Kirjallisuuden ja taiteen Stalin-palkinnon saajat (1946)
Kokeneet kirjoittajat eivät ole vielä tarkistaneet sivun nykyistä versiota, ja se voi poiketa merkittävästi 31.10.2020 tarkistetusta
versiosta . tarkastukset vaativat
3 muokkausta .
Vuonna 1946 vuosien 1943-1945 palkinnon saajat nimettiin Neuvostoliiton ministerineuvoston asetuksissa "Stalin-palkintojen myöntämisestä merkittävistä saavutuksista taiteen ja kirjallisuuden alalla vuosina 1943-1944" (julkaistu Pravda - sanomalehdessä 27. tammikuuta 1946 ) ja "Stalin-palkintojen myöntämisestä taiteen ja kirjallisuuden alan erinomaisista teoksista vuodelta 1945 (julkaistu Pravda-sanomalehdessä 27. kesäkuuta 1946 ).
Palkinnot vuosilta 1943-1944
a. Musiikki
I. Tärkeimmät lava- ja lauluteokset (ooppera, baletti, oratorio, kantaatti)
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Shaporin, Juri Aleksandrovitš , professori P. I. Tšaikovski Moskovan konservatoriossa - oratoriolle "Legenda taistelusta Venäjän maan puolesta" (1944)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Shtogarenko, Andrey Yakovlevich - kantaatille My Ukraine (1943)
II. Tärkeimmät instrumentaaliteokset
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Myaskovsky, Nikolai Jakovlevich , professori P. I. Tšaikovski Moskovan konservatoriossa , 9. kvartetille
- Prokofjev, Sergei Sergeevich - 5. sinfonia ja 8. sonaatti
- Khachaturian, Aram Ilyich - 2. sinfonialle
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Balanchivadze, Andrey Melitonovich , TbGK :n professori , - 1. sinfoniasta
- Popov, Gavriil Nikolaevich - toiselle sinfonialle
- Rakov, Nikolai Petrovitš , P. I. Tšaikovskin nimen Moskovan konservatorion professori - konserton puolesta viululle ja orkesterille
- Feinberg, Samuil Evgenievich , P. I. Tšaikovskin nimen Moskovan valtion konservatorion professori - konserton pianolle ja orkesterille
III. Pienmuotoiset teokset
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Glier, Reinhold Moritsevich , P. I. Tšaikovskin nimen Moskovan valtionkonservatorion professori , - konsertosta äänelle ja orkesterille
- Zakharov, Vladimir Grigorievich - kappaleista "Kunnia neuvostovallalle!", "Hienoa I. V. Stalinille ", "Tietoja jalkaväestä", "Minne ikinä menet, minne ikinä menetkin ...", "Kunnia V. M. Molotoville ", "Tule kasvoksi länteen", "Tietoja Katyushasta"
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Šostakovitš, Dmitri Dmitrievich , P. I. Tšaikovskin nimen Moskovan konservatorion professori , - triolle
- Chemberdzhi, Nikolai Karpovich - jousikvartetille
- Novikov, Anatoli Grigorievich - kappaleille "Vasya-Riskukka", "Missä kotka levittää siivet", "Kylmä tuuli", "Partisaani ajatus", "Viisi luotia" ja muita
IV. Konsertti- ja esiintymistoiminta
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Golovanov, Nikolai Semjonovich , kapellimestari
- Gilels, Emil Grigorievich , pianisti
- Beethoven-kvartetti , johon kuuluvat: Borisovski, Vadim Vasilyevich , Tsyganov, Dmitry Mihailovich , professorit; Shirinsky, Vasily Petrovich , Shirinsky, Sergey Petrovich , apulaisprofessorit P. I. Tšaikovski Moskovan konservatoriossa
- Mravinsky, Jevgeni Aleksandrovitš , kapellimestari
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Komitas Quartet : Aslamazyan, Sergey Zakharovich , Balabanyan, Nikita Karpovich , Ter-Gabrielyan, Avet Karpovich , Terian Mikhail Nikitich
- Pantofel-Nechetskaya, Deborah Yakovlevna , laulaja
b. Maalaus
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Gerasimov Aleksander Mikhailovich - maalauksesta "Vanhimpien taiteilijoiden muotokuva" ( I. N. Pavlova , V. N. Baksheeva , V. K. Byalynitsky-Biruli , V. N. Meshkov ) (1944)
- Avilov, Mihail Ivanovich - maalauksesta "Peresvetin kaksintaistelu Chelubeyn kanssa" (1943)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Efanov, Vasili Prokofjevitš - maalauksesta " I. V. Stalin , K. E. Vorošilov , V. M. Molotov sairaan A. M. Gorkin sängyn vieressä " (1940-1944)
- Ivanov, Viktor Semjonovitš , Kokorekin, Aleksei Aleksejevitš , Golovanov, Leonid Fedorovitš , Koretski, Viktor Borisovitš - sarjaan sotilasjulisteita
- Pakhomov, Aleksei Fedorovich - sarjalle litografia "Leningrad saarron päivinä" (1942-1944)
- Romadin, Nikolai Mihailovich - maisemasarjalle "Volga - Venäjän joki" (1944)
sisään. Veistos
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Azgur, Zair Isaakovich - veistoksellisista muotokuvista Neuvostoliiton kahdesti sankareista A. I. Molodchy ja A. I. Rodimtsev , Neuvostoliiton sankari M. F. Silnitsky
- Orlov, Sergei Mihailovich - veistokselle "Äiti" (1943) ja posliiniryhmille "Aleksanteri Nevski" (1943-1944) ja "Fairy Tale" (1944)
d. Arkkitehtuuri
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Gelfreikh, Vladimir Georgievich , Rozhin, Igor Evgenievich - L. M. Kaganovich Moskovan metroaseman Elektrozavodskaja-aseman ja Novokuznetskaja -aseman ylemmän paviljongin arkkitehtonisista suunnitelmista
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Dushkin, Aleksei Nikolajevitš - L. M. Kaganovichin mukaan nimetyn Moskovan metroaseman "Stalinin mukaan nimetty tehdas" arkkitehtonisesta suunnittelusta
- Romanovsky, Ivan Mihailovitš , everstiluutnantti insinööri, rakennuspäällikkö, Arefjev, Aleksanteri Vasiljevitš , Vasilkovski, Sergei Vladimirovitš , arkkitehdit - yleissuunnitelman ja suuren asuinkaupungin talojen luomisesta Guryevin kaupungin tehtaaseen, Kazakstanin SSR ( Gurjevin asuinkaupunki )
e. Teatteri- ja dramaattinen taide
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Kedrov, Mihail Nikolajevitš , ohjaaja, Prudkin, Mark Isaakovich , näyttelijä roolin insinööri Mehti-Aga Rustambeyli, Toporkov, Vasily Osipovich , näyttelijä roolin Matvey Leontyevich Moris, Bolduman, Mihail Panteleymonovich , näyttelijä roolin May Alexander Gavrilov , Popova, Vera Nikolaevna , Margarita Feofanovnan roolin esiintyjä, Ezov, Lazar Davidovich (postuumisti) , Gulam Vezirovin roolin esiintyjä - A. A. Kronin (Crane) näytelmään "Syvä äly" , lavastettu lavalla Gorkin Moskovan taideteatteri
- Khmelev, Nikolai Pavlovitš (postuumisti) , ohjaaja, Dmitriev Vladimir Vladimirovich , taiteilija, Moskvin, Ivan Mihailovitš , esiintyjä Frol Fedulych Pribytkov, Tarasova, Alla Konstantinovna , esiintyjä Julia Pavlovna Tugina, Shevchenko, Faina Vasilievna Glafira Firsovnan roolista - A. N. Ostrovskin esityksestä "Viimeinen uhri" , joka on esitetty M. Gorkin mukaan nimetyn Moskovan taideteatterin lavalla
- Zavadski, Juri Aleksandrovitš - L. M. Leonovin esitysten "Invasion" , W. Shakespearen "Othello" , F. F. Knorren "Kokous pimeässä" Moskovan kaupunginvaltuuston teatterin näyttämöstä
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Volkov (Zimnyukov) Leonid Andreevich , Kolesaev, Valentin Sergeevich , ohjaajat; Voronov, Ivan Dmitrievich , Karakolin roolin esiintyjä, Neiman Matvey Semjonovitš (Moses Shebetevitš) , Duke de Malicornen roolin esiintyjä, - T. G. Gabben näytelmään "Mestarien kaupunki" , joka on esitetty Centralin lavalla Lasten teatteri
- Zerkalova, Daria Vasilievna , Eliza Doolittlen roolin esiintyjä, Zubov, Konstantin Aleksandrovitš , tohtori Higginsin roolin esittäjä B. Shown näytelmässä "Pygmalion" , joka on lavastettu GAMT :n lavalla
- Loiter Naum Borisovich (Nokhum Borukhovich) , ohjaaja, Lyuban, Isaak Isaakovich , säveltäjä, Iljinski, Aleksanteri Konstantinovitš , nimiroolin esiintyjä, Sergeitšik, Timofei Nikolajevitš , koulupoikaroolin esittäjä Samokhvalsky, Molchanov , Pavel Stepanovich roolin esittäjä , - näytelmälle "Nesterka" V. F. Volsky (Zeidel) , joka on esitetty Valko-Venäjän toisessa valtion lastenteatterissa ( Vitebsk )
- Obraztsov, Sergei Vladimirovich - erinomaisista saavutuksista nukketeatterin alalla
e. Oopperataide
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Danielyan, Aikanush Bagdasarovna - esiintymisestä Antonidana M. I. Glinkan Ivan Susaninissa ja Margarita Valoisin roolissa G. Meyerbeerin oopperassa Huguenots A. A. Spendiarov ArmATOBin lavalla
- Davydova, Vera Alexandrovna - erinomaisista saavutuksista teatteri- ja laulutaiteen alalla
- Litvinenko-Wolgemut, Maria Ivanovna - erinomaisista saavutuksista teatteri- ja laulutaiteen alalla
- Maksakova, Maria Petrovna - erinomaisista saavutuksista teatteri- ja laulutaiteen alalla
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Kugushev, Georgi Ivanovich , ohjaaja, Dybcho, Sergei Afanasevich , esiintyjänä diakoni Akaki Plyushtshikhin, Emelyanova, Polina Alexandrovna , näyttelijä rouva Nitush, Viks , Maria Gustavovna , näyttelijä bojaari de Courcy - Marquise de Courcy , - musiikkiesityksestä "Tupakkakapteeni" V. V. Shcherbachev , lavastettu Sverdlovsk TMK :n lavalla
- Khaikin, Boris Emmanuilovich - P. I. Tšaikovskin oopperan "Iolanta" näyttämisestä LMATOBin lavalla
- Ivanov Aleksei Petrovitš - nimirooleista A. G. Rubinsteinin oopperoissa "Demoni" ja G. Verdin "Rigoletto" , Paholaisen osasta P. I. Tšaikovskin oopperassa "Tšerevitški" ja komissaarin osasta D. B. . Kabalevskyn oopperassa "On Fire" , joka on esitetty Bolshoi-teatterin lavalla
ja. Balettitaide
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Sergeev, Konstantin Mikhailovich , koreografi - monien vuosien erinomaisista saavutuksista
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Burmeister, Vladimir Pavlovich , ohjaaja, Sorokina, Maria Sergeevna , Lolan ja Gulnaran osien esittäjä - S. N. Vasilenkon balettiesityksiin "Lola" ja N. A. Rimski-Korsakovin "Scheherazade" , jotka on lavastettu K. S. Stanislavskyn ja V. I. Nemirovich-Dantšenko
- Ermolaev, Aleksei Nikolajevitš - erinomaisista tanssitaiteen saavutuksista
- Turgunbaeva, Mukarram - erinomaisista saavutuksista Uzbekistanin tanssien esittämisessä
h. Ominaisuuselokuvaus
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Eisenstein, Sergei Mihailovitš , ohjaaja, Moskvin, Andrei Nikolajevitš , paviljongin kuvaaja, Tisse, Eduard Kazimirovitš , kuvauspaikka, Prokofjev, Sergei Sergeevich , säveltäjä, Tšerkasov, Nikolai Konstantinovitš , nimiroolin esiintyjä , Birman, Serafima Germanovna , näyttelijä Euphrosyne Staritskaya , - elokuvan "Ivan the Terrible" (1944) 1. sarjaan, joka kuvattiin elokuvastudiossa " Mosfilm " ja TsOKS
- Petrov Vladimir Mikhailovich , ohjaaja, Gindin, Mihail Efimovich , kameramies, Dikiy, Aleksei Denisovich , nimiroolin esiintyjä - elokuvassa "Kutuzov" ( 1943 ), kuvattiin Mosfilm - studiossa
- Donskoy, Mark Semenovich , Uzhviy, Natalia Mikhailovna , joka näyttelee Olena Kostyukin roolia, Alisova, Nina Uljanovna , joka näyttelee Pusin roolia elokuvassa "Rainbow" ( 1943 ), kuvattiin Kiovan elokuvastudiossa
- Arnshtam, Leo Oskarovich , ohjaaja, Shelenkov, Alexander Vladimirovich , kameramies, Vodyanitskaya, Galina Vladimirovna , nimiroolin esiintyjä, elokuvassa Zoya ( 1944 ), kuvattiin Sojuzdetfilm-studiossa
- Chiaureli, Mihail Edišerovitš , ohjaaja, Digmelov (Digmelashvili) Alexander Davidovich , kameramies, Khorava, Akakiy Alekseevich , näyttelijä nimiroolissa , Zakariadze Sergo (Sergey Alexandrovich) , näyttelijä Prinssi Shadiman Baratashvilin roolissa, Anjaparidzelia Veriko (Veraparidzelia Veriko) Rusudanin roolin esiintyjä - elokuvan "George Saakadze" ( 1943 ) 2. sarjaan, kuvattiin Tbilisin elokuvastudiossa
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Pyryev, Ivan Aleksandrovich , ohjaaja, Gusev Viktor Mikhailovich (postuumisti) , käsikirjoittaja, Khrennikov, Tikhon Nikolaevich , säveltäjä, Samoilov, Evgeny Valerianovich , esiintyjä roolissa Vasily Ivanovich Kudrjashov, Lyubeznov, Ivan Aleksandrovich roolissa Pavel De, esiintyjä Ladynina, Marina Alekseevna , esiintyjä Varja Pankovan roolissa - elokuvalle " Kello kuusi illalla sodan jälkeen " ( 1944 ), kuvattiin elokuvastudiossa " Mosfilm "
- Room, Abram Matvejevitš , ohjaaja, Vanin, Vasili Vasilievich , joka näyttelee Nikolai Sergeevich Fayuninin roolia, Zhakov , Oleg Petrovich , joka esittää Fjodor Ivanovitš Talanovin roolia, elokuvassa " Invasion " ( 1944 ), kuvattiin TsOKS :ssa
- Ermler, Friedrich Markovich (Breslav Vladimir Mikhailovich), ohjaaja, Rapoport Vulf (Vladimir) Abramovich , kameramies, Maretskaja, Vera Petrovna , joka esittää Praskovia Ivanovna Lukjanovan roolia elokuvassa Hän puolustaa isänmaata ( 1943 ), kuvattiin TsOKS :ssa
- Romm, Mihail Iljitš , ohjaaja, Volchek Ber (Boris) Izrailevich , kameramies, Kuzmina, Elena Aleksandrovna , esiintyjä Tatjana Krylovan roolissa, Zaichikov, Vasily Fedorovich , Sergei Ivanovich Kartashevin roolin esiintyjä, elokuvassa "Man No. 217" ( 1944 ), kuvattiin Mosfilmissä ja Tashkent Film Studiossa
ja. Chronicle-dokumentary -elokuvaus
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Raizman, Julija Jakovlevich , ohjaaja, Klimov, Arkady Aleksandrovich , Pogorely, Anatoli Ivanovich , Medvedev, Leonid Vasilyevich , kameramiehet, TSSDF :n ja Leningradin uutisstudion tuottaman elokuvan "Aselepokysymyksestä Suomen kanssa" ( 1944 )
- Agapov Boris Nikolaevich , käsikirjoittaja, Poselsky, Iosif Mihailovich , ohjaaja, Dobronitsky, Viktor Vasilyevich , Havchin, Abram Lvovich , Tsytron Vulf (Vladimir) Samuilovich , kameramiehet, elokuvaan "Revival of Stalingrad" ja Uusi Kuishevre , Tuotanto TSSjevre ( 1944 ) Studio
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Belyaev, Vasily Nikolaevich , ohjaaja, Glider, Mihail Moiseevich , Bykov, Nikolai Vladimirovich (postuumi) , Sukhova, Maria Ivanovna (postuumi) , kameramiehet, elokuvassa "Ihmisten kostajat" (1943)
- Dolin, Boris Genrikhovich , ohjaaja, Kabalov, Grigory Aleksandrovich , kameramies, elokuvaan Suuren rakkauden laki (1944)
- Zguridi, Aleksanteri Mihailovitš , ohjaaja; Asmus, Viktor Nikolaevich , Troyansky, Gleb Aleksandrovich , kameramiehet, elokuvaan "Keski-Aasian hiekoissa" (1943)
- Shkolnikov, Semjon Semjonovitš , Suštšinski, Vladimir Aleksandrovitš (postuumisti) , Afanasjev , Vsevolod Ivanovitš , Mogilevski, Grigori Aleksandrovitš , kameramiehet, - etulinjan uutiselokuvien kuvaamiseen
k. Fiktio
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Stepanov Alexander Nikolaevich - romaanille "Port Arthur" (1940-1941)
- Shishkov, Vjatšeslav Yakovlevich (postuumisti) - romaanille "Emelyan Pugachev" (1938-1945)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Vasilevskaya, Wanda Lvovna - tarinalle "Simply Love" (1944)
- Gorbatov, Boris Leontievich - tarinasta "Unconquered" (1943)
- Kaverin (Zilber) Veniamin Aleksandrovich - romaanista "Kaksi kapteenia" (1938-1944)
- Simonov Konstantin (Kirill) Mikhailovich - tarinalle "Päivit ja yöt" (1943-1944)
l. Runous
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Kuleshov, Arkady Aleksandrovich - runosta "Prikaatin banneri" (1943)
- Surkov, Aleksei Aleksandrovitš - tunnetuista kappaleista ja runoista "Rohkeiden laulu", "Moskova selkämme takana", "Sotilaan äidin laulu", "Voitto", "Moskovan puolustajien laulu" , "Tuli" hakkaa ahtaassa uunissa..." , "Tapattavassa kylmyydessä"
- Tvardovsky, Alexander Trifonovich - runosta " Vasily Terkin " (1941-1945)
- Lozinsky, Mihail Leonidovich - Dante Alighierin (1939-1945) jumalallisen komedian esimerkillisestä käännöksestä
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Antokolsky, Pavel Grigorievich - runosta "Poika" (1943)
- Gafur Gulyam (Gulyamov) - runokokoelmasta "Tulen idästä" (1943)
- Pervomaisky, Leonid Solomonovitš (Gurevich Ilya Shlyomovich) - runokokoelmista "Syntymäpäivä" (1943) ja "Maa" (1943)
- Prokofjev, Alexander Andreevich - runosta "Venäjä" (1944) ja runoista "Emme luovuta!", "Vala", "Juhla", "Sinulle, Leningrad!"
m. Dramaturgia
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Tolstoi, Aleksei Nikolajevitš (postuumisti) , Neuvostoliiton tieteiden tohtori , - dramaattiselle tarinalle "Ivan the Terrible" (1943)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Marshak, Samuil Yakovlevich - näytelmäsadusta "Kaksitoista kuukautta" (1943)
Palkinnot vuodelta 1945
a. Musiikki
I. Tärkeimmät lava- ja lauluteokset (ooppera, baletti, oratorio, kantaatti)
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Prokofjev, Sergei Sergeevich - baletti Cinderella (1944)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Kapp, Eugen Arturovitš - oopperalle The Fires of Vengeance (1945)
- Karaev, Kara Abulfaz oglu , Hajiyev, Ahmed Dzhevdet Ismail oglu - oopperaan Veten (Isänmaa) (1945)
II. Tärkeimmät instrumentaaliteokset
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Kabalevski, Dmitri Borisovich , P. I. Tšaikovskin nimen Moskovan konservatorion professori - 2. kvartetille
- Myaskovsky, Nikolai Jakovlevich , professori P. I. Tšaikovski Moskovan konservatoriossa - sellokonsertto
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Lyatoshinsky, Boris Nikolaevich , KGK :n professori , - ukrainalaiselle kvintetille (1945, toinen painos)
- Muradeli, Vano Iljitš (Ivan Muradov) - 2. sinfonialle
III. Pienmuotoiset teokset
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Sviridov, Georgi Vasilyevich - triolle pianolle, viululle ja sellolle (1945)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Gnesin, Mihail Fabianovich , professori - fantasiasonaatista pianolle ja jousisoittimille (1945)
- Blanter, Matvey Isaakovich - kappaleille "Under the Balkan Stars", "On the Way, the Far Path", "My Beloved", " In the Frontline Forest "
- Knipper, Lev Konstantinovich - serenadista jousiorkesterille
IV. Konsertti- ja esiintymistoiminta
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Aleksandrov Aleksander Vasilievich , kapellimestari
- Igumnov, Konstantin Nikolajevitš , professori P. I. Tšaikovski Moskovan konservatoriossa , pianisti
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Sveshnikov, Aleksanteri Vasilievich , kapellimestari
- Tšernetski, Semjon Aleksandrovitš , professori, kapellimestari
- Pakul, Elfrida Yanovna , laulaja
b. Maalaus
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Nalbandyan, Dmitri Arkadjevitš - I. V. Stalinin (1944-1945) muotokuvasta
- Plastov, Arkady Aleksandrovich - maalauksista "Heinänteko" (1945) ja "Sadonkorjuu" (1945)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Bogorodsky, Fedor Semjonovich - maalauksesta "Kunnia kaatuneille sankareille!" (1945)
- Vereisky, Georgi Semjonovich - sarjasta muotokuvia Neuvostoliiton kulttuurin henkilöistä
sisään. Veistos
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Mukhina, Vera Ignatievna - akateemikko A. N. Krylovin veistoksellisesta muotokuvasta (1945)
- Nikoladze, Yakov Ivanovich - georgialaisen runoilija-ajattelijan Chakhrukhadzen veistoksellisesta muotokuvasta (1944)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Vuchetich, Evgeny Viktorovich - armeijan kenraali I. D. Chernyakhovskyn veistoksellisesta muotokuvasta (1945)
d. Arkkitehtuuri
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Shchusev, Aleksey Viktorovich , Gorbatšov, Nikolai Vasilievich , Mayzel, Sergei Osipovich , Jakovlev, Boris Ivanovich , kuvanveistäjä, Fedotov, Nikolai Danilovich , suunnittelija, - Lenin-mausoleumin arkkitehtonisesta suunnittelusta
e. Teatteri- ja dramaattinen taide
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Gortšakov, Nikolai Mihailovitš , ohjaaja, Bolduman, Mihail Panteleymonovich , esiintyjä kapteeni-luutnantti Viktor Ivanovitš Gorbunov, Bogolyubov, Nikolai Ivanovich , esiintyjä kapteenin roolissa 3. luokan Boris Petrovitš Kondratjev, Gribov, Aleksei Nikolajevitš roolissa vanhempi merimies Solovtsov, Gotovtsev, Vladimir Vasilyevich , kontra-amiraali Belobrovin roolin esittäjä, - A. A. Kronin (Crane) esityksestä "Laivaston upseeri", joka on lavastettu M. Gorkin mukaan nimetyn Moskovan taideteatterin lavalla
- Khorava, Akaki Alekseevich , Ivan Julman roolin esiintyjä , Vasadze, Akaki Aleksejevitš , Vasili Shuiskin roolin esiintyjä , Davitashvili, Georgi Mihailovich , Boris Godunovin roolin esiintyjä , - näytelmään "Suuri hallitsija " V. A. Solovjov , lavastettu Sh. Rustavelin lavalla
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Lobanov, Andrei Mihailovitš , ohjaaja, Maljugin , Leonid Antonovich , näytelmäkirjailija, Ordanskaya, Larisa Romanovna , Antonina Sergeevna Fedotova roolin esiintyjä , Jakut (Abramovitš) Vsevolod Semjonovitš , Aleksanteri Zaitsevin roolin esiintyjä, - näytelmässä "Old Friends" L. A. Malyugin , lavastettu M. N. Yermolova MADT:ssa
- Mikhoels (Vovsi) Solomon Mikhailovich , näytelmäohjaaja, Zuskin, Veniamin Lvovich, Badkhenin roolin esittäjä, Tyshler, Alexander Grigorievich , taiteilija, Z. Schneerin näytelmään "Freylekhs" ("Ilo") , joka on esitetty GOSET- lavalla.
e. Oopperataide
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Khaikin, Boris Emmanuilovich , Shlepjanov, Ilja Julijevitš , ohjaajat; Stepanov, Vladimir Pavlovitš , kapellimestari, Dmitriev Vladimir Vladimirovich , taiteilija, Preobraženskaja, Sofia Petrovna , Joannan osan esittäjä , - P. I. Tšaikovskin oopperaesitys Orleansin piika , joka on esitetty S. M. Kirovin nimessä LATOBissa
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Gulakyan, Armen Karapetovich , näyttämöohjaaja, Tavrizian, Mihail Arsenievich , kapellimestari, Taljan, Shara Mkrtychevich , nimiosan esittäjä , - T. G. Chukhadzhyanin oopperaesitykseen "Arshak the Second" , joka on lavastettu A. A. Spendiarov -nimisen Armatobin lavalla.
- Margulyan, Arnold Evadievich , Preobrazhensky, Alexander Vasilyevich , kapellimestari; Brill, Efim Aleksandrovich , näyttelijäohjaaja, Azrikan, Arnold Grigorievich , nimiosan esittäjä , Kiselevskaya, Natalya Ivanovna , Desdemonan osan esittäjä - G. Verdin oopperaesityksestä "Otello" , joka on esitetty A. V.:n lavalla . Lunacharsky St.
ja. Balettitaide
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Zaharov , Rostislav Vladimirovich , koreografi, Fayer, Juri Fedorovitš , kapellimestari, Williams, Pjotr Vladimirovitš , taiteilija, Ulanova, Galina Sergeevna , Lepeshinskaya, Olga Vasilievna , nimiosan esittäjät, Preobrazhensky, Vladimir Alekseevich , Mikha Markovich , Gabovich osa prinssiä, Krieger , Viktorina Vladimirovna , Äitipuolen osan esittäjä - S. S. Prokofjevin balettiesitykseen "Cinderella" , joka on esitetty Bolshoi-teatterin lavalla
- Vaganova, Agrippina Yakovlevna - erinomaisista saavutuksista koreografisen taiteen alalla
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Lavrovsky (Ivanov) Leonid Mikhailovich - erinomaisista saavutuksista koreografisen taiteen alalla
h. Ominaisuuselokuvaus
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Ermler, Friedrich Markovich (Breslav Vladimir Mihailovitš), ohjaaja, Chirskov, Boris Fedorovich , käsikirjoittaja, Koltsatiy Abram Kapelevich (Arkady Nikolaevich) , kameramies, Suvorov, Nikolai Georgievich , taiteilija, Derzhavin, Mihail Stepanovich , näyttelijä Kirill Stepa Colonnovin roolissa Muravjov, Zraževski, Aleksanteri Ivanovitš , kenraaliluutnantti Ivan Anisimovitš Pantelejevin roolin näyttelijä Lenfilm-studiossa kuvattuun elokuvaan The Great Break ( 1945 )
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Petrov Vladimir Mihailovitš , ohjaaja, Jakovlev, Vladimir Timofejevitš , kameramies, Egorov, Vladimir Evgenievich , taiteilija, Tarasova, Alla Konstantinovna , joka näyttelee Elena Ivanovna Kruchininan roolia, elokuvassa Guilty Without Guilt ( 1945 ), kuvattiin Mosfilm - studiossa
- Gadzhibekov, Uzeyir Abdul Hussein oglu , libreton kirjoittaja ja säveltäjä; Tahmasib, Rza Abbas-kuli oglu ja Leshchenko, Nikolai Mikhailovich , ohjaajat; Beibutov, Rashid Majid oglu , Askerin roolin esiintyjä, Javanshirov (Badirbeyli) Leyla Agazar kyzy , Gulchohran roolin esiintyjä, Huseyn-zade, Alekper Huseyn oglu , Sultanbekin roolin esiintyjä, Abdullajev Lutafali , roolin esittäjä Veli, Minavver Kalantarly , Jagan-Khalan roolin esiintyjä, - elokuvalle "Arshin Mal Alan" ( 1945 ), kuvattiin Bakun elokuvastudiossa
ja. Chronicle-dokumentary -elokuvaus
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Raizman, Yuly Yakovlevich , Svilova, Elizaveta Ignatievna , ohjaajat; Dementiev, Boris Mihailovich , Mazrukho Leonid (Leon) Borisovich , Panov, Ivan Vasilyevich , Tomberg, Vladimir Ernestovich , Stoyanovskiy, Semjon Abramovitš (postuumisti) , kameramiehet, TSSDF :n tuottamaa elokuvaa "Berlin" ( 1945 ) varten
- Zarkhi, Aleksanteri Grigorjevitš , Kheifits, Iosif Efimovich , Setkina-Nesterova, Irina Frolovna , ohjaajat; Frolov Aleksandr Ivanovitš , Dolgov, Nikolai Sergeevich , Klimov, Arkady Aleksandrovich , Sologubov, Andrei Ivanovitš , Fomin, Sergei Nikolajevitš , kameramiehet - TSSDF :n tuottaman elokuvan "The Defeat of Japan" ( 1945 )
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Kopalin, Ilja Petrovitš , johtaja; Lebedev Aleksei Aleksejevitš , Pumpjanski, Boris Jakovlevich (postuumisti) , Kaspiy, Daniil Aleksandrovich , kameramiehet - elokuvaan "Vapautunut Tšekkoslovakia" (1945)
- Semenov, Sergei Andreevich , Makaseev, Boris Konstantinovich , Shchekutiev, Alexander Gavrilovich , Monglovsky, Juri Viktorovich , kameramiehet, elokuvasta "Fyysisen kulttuurin paraati 1945" (1945)
k. Fiktio
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Fadeev, Alexander Aleksandrovich - romaanille Nuori vartija (1945)
- Aibek (Musa Tashmukhammedov) - romaanille "Navoi" (1945)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Kataev, Valentin Petrovich - tarinalle "Rykmentin poika" (1945)
- Upit, Andrey Martynovich - romaanista Maa on vihreä (1945)
l. Runous
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Isahakyan, Avetik Saakovich - runoista "Isänmaalleni", "Suuri Stalin", "Vanon huuto", "Sydämeni on vuorten huipulla", "Taistelumme", "S. G. Zagyanin ikuiselle muistolle"
- Kolas, Yakub (Mitskevich Konstantin Mikhailovich) - runoista "Vappupäivät", "Kuniston tie", "Salar", "Native Path", "Ystävälleni", "Länteen", "Maan ääni"
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Bazhan Mikola (Nikolai Platonovich) - runolle "Daniil Galitsky" (1942), runolle "Vala" (1941), runosarjalle "Stalingrad Notebook" (1943)
- Inber (Shpentzer) Vera Mikhailovna - runosta "Pulkovo Meridian" (1943) ja "Lähes kolme vuotta: Leningradin päiväkirja" (1946)
m. Dramaturgia
Ensimmäinen aste - 100 000 ruplaa
- Lavrenyov, Boris Andreevich - näytelmälle "Merellä oleville!" (1945)
Toinen aste - 50 000 ruplaa
- Solovjov Vladimir Aleksandrovitš - näytelmään "Suuri hallitsija" (1945)