1994 Kanadan miesten curling-mestaruus | |
---|---|
1994 Labat Brier | |
Kaupunki | Red Deer ( Alberta ) |
Arena | Centrium |
päivämäärä | 5. - 13. maaliskuuta 1994 |
Läsnäolo | 130,625 |
Voittaja | Brittiläinen Kolumbia (3. titteli) |
Curling Club | Kelowna CC, Kelowna |
Ohita | Rick Folk |
Kolmanneksi | Pat Ryan |
Toinen | Bert Gretzinger |
Ensimmäinen | Jerry Richard |
Varaosat | Ron Steinhauer |
Finalisti | Ontario (Russ Howard) |
3. sija | Manitoba (Dave Smith) |
19931995 |
Vuoden 1994 Kanadan miesten curling-mestaruuskilpailut ( eng. 1994 Labatt Brier ) pidettiin Red Deerissä , Albertassa 5.– 13 . maaliskuuta 1994 . [1] Turnaus järjestettiin 65. kerran. Albertassa mestaruus järjestettiin 7. kertaa, Red Deerissä - ensimmäistä kertaa.
Voittaja sai oikeuden edustaa Kanadaa ("Team Canada"; Englanti Team Canada ) vuoden 1994 maailmanmestaruuskilpailuissa , jotka pidettiin huhtikuussa 1994 Oberstdorfissa ( Saksa ).
Turnaukseen osallistui 12 Kanadan maakuntia ja alueita edustavaa joukkuetta .
Mestari oli (3. kerta mestaruuskilpailujen historiassa) Brittiläisen Kolumbian maakuntaa edustava joukkue ( skip Rick Faulkin joukkueelle se oli toinen voitto), voitti finaalissa Ontarion maakuntaa edustavaa joukkuetta (ohita ). Russ Howard ). Pronssimitalit voitti Manitoban maakuntaa edustava joukkue (ohita Dave Smith).
Ensimmäisessä, ryhmävaiheessa, joukkueet pelaavat keskenään round robin -järjestelmässä yhdellä kierroksella. Lohkovaiheen kolme parasta joukkuetta etenevät toiseen vaiheeseen, pudotuspeleihin , joissa pelaavat epätäydellisen olympiajärjestelmän mukaan : ensin lohkovaiheessa 2. ja 3. sijan saaneet joukkueet kohtaavat välierissä. Semifinaalin häviäjä on kokonaiskilpailussa 3. Finaalissa semifinaalin voittaja kohtaa lohkovaiheessa 1. sijan saavuttaneen joukkueen.
Alberta | Brittiläinen Kolumbia | Quebec | |
---|---|---|---|
neljäs kolmas toinen ensimmäinen varaklubi _ |
Ed Lukovic Fred Maxie Dan Petryk Steve Petryk John Ferguson Glencoe CC, Calgary |
Rick Faulk Pat Ryan Bert Gretzinger Jerry Richard Ron Steinhauer Kelowna SERT, Kelowna |
Ghislain Doyon Jean-Yves Lemay Jean Maurice Martin Gervais Serge Rocheleau CC Amos, Amos |
Manitoba | Nova Scotia | New Brunswick | |
neljäs kolmas toinen ensimmäinen varaklubi _ |
Dave Smith Peter Nicholls Scott Grant Charlie Salina Dave Nicholls St. Vital CC, Winnipeg |
Alan O'Leary Jim Walsh Steve Johnston Steve Piggott Stuart MacLean Dartmouth SERT, Dartmouth |
Brian Dobson Charlie Sullivan Jr. Andrew Buckle Dan Philip Gary Dobson Thistle-St. Andrews CC, Saint John |
Newfoundland ja Labrador | Ontario | Prinssi Edwardin saari | |
neljäs kolmas toinen ensimmäinen varaklubi _ |
Mark Noseworthy Frank O'Driscoll Rob Thomas Eugene Trickett Peter Hollett John's CC, St. John 's |
Russ Howard Glenn Howard Wayne Mido Peter Korner Larry Merkley Penetanguishene SERT, Penetanguishine |
Mike Gaudet Eddie MacKenzie Tyler Harris Craig Arsenault Daryell Nowlan Charlottetown CC, Charlottetown |
Saskatchewan | Pohjois-Ontario | Luoteisalueet / Yukon | |
neljäs kolmas toinen ensimmäinen varaklubi _ |
Doug Harcourt Kevin Kalthoff Greg Harcourt Brian Wempe Lyle Muyres Quill Lake CC, Quill Lake |
Scott Patterson Phil Loevenmark John McClelland Wayne Lowe Rob Abrams Granite CC, North Bay |
Robert Andrews Clinton Abel Alfred Feldman Wayne Lewis Gordon Moffatt Atlin CC, Atlin |
( ohitus on lihavoitu)
Tulostaulukko lohkovaiheen päätyttyä
M | Tiimi | Ohita | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | yksitoista | 12 | AT | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
yksi | Brittiläinen Kolumbia | Rick Folk | * | 5:4 | 6:5 | 7:2 | 6:4 | 7:6 | 3:5 | 9:3 | 8:7 | 7:1 | 9:4 | 10:5 | kymmenen | yksi |
2 | Manitoba | Dave Smith | 4:5 | * | 1:8 | 10:4 | 7:5 | 7:6 | 7:3 | 8:3 | 9:6 | 8:4 | 7:3 | 8:5 | 9 | 2 |
3 | Ontario | Russ Howard | 5:6 | 8:1 | * | 8:5 | 11:3 | 6:8 | 4:3 | 8:4 | 5:6 | 11:6 | 7:4 | 7:4 | kahdeksan | 3 |
neljä | Pohjois-Ontario | Scott Patterson | 2:7 | 4:10 | 5:8 | * | 8:4 | 4:5 | 6:3 | 6:3 | 8:5 | 8:7 | 5:2 | 9:8 | 7 | neljä |
5 | Newfoundland ja Labrador | Mark Noseworthy | 4:6 | 5:7 | 3:11 | 4:8 | * | 10:3 | 4:3 | 10:6 | 8:6 | 11:8 | 8:4 | 6:3 | 7 | neljä |
6 | Alberta | Ed Lukovic | 6:7 | 6:7 | 8:6 | 5:4 | 3:10 | * | 9:5 | 4:7 | 7:6 | 2:6 | 4:8 | 7:5 | 5 | 6 |
7 | New Brunswick | Brian Dobson | 5:3 | 3:7 | 3:4 | 3:6 | 3:4 | 5:9 | * | 4:3 | 5:1 | 4:3 | 9:6 | 8:9 | 5 | 6 |
kahdeksan | Quebec | Ghislain Doyon | 3:9 | 3:8 | 4:8 | 3:6 | 6:10 | 7:4 | 3:4 | * | 5:4 | 6:5 | 6:5 | 7:6 | 5 | 6 |
9 | Saskatchewan | Doug Harcourt | 7:8 | 6:9 | 6:5 | 5:8 | 6:8 | 6:7 | 1:5 | 4:5 | * | 7:5 | 9:1 | 5:8 | 3 | kahdeksan |
kymmenen | Nova Scotia | Alan O'Leary | 1:7 | 4:8 | 6:11 | 7:8 | 8:11 | 6:2 | 3:4 | 5:6 | 5:7 | * | 7:4 | 10:6 | 3 | kahdeksan |
yksitoista | Luoteisalueet / Yukon | Robert Andrews | 4:9 | 3:7 | 4:7 | 2:5 | 4:8 | 8:4 | 6:9 | 5:6 | 1:9 | 4:7 | * | 7:5 | 2 | 9 |
12 | Prinssi Edwardin saari | Mike Gaudet | 5:10 | 5:8 | 4:7 | 8:9 | 3:6 | 5:7 | 9:8 | 6:7 | 8:5 | 6:10 | 5:7 | * | 2 | 9 |
välierät | Viimeinen | |||||||||||||||||||||
yksi | Brittiläinen Kolumbia | kahdeksan | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario | 5 | ||||||||||||||||||||
2 | Manitoba | 3 | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario | 6 | ||||||||||||||||||||
Sivusto C | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
Manitoba (Smith) | 0 | 0 | 0 | 0 | yksi | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Ontario (Howard) | 0 | yksi | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | yksi | X | 6 |
Sivusto C | yksi | 2 | 3 | neljä | 5 | 6 | 7 | kahdeksan | 9 | kymmenen | Kaikki yhteensä |
Brittiläinen Kolumbia (kansanmusiikki) | yksi | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | yksi | 0 | yksi | X | kahdeksan |
Ontario (Howard) | 0 | yksi | yksi | 0 | 0 | 2 | 0 | yksi | 0 | X | 5 |
M | Tiimi | Ohita | Ja | AT | P |
---|---|---|---|---|---|
Brittiläinen Kolumbia | Rick Folk | 12 | yksitoista | yksi | |
Ontario | Russ Howard | 13 | 9 | neljä | |
Manitoba | Dave Smith | 12 | 9 | 3 | |
neljä | Pohjois-Ontario | Scott Patterson | yksitoista | 7 | neljä |
5 | Newfoundland ja Labrador | Mark Noseworthy | yksitoista | 7 | neljä |
6 | Alberta | Ed Lukovic | yksitoista | 5 | 6 |
7 | New Brunswick | Brian Dobson | yksitoista | 5 | 6 |
kahdeksan | Quebec | Ghislain Doyon | yksitoista | 5 | 6 |
9 | Saskatchewan | Doug Harcourt | yksitoista | 3 | kahdeksan |
kymmenen | Nova Scotia | Alan O'Leary | yksitoista | 3 | kahdeksan |
yksitoista | Luoteisalueet / Yukon | Robert Andrews | yksitoista | 2 | 9 |
12 | Prinssi Edwardin saari | Mike Gaudet | yksitoista | 2 | 9 |
Pyöreän vaiheen otteluissa pelaajien heittojen tarkkuuden (prosentteina) tulosten mukaan "kaikkien tähtien" joukkue määritetään jokaisessa paikassa [2] .
Neljäs (ohita) | Kolmanneksi | Toinen | Ensimmäinen |
---|---|---|---|
Rick Folk | Pat Ryan | Wayne Mido | Peter Korner |
(Ross Hardston -palkinto urheiluhengen ruumiillistuksesta)
Kanadan miesten curling-mestaruuskilpailut (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |