Brasilia | |
Serbia | |
Belgia | |
neljä | Turkki |
5 | Japani |
6 | Peru |
7 | Thaimaa |
kahdeksan | Italia |
9 | Meksiko |
kymmenen | Saksa |
yksitoista | Dominikaaninen tasavalta |
12 | USA |
13 | Kiina |
neljätoista | Slovakia |
viisitoista | Egypti |
16 | Tunisia |
Brasilia : Rosan Maggioni, Stephanie Thiele Martins Paulino, Francine Aparecida Jaquinto, Carolina Azedo di Freitas, Eduarda Kreis, Isabela da Silveira Pachiardi, Ana Beatriz Silva Correa, Samara Rodrigues de Almeida, Priscila Oliveira Eldis, Samara de So Ferrraes Alsidis, Carla Ferreira Santos. Päävalmentaja on Louisomar de Moura.
Serbia : Sara Klisura, Ivana Mrdak, Jelena Medarevic, Maja Savić, Ivana Luković, Marija Mihajlović, Lilyana Ranković, Danica Radenković, Aleksandra Jocić, Ana Belica , Jovana Stevanović , Antonina Filipović Päävalmentaja - Maryana Miroslavlevich.
Belgia : Liz van Hecke, Laurine Klinkenberg, Sarah Dowogya, Laura Heirman, Delphine Brugmann, Helene Ruyschart, Ilka van de Weaver, Laure van den Fonder, Sophie van Nimmen, Linde Hervent, Juliette Tevinen, Caroline Floygels. Päävalmentaja on Julien van de Weever.
Lentopallon junioreiden MM-kisat | |
---|---|
Nuoret | |
tytöt |