1990 Kanadan nuorten curling-mestaruus
1990 Kanadan nuorten curling-mestaruus |
---|
1990 Pepsi Canadian Junior Curling -mestaruuskilpailut |
Kaupunki |
Sudbury ( Ontario ) |
päivämäärä |
1990 |
Miesten Voittaja |
Ontario (6. titteli) |
Ohita |
Noel Herron |
Kolmanneksi |
Robert Brewer |
Toinen |
Steve Small |
Ensimmäinen |
Richard Polk |
Finalisti |
Manitoba (Lyall Hudson) |
Naisten Voittaja |
Saskatchewan (6. titteli) |
Ohita |
Athina Ford |
Kolmanneksi |
Darlene Kidd |
Toinen |
Leslie Beck |
Ensimmäinen |
Cindy Ford |
Kouluttaja |
Harvey Forner |
Finalisti |
Manitoba (Nancy Malanchuk) |
3. sija |
uros: Saskatchewan (Jason Krupski) naaras: British Columbia (Janet Tupper) |
19891991 |
Vuoden 1990 Pepsi Canadian Junior Curling Championships ( 1990 Pepsi Canadian Junior Curling Championships ) pidettiin Sudburyssa , Ontariossa miesten ja naisten juniorijoukkueille (pelaajien tulee olla alle 20-vuotiaita seuraavan mestaruuden vuotta edeltävän vuoden 30. kesäkuuta) . [1] [2] Mestaruus järjestettiin 41. kertaa juniorimiehille, 20. kerran junioreille, 9. kerran Ontarion maakunnassa ja ensimmäistä kertaa Sudburyn kaupungissa .
Miesten ja naisten mestaruuskilpailujen voittajat saivat edustaa Kanadaa sen miesten ja naisten juniorien maajoukkueina vuoden 1991 nuorten MM-kisoissa seuraavan kauden aikana.
Miesten turnauksessa oli 12 joukkuetta ja naisten turnauksessa 11 joukkuetta, jotka edustivat Kanadan maakuntia ja alueita (miesten turnauksessa oli erillinen joukkue, joka edusti Pohjois-Ontariota , seuraavana vuonna sama joukkue esiintyi naisten turnauksessa).
Miesten turnauksessa mestari oli ( 6. kertaa mestaruuskilpailujen historiassa) Ontarion maakuntaa edustava joukkue ( ohita Noel Herronista tuli mestari ensimmäistä kertaa), joka voitti finaalissa Provinssin maakuntaa edustavan joukkueen. Manitoba (ohita Lyall Hudson). Pronssimitalit voitti Saskatchewanin maakuntaa edustava joukkue (ohita Jason Krupski).
Naisten turnauksessa mestariksi tuli (6. kertaa mestaruuskilpailujen historiassa) Saskatchewanin maakuntaa edustava joukkue ( ohita Athina Fordista tuli mestari ensimmäistä kertaa), joka voitti finaalissa maakuntaa edustavaa joukkuetta. Manitoba (ohita Nancy Malanchuk). Pronssimitalit voitti Brittiläisen Kolumbian maakuntaa edustava joukkue (ohita Janet Tupper).
Kilpailun muoto
Turnaus koostuu kahdesta vaiheesta - ryhmävaiheesta ja pudotuspelivaiheesta . Lohkovaiheessa ( eng. Round Robin ) saman ryhmän joukkueet pelaavat keskenään round robin -järjestelmässä yhdellä kierroksella. Toisessa vaiheessa , pudotuspeleissä , pelataan "epätäydellisen" olympiajärjestelmän mukaan , kolme parasta joukkuetta etukäteen; ensin lohkovaiheessa 2. ja 3. sijalle sijoittuneet joukkueet kohtaavat välierissä ja sitten välierän voittaja kohtaa finaalissa lohkovaiheen voittajan.
Miehet
Joukkueiden kokoonpanot
Ryhmävaihe
|
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
kymmenen
|
yksitoista
|
12
|
|
|
yksi |
Ontario |
* |
6:9 |
5:3 |
9:4 |
7:4 |
5:3 |
7:1 |
7:4 |
4:9 |
6:2 |
7:4 |
7:2 |
9 |
2
|
2 |
Manitoba |
9:6 |
* |
6:8 |
7:4 |
5:3 |
5:2 |
5:7 |
4:6 |
9:1 |
6:4 |
7:4 |
7:3 |
kahdeksan |
3
|
3 |
Luoteisalueet / Yukon |
3:5 |
8:6 |
* |
9:2 |
3:4 |
7:4 |
8:6 |
4:6 |
4:5 |
4:7 |
7:4 |
9:6 |
6 |
5
|
neljä |
Quebec |
4:9 |
4:7 |
2:9 |
* |
6:5 |
9:6 |
8:7 |
7:5 |
7:6 |
4:8 |
1:9 |
7:4 |
6 |
5
|
5 |
Saskatchewan |
4:7 |
3:5 |
4:3 |
5:6 |
* |
6:5 |
4:5 |
7:6 |
7:4 |
5:6 |
7:5 |
3:1 |
6 |
5
|
6 |
Nova Scotia |
3:5 |
2:5 |
4:7 |
6:9 |
5:6 |
* |
10:5 |
8:7 |
9:8 |
6:5 |
8:4 |
8:5 |
6 |
5
|
7 |
Brittiläinen Kolumbia |
1:7 |
7:5 |
6:8 |
7:8 |
5:4 |
5:10 |
* |
7:6 |
4:5 |
9:2 |
7:6 |
6:3 |
6 |
5
|
kahdeksan |
Pohjois-Ontario |
4:7 |
6:4 |
6:4 |
5:7 |
6:7 |
7:8 |
6:7 |
* |
5:4 |
5:3 |
10:12 |
6:5 |
5 |
6
|
9 |
Alberta |
9:4 |
1:9 |
5:4 |
6:7 |
4:7 |
8:9 |
5:4 |
4:5 |
* |
7:0 |
5:6 |
8:7 |
5 |
6
|
kymmenen |
Prinssi Edwardin saari |
2:6 |
4:6 |
7:4 |
8:4 |
6:5 |
5:6 |
2:9 |
3:5 |
0:7 |
* |
9:5 |
1:7 |
neljä |
7
|
yksitoista |
New Brunswick |
4:7 |
4:7 |
4:7 |
9:1 |
5:7 |
4:8 |
6:7 |
12:10 |
6:5 |
5:9 |
* |
4:7 |
3 |
kahdeksan
|
12 |
Newfoundland ja Labrador |
2:7 |
3:7 |
6:9 |
4:7 |
1:3 |
5:8 |
3:6 |
5:6 |
7:8 |
7:1 |
7:4 |
* |
2 |
9
|
pudotuspelien joukkue
joukkue etenee pudotuspelien välieriin
joukkueet, jotka etenevät kolmen kierroksen
tasapeliin päästäkseen pudotuspelien välieriin 3. sijasta
Tie-breaks
Pudotuspelit
välierät
Sivusto D
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
kymmenen
|
yksitoista
|
Kaikki yhteensä
|
Manitoba
|
0
|
0
|
2
|
0
|
yksi
|
0
|
0
|
yksi
|
0
|
yksi
|
yksi
|
6
|
Saskatchewan
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
yksi
|
0
|
yksi
|
0
|
0
|
5
|
Viimeinen
Sivusto C
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
kymmenen
|
yksitoista
|
Kaikki yhteensä
|
Manitoba
|
0
|
yksi
|
0
|
0
|
yksi
|
0
|
3
|
0
|
yksi
|
yksi
|
0
|
7
|
Ontario
|
2
|
0
|
yksi
|
2
|
0
|
yksi
|
0
|
yksi
|
0
|
0
|
yksi
|
kahdeksan
|
Lopullinen luokittelu
Naiset
Joukkueiden kokoonpanot
Ryhmävaihe
|
Tiimi
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
kymmenen
|
yksitoista
|
|
|
yksi |
Manitoba |
* |
5:9 |
7:4 |
6:2 |
5:4 |
8:3 |
10:1 |
5:4 |
8:2 |
10:3 |
9:3 |
9 |
yksi
|
2 |
Saskatchewan |
9:5 |
* |
8:4 |
6:7 |
3:6 |
8:4 |
9:3 |
7:5 |
7:2 |
5:2 |
11:0 |
kahdeksan |
2
|
3 |
Brittiläinen Kolumbia |
4:7 |
4:8 |
* |
5:4 |
8:4 |
6:5 |
7:5 |
7:6 |
10:9 |
8:4 |
10:2 |
kahdeksan |
2
|
neljä |
Ontario |
2:6 |
7:6 |
4:5 |
* |
4:2 |
2:7 |
9:8 |
9:5 |
6:4 |
6:5 |
8:3 |
7 |
3
|
5 |
New Brunswick |
4:5 |
6:3 |
4:8 |
2:4 |
* |
7:4 |
8:7 |
4:7 |
5:8 |
10:1 |
9:2 |
5 |
5
|
6 |
Alberta |
3:8 |
4:8 |
5:6 |
7:2 |
4:7 |
* |
6:10 |
6:3 |
11:4 |
11:3 |
7:8 |
neljä |
6
|
7 |
Quebec |
1:10 |
3:9 |
5:7 |
8:9 |
7:8 |
10:6 |
* |
6:8 |
7:6 |
10:5 |
9:7 |
neljä |
6
|
kahdeksan |
Nova Scotia |
4:5 |
5:7 |
6:7 |
5:9 |
7:4 |
3:6 |
8:6 |
* |
6:4 |
4:6 |
6:3 |
neljä |
6
|
9 |
Prinssi Edwardin saari |
2:8 |
2:7 |
9:10 |
4:6 |
8:5 |
4:11 |
6:7 |
4:6 |
* |
7:5 |
8:5 |
3 |
7
|
kymmenen |
Luoteisalueet / Yukon |
3:10 |
2:5 |
4:8 |
5:6 |
1:10 |
3:11 |
5:10 |
6:4 |
5:7 |
* |
10:4 |
2 |
kahdeksan
|
yksitoista |
Newfoundland ja Labrador |
3:9 |
0:11 |
2:10 |
3:8 |
2:9 |
8:7 |
7:9 |
3:6 |
5:8 |
4:10 |
* |
yksi |
9
|
pudotuspelien joukkue
joukkueet, jotka etenevät pudotuspelien välieriin
Pudotuspelit
välierät
Viimeinen
Sivusto D
|
yksi
|
2
|
3
|
neljä
|
5
|
6
|
7
|
kahdeksan
|
9
|
kymmenen
|
Kaikki yhteensä
|
Manitoba
|
0
|
0
|
0
|
yksi
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
Saskatchewan
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
yksi
|
5
|
Lopullinen luokittelu
Muistiinpanot
- ↑ Miesten turnaus - 1990 Pepsi Canadian Junior Curling Championship (M )
- ↑ Naisten turnaus - 1990 Pepsi Canadian Junior Curling Championship (W )
Katso myös