Venäjän naisten curling-mestaruuskilpailut 2021 | |
---|---|
Kaupunki | Sotši |
Arena | jääurheilupalatsi " Iceberg " |
päivämäärä | 6. – 14.4.2021 _ |
Voittaja | "Krasnodar Territory 2" ( Olga Zharkova ) |
Neljäs | Olga Žarkova |
Kolmanneksi | Maria Ignatenko |
Toinen | Irina Poletaeva |
Ensimmäinen | Polina Murzina |
Varaosat | Ekaterina Gavrilenko |
Kouluttaja | N.V. Nalimova, E.A. Zhidelev |
Finalisti | "Krasnodar Territory 1" ( Anna Sidorova ) |
3. sija | "Pietari 1" ( Maria Komarova ) |
2020 |
29. Venäjän curling-mestaruuskilpailut naisten joukkueiden kesken ryhmissä "A" ja "B" pidettiin 6. - 14.4.2021 Sotšin kaupungissa jääurheilupalatsin " Iceberg " areenalla . [1] [2]
A-ryhmän turnaukseen, jossa pelattiin mestaruus, osallistui 10 joukkuetta. B-lohkon turnaukseen osallistui vielä 10 joukkuetta.
Mestaruuden voitti joukkue Krasnodar Territory 2 ( Sotši ; ohittaa Olga Zharkova , joka tuli Venäjän mestariksi naisten joukossa 12. kerran), joka voitti finaalissa joukkueen Krasnodar Territory 1 ( Sotši ; ohita Anna Sidorova ). Pronssia voitti Pietari 1 -joukkue ( St. Petersburg ; skip Maria Komarova ).
Ryhmän B voitti Team Moscow ( Moskova ; ohita Ksenia Novikova ), toiseksi joukkue Moskovan alue 2 ( Dmitrov ; ohita Vlad Rumjantsev ); vuoden 2022 mestaruussarjassa nämä kaksi joukkuetta siirtyvät A-lohkoon. Kolmannen sijan otti joukkue "Moskvich 1" ( Moskova , ohita Sofia Orazalina)
SM-sarjassa on kaksi vaihetta – lohkovaihe ja pudotuspelivaihe . Lohkovaiheessa joukkueet pelaavat round robin -järjestelmässä . Paikat jaetaan voittojen kokonaismäärän mukaan. Jos tämä indikaattori on sama kahdella tai useammalla joukkueella, etusija annetaan etu vastakkaisissa otteluissa, jos useammalla kuin kahdella joukkueella on yhtä monta voittoa, sijoitus perustuu näiden joukkueiden välisten otteluiden tuloksiin, jos tämä parametri on sama, taloon tehtyjen testiheittojen mukaan ( eng. Draw Shot Challenge, DSC , senttimetreinä, pienemmän arvon omaava joukkue nousee korkeammalle). Neljä parasta joukkuetta etenee pudotuspeleihin, joissa he pelaavat Page-järjestelmän mukaisesti : ensin pelataan kaksi ottelua "1. joukkue vs. 2." (pudotuspelit 1) ja "3. joukkue vs. 4." (pudotuspelit). off-2 ); pudotuspelin 1 voittaja menee suoraan finaaliin, välierän häviäjä kohtaa pudotuspelin 2 voittajan; Ottelussa 3. sijasta kohtaavat pudotuspelien häviäjä 2 ja häviäjä välierissä.
SM-sarjassa 9. ja 10. sijat sijoittuneet joukkueet jättävät A-ryhmän.
Ryhmän "B" mestaruus pelataan saman kaavan mukaan kuin ryhmässä "A" (vain otteluiden pituus 10 endin sijaan on 8 loppua). Kaksi parasta joukkuetta saavat liput ensi kauden A-lohkoon.
Ottelun alkamisajat ovat paikallisia ( UTC+3 ).
Tiimi | 4. ( ohita ) | Kolmanneksi | Toinen | Ensimmäinen | Varaosat | Kouluttaja | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Pietari 1 | Maria Komarova | Vera Tyuljakova | Victoria Enbaeva | Valeria Miroshnichenko | Inga Naumets | V.A. Vorobjov, Aleksei Timofejev |
A2 | Krasnodarin alue 1 | Anna Sidorova | Ljudmila Privivkova | Sofia Tkach | Julia Chemodanova | Natalja Nalimova | Efim Zhidelev |
A3 | Moskovan alue 1 | Olga Kotelnikova | Anastasia Moskaleva | Daria Morozova | Daria Steksova | Daria Panchenko | Tatjana Lukina, Marina Verenich |
A4 | Pietari 2 | Nkeiruka Jezeh | Anastasia Khalanskaya | Olga Antonova | Maria Drozdova | Arina Savtšenko | Konstantin Zadvornov , E.V. Ilinykh |
A5 | Irkutskin alue - Komsomol 1 | Valeria Denisenko (4.) | Elizaveta Trukhina (ohita) | Nina Polikarpova | Alina Fakhurtdinova | Victoria Desova | A.V. Trukhina |
A6 | Moskvich-Zekurion ( Moskova ) | Alina Biktimirova (4.) | Ekaterina Antonova (ohita) | Alexandra Raeva | Nadezhda Lepezina | Irina Belyaeva | Olga Andrianova , Jevgeni Arhipov , Aleksanteri Beljavski |
A7 | UOR 2 ( Pietari ) | Irina Nizovtseva | Anastasia Eksuzyan | Nadezhda Belyakova | Arina Pyantina | Alice Schönefeldt | Svetlana Jakovleva |
A8 | ShVSM ZVS:ssä ( Pietari ) | Anastasia Babarykina | Anastasia Belikova | Victoria Strecker | Anna Lukjanchikova | Regina Bogdanova | Yana Garshina |
A9 | Krasnodarin alue 2 | Olga Žarkova | Maria Ignatenko | Irina Poletaeva | Polina Murzina | Ekaterina Gavrilenko | N.V. Nalimova, Efim Zhidelev |
A10 | Novosibirskin alue | Alexandra Stoyarosova | Ekaterina Kungurova | Alexandra Mozzherina | Tatjana Filjušova | Artyom Shmakov , A.N. Artemiev |
Joukkue (ohita) | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | A10 | AT | P | DSC , katso [3] | Paikka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Pietari 1 (Maria Komarova) |
* | 4:7 | 7:5 | 5:9 | 7:5 | 4:7 | 5:7 | 7:4 | 8:3 | 8:4 | 5 | neljä | 76,57 | 3 |
A2 | Krasnodarin alue 1 (Anna Sidorova) |
7:4 | * | 6:7 | 9:1 | 7:3 | 10:4 | 6:8 | 10:4 | 10:4 | 7:4 | 7 | 2 | 54,68 | yksi |
A3 | Moskovan alue 1 (Olga Kotelnikova) |
5:7 | 7:6 | * | 5:8 | 9:8 | 8:2 | 7:6 | 3:9 | 7:10 | 7:2 | 5 | neljä | 65,70 | 5 |
A4 | Pietari 2 (Nkeiruka Ezeh) |
9:5 | 1:9 | 8:5 | * | 1:9 | 3:7 | 5:6 | 8:6 | 7:3 | 3:9 | neljä | 5 | 90,62 | 7 |
A5 | Irkutskin alue - Komsomol 1 (Elizaveta Trukhina) |
5:7 | 3:7 | 8:9 | 9:1 | * | 10:4 | 4:7 | 9:1 | 7:8 | 8:6 | neljä | 5 | 87,20 | 6 |
A6 | Moskvich-Zekurion (Ekaterina Antonova) |
7:4 | 4:10 | 2:8 | 7:3 | 4:10 | * | 6:8 | 9:4 | 6:9 | 5:7 | 3 | 6 | 68,73 | 9 |
A7 | UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
7:5 | 8:6 | 6:7 | 6:5 | 7:4 | 8:6 | * | 0:8 | 2:4 | 7:2 | 6 | 3 | 96,76 | 2 |
A8 | SHVSM ZVS:ssä (Anastasia Babarykina) |
4:7 | 4:10 | 9:3 | 6:8 | 1:9 | 4:9 | 8:0 | * | 13:6 | 1:8 | 3 | 6 | 55,68 | kymmenen |
A9 | Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
3:8 | 4:10 | 10:7 | 3:7 | 8:7 | 9:6 | 4:2 | 6:13 | * | 9:4 | 5 | neljä | 65.13 | neljä |
A10 | Novosibirskin alue (Alexandra Stoyarosova) |
4:8 | 4:7 | 2:7 | 9:3 | 6:8 | 7:5 | 2:7 | 8:1 | 4:9 | * | 3 | 6 | 67,36 | kahdeksan |
Puolivälierä | välierät | Viimeinen | |||||||||||
yksi | Krasnodarin alue 1 (Anna Sidorova) |
kahdeksan | |||||||||||
2 | UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
neljä | Krasnodarin alue 1 (Anna Sidorova) |
neljä | |||||||||
UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
5 | Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
7 | ||||||||||
Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
kahdeksan | ||||||||||||
3 | Pietari 1 (Maria Komarova) |
5 | |||||||||||
neljä | Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
kahdeksan |
Ottelu 3. sijasta | ||||||||||
Pietari 1 (Maria Komarova) |
7 | |||||||||
UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
neljä | |||||||||
Puolivälierä. 12. huhtikuuta klo 10.30
1. joukkue vs 2
Sivusto D | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
0 | yksi | yksi | yksi | 0 | 0 | yksi | 0 | 0 | X | neljä |
Krasnodarin alue 1 (Anna Sidorova) |
yksi | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | yksi | yksi | X | kahdeksan |
3. joukkue vs 4
Sivusto E | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
0 | yksi | 0 | 2 | yksi | 0 | 3 | 0 | 0 | yksi | kahdeksan |
Pietari 1 (Maria Komarova) |
yksi | 0 | yksi | 0 | 0 | yksi | 0 | yksi | yksi | 0 | 5 |
Välierät. 12. huhtikuuta klo 18.00
Sivusto B | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
0 | 2 | yksi | 0 | 2 | 0 | 2 | yksi | 0 | X | kahdeksan |
UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
yksi | 0 | 0 | 2 | 0 | yksi | 0 | 0 | yksi | X | 5 |
Ottelu 3. sijasta. 13. huhtikuuta klo 9.00
Sivusto E | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
Pietari 1 (Maria Komarova) |
0 | 2 | 0 | 2 | yksi | 0 | yksi | yksi | 0 | X | 7 |
UOR 2 (Irina Nizovtseva) |
yksi | 0 | yksi | 0 | 0 | yksi | 0 | 0 | yksi | X | neljä |
Viimeinen. 13. huhtikuuta klo 13.00
Sivusto E | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
Krasnodarin alue 2 (Olga Zharkova) |
yksi | yksi | 0 | neljä | 0 | yksi | 0 | 0 | 0 | X | 7 |
Krasnodarin alue 1 (Anna Sidorova) |
0 | 0 | yksi | 0 | yksi | 0 | 0 | yksi | yksi | X | neljä |
Tiimi | 4. ( ohita ) | Kolmanneksi | Toinen | Ensimmäinen | Varaosat | Kouluttaja | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Team Moskova ( Moskova ) | Ksenia Novikova | Maria Cebrius | Natalia Gubanova | Maria Arkhipova | Daria Tskhvedanashvili | Olga Andrianova , D.Yu. Andrianov |
B2 | Moskovan alue 2 | Vlad Rumjantseva | Irina Ryazanova | Anastasia Mishchenko | Alexandra Kardapoltseva | Alina Lets | Tatjana Lukina, Marina Verenich |
B3 | Moskvich 2 ( Moskova ) | Larisa Lim | Daria Feoktistova | Ksenia Strelkova | Alina Rakhmanova | Daria Makashina | Olga Andrianova , Jevgeni Arkhipov |
B4 | Moskvich 1 ( Moskova ) | Sofia Orazalina | Karina Kurak | Arina Rusina | Daria Burakova | Daria Kukushkina | Olga Andrianova , D.Yu. Andrianov, Jevgeni Arhipov |
B5 | Kaliningrad 1 | Alisa Miroshnichenko | Sofia Alfereva | Anastasia Trofimova | Alina Zakharova | A.N. Miroshnichenko | |
B6 | Jaroslavlin alue | Elizaveta Belova (4.) | Daria Semjonova (ohita) | Maria Kondakova | Anastasia Slesareva | Maria Belyaeva | Vasily Telezhkin |
B7 | Jenisei ( Krasnojarskin alue ) | Christina Dudko | Elena Komleva | Anastasia Krivosheeva | Anastasia Kosogor | K.O. Dudko, P.P. Kädetön | |
B8 | Tšeljabinskin alue | Varvara Golyeva | Vlad Borodina | Vlada Dorodnaja | Daria Filimonova | O.V. Ponomarev | |
B9 | Moskovan alue 3 | Polina Mosyaga | Anastasia Paramonova | Alina Irzhanova | Anastasia Kuznetsova | Tatjana Lukina, Marina Verenich | |
B10 | Tatarstan | Yana Averyanova | Anastasia Sushkova | Elizaveta Alekseeva | Anastasia Kryuchkova | N.D. Zakharova |
Joukkue (ohita) | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | B9 | B10 | AT | P | DSC , katso [4] | Paikka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
* | 2:18 | 5:6 | 7:6 | 5:2 | 6:3 | 5:4 | 6:3 | 6:4 | 9:1 | 7 | 2 | 119,53 | 2 |
B2 | Moskovan alue 2 (Vlada Rumyantseva) |
18:2 | * | 8:7 | 8:4 | 10:3 | 7:5 | 9:2 | 9:2 | 10:1 | 7:3 | 9 | 0 | 94,82 | yksi |
B3 | Moskvich 2 (Larisa Lim) |
6:5 | 7:8 | * | 7:8 | 5:10 | 5:4 | 7:2 | 8:4 | 3:8 | 11:2 | 5 | neljä | 97,57 | 6 |
B4 | Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
6:7 | 4:8 | 8:7 | * | 3:7 | 9:4 | 7:6 | 5:4 | 5:3 | 4:3 | 6 | 3 | 56.15 | 3 |
B5 | Kaliningrad 1 (Alisa Miroshnichenko) |
2:5 | 3:10 | 10:5 | 7:3 | * | 9:2 | 4:7 | 8:4 | 4:8 | 5:4 | 5 | neljä | 78.11 | 5 |
B6 | Jaroslavlin alue (Daria Semyonova) |
3:6 | 5:7 | 4:5 | 4:9 | 2:9 | * | 5:3 | 4:5 | 4:6 | 6:4 | 2 | 7 | 100,68 | kahdeksan |
B7 | Jenisei (Kristina Dudko) |
4:5 | 2:9 | 2:7 | 6:7 | 7:4 | 3:5 | * | 1:7 | 3:7 | 2:6 | yksi | kahdeksan | 67.11 | kymmenen |
B8 | Tšeljabinskin alue (Varvara Golyeva) |
3:6 | 2:9 | 4:8 | 4:5 | 4:8 | 5:4 | 7:1 | * | 6:1 | 5:6 | 3 | 6 | 94,66 | 7 |
B9 | Moskovan alue 3 (Polina Mosyaga) |
4:6 | 1:10 | 8:3 | 3:5 | 8:4 | 6:4 | 7:3 | 1:6 | * | 6:3 | 5 | neljä | 109,88 | neljä |
B10 | Tatarstan (Yana Averyanova) |
1:9 | 3:7 | 2:11 | 3:4 | 4:5 | 4:6 | 6:2 | 6:5 | 3:6 | * | 2 | 7 | 102,88 | 9 |
Puolivälierä | välierät | Viimeinen | |||||||||||
yksi | Moskovan alue 2 (Vlada Rumyantseva) |
kymmenen | |||||||||||
2 | Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
2 | Moskovan alue 2 (Vlada Rumyantseva) |
3 | |||||||||
Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
6 | Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
6 | ||||||||||
Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
3 | ||||||||||||
3 | Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
kymmenen | |||||||||||
neljä | Moskovan alue 3 (Polina Mosyaga) |
2 |
Ottelu 3. sijasta | ||||||||||
Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
6 | |||||||||
Moskovan alue 3 (Polina Mosyaga) |
5 | |||||||||
Puolivälierä. 12. huhtikuuta klo 10.30
1. joukkue vs 2
Sivusto B | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Kaikki yhteensä |
Moskovan alue 2 (Vlada Rumyantseva) |
neljä | 2 | yksi | 0 | 0 | 3 | X | X | kymmenen |
Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
0 | 0 | 0 | yksi | yksi | 0 | X | X | 2 |
3. joukkue vs 4
Sivusto F | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Kaikki yhteensä |
Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
yksi | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | X | X | kymmenen |
Moskovan alue 3 (Polina Mosyaga) |
0 | yksi | 0 | 0 | yksi | 0 | X | X | 2 |
Välierät. 12. huhtikuuta klo 18.00
Sivusto C | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Kaikki yhteensä |
Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | neljä | 0 | X | 6 |
Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
0 | 0 | yksi | 0 | yksi | 0 | yksi | X | 3 |
Ottelu 3. sijasta. 13. huhtikuuta klo 9.00
Sivusto D | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Kaikki yhteensä |
Moskvich 1 (Sofya Orazalina) |
0 | 0 | 0 | yksi | 0 | 0 | neljä | yksi | 6 |
Moskovan alue 3 (Polina Mosyaga) |
2 | 0 | yksi | 0 | yksi | yksi | 0 | 0 | 5 |
Viimeinen. 13. huhtikuuta klo 13.00
Sivusto D | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | Kaikki yhteensä |
Moskovan alue 2 (Vlada Rumyantseva) |
0 | yksi | 0 | yksi | yksi | 0 | 0 | X | 3 |
Moskovan joukkue (Ksenia Novikova) |
2 | 0 | yksi | 0 | 0 | 2 | yksi | X | 6 |
Paikka | Tiimi | Ohita | Ja | AT | P | DSC , cm |
---|---|---|---|---|---|---|
Krasnodarin alue 2 | Olga Žarkova | 12 | kahdeksan | neljä | 65.13 | |
Krasnodarin alue 1 | Anna Sidorova | yksitoista | kahdeksan | 3 | 54,68 | |
Pietari 1 | Maria Komarova | yksitoista | 6 | 5 | 76,57 | |
neljä | UOR 2 | Irina Nizovtseva | 12 | 6 | 6 | 96,76 |
5 | Moskovan alue 1 | Olga Kotelnikova | 9 | 5 | neljä | 65,70 |
6 | Irkutskin alue - Komsomoll 1 | Elizabeth Trukhina | 9 | neljä | 5 | 87,20 |
7 | Pietari 2 | Nkeiruka Jezeh | 9 | neljä | 5 | 90,62 |
kahdeksan | Novosibirskin alue | Alexandra Stoyarosova | 9 | 3 | 6 | 67,36 |
9 | Moskvich-Zekurion | Ekaterina Antonova | 9 | 3 | 6 | 68,73 |
kymmenen | ZVS:n SHVSM | Anastasia Babarykina | 9 | 3 | 6 | 55,68 |
yksitoista | Moskovan joukkue | Ksenia Novikova | 12 | 9 | 3 | 119,53 |
12 | Moskovan alue 2 | Vlad Rumjantseva | yksitoista | kymmenen | yksi | 94,82 |
13 | Moskvich 1 | Sofia Orazalina | 12 | kahdeksan | neljä | 56.15 |
neljätoista | Moskovan alue 3 | Polina Mosyaga | yksitoista | 5 | 6 | 109,88 |
viisitoista | Kaliningrad 1 | Alisa Miroshnichenko | 9 | 5 | neljä | 78.11 |
16 | Moskvich 2 | Larisa Lim | 9 | 5 | neljä | 97,57 |
17 | Tšeljabinskin alue | Varvara Golyeva | 9 | 3 | 6 | 94,66 |
kahdeksantoista | Jaroslavlin alue | Daria Semjonova | 9 | 2 | 7 | 100,68 |
19 | Tatarstan | Yana Averyanova | 9 | 2 | 7 | 102,88 |
kaksikymmentä | Jenisei | Christina Dudko | 9 | yksi | kahdeksan | 67.11 |
2019-20 2021–22 " | Kausi 2020–21 Venäjän curlingissa «|||
---|---|---|---|
| |||
| |||
| |||
|