Venäjän Curling Cup miesten joukossa 2017 | |
---|---|
Kaupunki | Sotši |
Arena | Curling-keskus " Ice Cube " |
päivämäärä | 15. – 21. joulukuuta 2017 |
Voittaja | Moskvich-Raev ( Vadim Raev ) |
Ohita | Vadim Raev |
Kolmanneksi | Artjom Puzanov |
Toinen | Vasily Telezhkin |
Ensimmäinen | Nikolai Levashov |
Finalisti | Adamant St. Petersburg 1 ( Aleksey Stukalsky ) |
3. sija | Team Moskova (saksalainen Doronin) |
20162018 |
Russian Curling Cup miesten 2017 kilpailu järjestettiin 15. - 21. joulukuuta 2017 Sotšin kaupungissa Ice Cube Curling -keskuksen areenalla. Turnaus pidettiin v kerta. [1] [2]
Turnaukseen osallistui 16 joukkuetta.
Cupin voitti Moskvich-Raev-joukkue ( Moskova ; ohittaa Vadim Raev ), joka voitti finaalissa Adamant St. Petersburg 1 -joukkueen (ohita Aleksei Stukalsky ). Kolmanneksi sijoittui Moskovan joukkue (ohita saksalainen Doronin).
Joukkueet on jaettu kahteen 8 joukkueen ryhmään (A, B), joissa he pelaavat keskenään round robin -järjestelmässä yhdellä kierroksella. Lohkovaiheessa joukkueet saavat pisteitä: voitosta - 2 pistettä, tappiosta - 1 piste, otteluun ilmestymättä jättämisestä (tekninen tappio) - 0 pistettä. Sitten 4 ryhmien 1. ja 2. sijalle sijoittunutta joukkuetta pääsee pudotuspeleihin , joissa pelaavat olympiajärjestelmän mukaan . Ensin joukkueet kohtaavat välierissä (1. sija ryhmässä A, 2. sija ryhmässä B ja 1. sija ryhmässä B ja 2. ryhmä A); Finaalin välierien voittajat pelaavat 1. ja 2. sijasta, välierissä häviäjät 3. ja 4. sijasta. Lopullisessa luokittelussa pudotuspeleihin sijoittumattomat joukkueet sijoitetaan ryhmän sijoittuneen paikan mukaan ja samalle sijalle sijoittuneiden joukkueiden väliin taloon koeheittojen tuloksen mukaan (TBD, English Draw Shot Challenge, DSC , senttimetreinä, heikomman tuloksen saanut joukkue ottaa korkeamman paikan). Kaikki ottelut pelataan 8 erässä .
Tiimi | Ohita | Kolmanneksi | Toinen | Ensimmäinen | Varaosat | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryhmä A | |||||||
A1 | Adamant St. Petersburg 1 | Aleksei Stukalsky | Andrei Drozdov | Artur Razhabov | Peter Dron | Panteleimon Lappo | |
A2 | Adamant St. Petersburg 2 | Aleksei Tselousov | Aleksei Timofejev | Daniil Gorjatšov | Jevgeni Klimov | Dmitri Melnikov | |
A3 | Moskovan alue 2 ( Dmitrov ) |
Kirill Savenkov | Kirill Surovov | Vadim Sivachev | Roman Sergeev | Aleksei Filippov | |
A4 | Novosibirskin alue | Artjom Shmakov | Nikita Kukunin | Ivan Kazachkov | Georgi Artemiev | ||
A5 | Pietari 5 | Oleg Krasikov | Sergei Varlamov | Danil Kiba | Nikolai Cherednichenko | Ivan Aleksandrov | |
A6 | Vorobyovy Gory ( Moskova ) | Aleksanteri Kirikov | Vadim Shkolnikov | Dmitri Abanin | Sergei Morozov | ||
A7 | Krasnodar Territory 1 ( Sotši ) | Sergei Gluhov (4.) | Alexander Kozyrev (ohita) | Aleksei Sotnikov | Nikita Ignatkov | Sergei Magaryan | |
A8 | Krasnodar Territory 2 ( Sotši ) | Alexander Polushvaiko (4.) | Egor Volkov (ohita) | Roman Prokopenko | Zakhar Sotnikov | ||
Ryhmä B | |||||||
B1 | Moskvich 1 ( Moskova ) | Mihail Golikov | Lev Puzakov | Andrei Suvorov | Egor Burakov | Sergei Maksimov | |
B2 | Moskvich 2 ( Moskova ) | Georgiy Yepremyan | Timofei Nasonov | Aleksei Torbin | Daniil Fomin | Daniel Wozniak | |
B3 | Moskovan joukkue | Saksalainen Doronin | Timur Gadžihanov | Sergei Andrianov | Vadim Golov | Danila Tsymbal | |
B4 | ShVSM ZVS 1:ssä ( Pietari ) |
Aleksanteri Orlov | Aleksanteri Boiko | Vladimir Rashoroshin | Viktor Vorobjov | Pavel Kolobukhov | |
B5 | Moskovan alue 1 ( Dmitrov ) |
Mihail Vaskov | Aleksei Tuzov | Pjotr Kuznetsov | Aleksei Kulikov | ||
B6 | Moskvich-Raev ( Moskova ) | Vadim Raev | Artjom Puzanov | Vasily Telezhkin | Nikolai Levashov | ||
B7 | Tšeljabinskin alue | Nikita Ivanchatenko | Jaroslav Ulman | Konstantin Kalinin | Konstantin Okruzhnoy | ||
B8 | ShVSM ZVS 2:lla ( Pietari ) |
Aleksanteri Bystrov | Sergei Morozov | Vadim Shvedov | Konstantin Manasevitš | Arkady Tatarnikov |
Ottelun alkamisajat on määritetty Moskovan aikaan (UTC+3) .
Tiimi | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | AT | P | O | TBD , cm | Paikka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Adamant St. Petersburg 1 (Stukalsky) | * | 6:7 | 6:4 | 7:2 | 6:5 | 4:2 | 7:2 | 12:0 | 6 | yksi | 13 | 69,97 | 2 |
A2 | Adamant St. Petersburg 2 (Tselousov) | 7:6 | * | 8:3 | 13:6 | 5:4 | 8:2 | 5:3 | 10:1 | 7 | 0 | neljätoista | 45,71 | yksi |
A3 | Moskovan alue 2 (Savenkov) | 4:6 | 3:8 | * | 7:5 | 4:6 | 1:9 | 8:7 | 13:0 | 3 | neljä | kymmenen | 60,60 | 5 |
A4 | Novosibirskin alue (Shmakov) | 2:7 | 6:13 | 5:7 | * | 5:6 | 2:5 | 3:7 | 10:2 | yksi | 6 | kahdeksan | 58,58 | 7 |
A5 | Pietari 5 (Krasikov) | 5:6 | 4:5 | 6:4 | 6:5 | * | 4:3 | 4:5 | 9:6 | neljä | 3 | yksitoista | 55,75 | 3 |
A6 | Sparrow Hills (Kirikov) | 2:4 | 2:8 | 9:1 | 5:2 | 3:4 | * | 6:4 | W | neljä | 3 | yksitoista | 63,48 | neljä |
A7 | Krasnodarin alue 1 (Kozyrev) | 2:7 | 3:5 | 7:8 | 7:3 | 5:4 | 4:6 | * | 8:2 | 3 | neljä | kymmenen | 65,43 | 6 |
A8 | Krasnodarin alue 2 (Volkov) | 0:12 | 1:10 | 0:13 | 2:10 | 6:9 | L | 2:8 | * | 0 | 7 | 7 | 113.27 | kahdeksan |
Tiimi | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | AT | P | O | TBD , cm | Paikka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Moskvich 1 (Golikov) | * | 8:5 | 4:9 | 4:5 | 3:9 | 7:3 | 6:8 | 10:3 | 3 | neljä | kymmenen | 46,43 | 5 |
B2 | Moskvich 2 (Epremyan) | 5:8 | * | 1:6 | 1:9 | 3:6 | 3:5 | 6:5 | 1:10 | yksi | 7 | kahdeksan | 110,85 | kahdeksan |
B3 | Moskovan joukkue (Doronin) | 9:4 | 6:1 | * | 6:3 | 6:4 | 5:7 | 6:2 | 7:5 | 6 | yksi | 13 | 54,98 | yksi |
B4 | ShVSM ZVS 1:ssä (Orlov) | 5:4 | 9:1 | 3:6 | * | 4:8 | 7:4 | 5:4 | 3:6 | neljä | 3 | yksitoista | 48.04 | neljä |
B5 | Moskovan alue 1 (Vaskov) | 9:3 | 6:3 | 4:6 | 8:4 | * | 3:7 | 7:3 | 6:5 | 5 | 2 | 12 | 55,75 | 3 |
B6 | Moskvich-Raev (Raev) | 3:7 | 5:3 | 7:5 | 4:7 | 7:3 | * | 9:2 | 6:5 | 5 | 2 | 12 | 57,58 | 2 |
B7 | Tšeljabinskin alue (Ivanchatenko) | 8:6 | 5:6 | 2:6 | 4:5 | 3:7 | 2:9 | * | 7:6 | 2 | 5 | 9 | 67,40 | 6 |
B8 | ShVSM ZVS 2 (Bystrov) | 3:10 | 10:1 | 5:7 | 6:3 | 5:6 | 5:6 | 6:7 | * | 2 | 5 | 9 | 61.16 | 7 |
Semifinaalit | Viimeinen | |||||||||||||||||||||
A-1 | Adamant St. Petersburg 2 (Tselousov) | 3 | ||||||||||||||||||||
B-2 | Moskvich-Raev (Raev) | 5 | ||||||||||||||||||||
Moskvich-Raev (Raev) | neljä | |||||||||||||||||||||
Adamant St. Petersburg 1 (Stukalsky) | 3 | |||||||||||||||||||||
B-1 | Moskovan joukkue (Doronin) | 2 | ||||||||||||||||||||
A-2 | Adamant St. Petersburg 1 (Stukalsky) | kahdeksan | ||||||||||||||||||||
Ottelu 3. sijasta | ||||||||||||||||||||||
Adamant St. Petersburg 2 (Tselousov) | L | |||||||||||||||||||||
Moskovan joukkue (Doronin) | W [3] | |||||||||||||||||||||
Paikka | Tiimi | Ohita | Ja | AT | P | MG | TBD , cm |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Moskvich-Raev | Vadim Raev | 9 | 7 | 2 | 2 | 57,58 | |
Adamant Pietari 1 | Aleksei Stukalsky | 9 | 7 | 2 | 2 | 69,97 | |
Moskovan joukkue | Saksalainen Doronin | 9 | 7 | 2 | yksi | 54,98 | |
neljä | Adamant St. Petersburg 2 | Aleksei Tselousov | 9 | 7 | 2 | yksi | 45,71 |
5 | Moskovan alue 1 | Mihail Vaskov | 7 | 5 | 2 | 3 | 55,75 |
6 | Pietari 5 | Oleg Krasikov | 7 | neljä | 3 | 3 | 55,75 |
7 | SHVSM ZVS 1:lle | Aleksanteri Orlov | 7 | neljä | 3 | neljä | 48.04 |
kahdeksan | Sparrow Hills | Aleksanteri Kirikov | 7 | neljä | 3 | neljä | 63,48 |
9 | Moskvich 1 | Mihail Golikov | 7 | 3 | neljä | 5 | 46,43 |
kymmenen | Moskovan alue 2 | Kirill Savenkov | 7 | 3 | neljä | 5 | 60,60 |
yksitoista | Krasnodarin alue 1 | Aleksanteri Kozyrev | 7 | 3 | neljä | 6 | 65,43 |
12 | Tšeljabinskin alue | Nikita Ivanchatenko | 7 | 2 | 5 | 6 | 67,40 |
13 | Novosibirskin alue | Artjom Shmakov | 7 | yksi | 6 | 7 | 58,58 |
neljätoista | SHVSM ZVS 2:lle | Aleksanteri Bystrov | 7 | 2 | 5 | 7 | 61.16 |
viisitoista | Moskvich 2 | Georgiy Yepremyan | 7 | yksi | 6 | kahdeksan | 110,85 |
16 | Krasnodarin alue 2 | Egor Volkov | 7 | 0 | 7 | kahdeksan | 113.27 |