Kaksoisluku ( lat. dualis ) on substantiivien ja adjektiivien sekä verbien taivutusmuodon kieliopillinen muoto , jota käytetään osoittamaan objektiparia , ominaisuuksia tai toimintoja [1] , yleensä merkitsemään kahta objektia, jotka täydentävät toisiaan , eli luonteeltaan pariksi (vartalon osiksi jne.) tai tavan mukaan [2] .
Tällä hetkellä kaksoisnumeron luokka on olemassa seemiläisillä kielillä ( arabia , heprea ), kolmella slaavilaisella kielellä ( slovenia ja pari lusatian kieltä ), joissakin ukrainan kielen murteissa . Venäjän alueella kaksoisnumeroa käyttäviä kieliä ovat hantit , mansit , nenetsit , saamen kielet sekä koriakin kielen chavuchen- murre .
Kaksoisnumeron luokka oli olemassa indoeurooppalaisen perheen muinaisilla kielillä (ja vanhalla venäjällä ). Suurimmassa osassa nykyaikaisia indoeurooppalaisia kieliä duaali on kadonnut, jättäen sen olemassaolosta vain enemmän tai vähemmän lukuisia jälkiä.
Indoeurooppalaisen duaalin historialliset muodot edustavat vain kolmea muotoa: yksi nominatiiville , akkusatiiville ja vokatiiville , yksi genitiiville ja lokatiiville ( prepositio ) ja yksi datiiville , depositionaalille ja instrumentaalille .
Avestan kielessä on kuitenkin ero genitiivin ja paikallisen kaksoisluvun muotojen välillä . Tämä sekä se, että tietyissä indoeurooppalaisissa kielissä esiintyy kahden tyyppisiä päätteitä datiivi- ja instrumentaalikaksoisnumerolle, saa meidät olettamaan, että indoeurooppalaisessa protokielessä myös genitiivin ja paikallisen muodot ovat datiivina ja instrumentaalina erosivat toisistaan ja osuivat yhteen vain yksittäisissä kielissä. Lisäksi ero genitiivin ja paikallisen välillä säilyi Zenden kielessä , ja datiivin ja instrumentaalin eri muodot levitettiin eri kielille (katso " Datiivin tapaus "). Näillä oletuksilla on vain tietty todennäköisyys, eikä niitä voida todistaa.
Indoeurooppalainen numero *H₁oḱtōu "kahdeksan" on kantaluvun *H₁oḱtō kaksoismuoto , joka ei ole tullut meille , vrt. Kartvelin kielillä : lasti . ოთხი [ otxi ], Laz. otxo "neljä".
Tokarian kielessä on duaalin lisäksi erillinen parinumero , joka ilmaisee luonnossa esiintyviä pareja, esimerkiksi kaksi kättä, kaksi silmää jne.
Kaksoisnumero oli olemassa myös vanhassa venäjän kielessä (samoin kuin muissa slaavilaisissa kielissä), mutta varhain (XIII vuosisadalla) se alettiin korvata monikolla. XIV-luvulla kaksoisluvun muotojen oikea käyttö on edelleen yleistä, mutta lähellä on jo erilaisia toissijaisia muotoja, mikä osoittaa kaksoisluvun alkuperäisten muotojen ensisijaisen merkityksen unohduksen.
Numero "kaksi", f. R. "kaksi" ( vanha venäläinen dva, dvѣ) säilytti vanhan venäläisen kaksoisnumeron tyypilliset päätteet: -а, -ѣ. Näitä päätteitä, kuten myös -i:tä, käytettiin melkein kaikissa tapauksissa, lukuun ottamatta hyvin pientä sanaryhmää muinaisen deklinaatiosta lyhyelle -u:lle (katso alla). Indoeurooppalaisen protokielen protoslaavilaisessa murteessa kaksoisnumero muodostui joissain tapauksissa pidentämällä varren vokaalia, toisissa lisäämällä pääte *-i; protoslaavilaisen kielen foneettisten lakien mukaan pitkä *-ō muuttui -o-deklinaatiossa *-a:ksi (*stolō > taulukko), *-ai- diftongiksi -a-käännöksessä sekä * -oi diftongi neutraalin käänteen sanoissa sanaan *- o in -ѣ (*genai > vaimo), pitkä *-ū in -s (*sūnū > pojat), pitkä *-ī in -i (*noktī > yöt) ).
Nominatiivisessa tapauksessa:
Substantiivien deklinoitaessa datiivi- ja instrumentaalitapauksissa pääte -ma liitettiin, ja genitiivissä ja paikallisessa - pääte -u (pehmeän konsonantin -u jälkeen), henkilökohtaisesti ("silmissä"), serkku (" kaksi sukulaista"):
Perusta -o (nyt II käänne) I-V-Sv laji, hevonen, perho, mori R.-M. perhe, hevonen, lento, meri D.-T. rodoma, hevonen, kesä, meri Varsi lyhyeksi -u I-V.-Sv. hunajaa R.-M. hunaja D.-Tv. medma Perusta -a (nyt minä käännöstä) I-V.-Sv. sisko, testamentti, neito R.-M. sisko, testamentti, neito D.-Tv. sisko, testamentti, neito Perusta -i (nyt III deklinaatio) I-V.-Sv. yöt R.-M. öisin) D.-Tv. öitä varresta konsonantille I-V.-Sv. kivet, pyörät, siemenet R.-M. _ kivi, pyörä, siemen D.-Tv. kivi, pyörä, siemen Varresta pitkä -u I-V.-Sv. kirjaimet R.-M. kirje D.-Tv. kirjeHenkilökohtaiset pronominit kuulostivat tältä:
Kaikkien kaksoisluvun pronominien feminiiniset ja neutraalit muodot osuivat yhteen.
Akkusatiivin 1. henkilön pronominilla oli eri muoto kuin nominatiivilla: on.
I-Sound (henkilökohtainen) vѣ, va, i, i; (ohjeellinen) ta, te; hän, hän; si, si
V. (henkilökohtainen) -//-
R.-M. (henkilökohtainen) nayu; vayu; ѣyu, (osoita) , että, se, kylvä
D-Tv. (henkilökohtainen) nama; vama; ima, (ohjeellinen) aihe, onema, sema,
Nykyaika
1. l. ei kylvä, tule, tietäen, ylistä
2. ja 3. ll. kantaa, tulee, tietää, ylistää
(Protoslaavissa ja vanhassa slaavilaisessa kielessä 3. persoonalla oli erityinen pääte, samanlainen kuin 2. l. monikko: kantaa, tule, tiedäthän, ylistää)
Aorist
1st l. nesokhov, stakhov, znakhov, hvalikhov, bykhov
2. ja 3. ll. nesosta, stasta, znasta, kerskuja, nopea
(3. persoonan aoristi protoslaaviksi ja vanhaksi slaaviksi: nesost, stasta, znasta, ylistäjä, paasto)
Epätäydellinen
1. l. nesyakhov, khvalyahov, byakhov
2. ja 3. s. turha, kerskaileva, röyhkeä.
(vanhalla kirkkoslaaviksi:
1. l. nesakhov, staakhov, znaakhov, ylistys, bakhov
2nd l. neshashet, staashet, znaasheta, ylistys, basheta)
3. persoona neshashet, staashet, tietää, ylistää, bashet
Pakollinen mieliala
1. l. kantaa, tulla, tietää, ylistää
2. ja 3. ll. kantaa, tulla, tietää, ylistää
Tällä hetkellä venäjänkielisestä kaksoisnumerosta on vain muutamia jäänteitä. Kaksoisnumeron (monkon sijaan) muodoissa on säilytetty joidenkin parillisten esineiden nimet: sarvet, silmät, rannikot, hihat, sivut, olkapäät, polvet, mudi (yksikkö mudo ), korvat, ochi . Kvasigenitiivin tapauksen (oikeastaan nominatiivi-akkusatiiv-vokatiivi-duaali) muodot numeroineen nousevat siihen: kaksi veljeä (ja myös kolme, neljä veljeä , mutta viisi veljeä ), minkä tyypin mukaan yhdistelmiä syntyy, kuten kaksi vaimoa (mutta viisi vaimoa ) genitiivillä. Numeron kaksi epäsuorien tapausten muodot: kaksi-x, kaksi-m, kaksi-mya, missä kaksi- on kaksoisluvun genetiivi-prepositio, jota vaikeuttavat pronominien päätteet, kuten , that -m : numeron instrumentaalimuodot numerot kaksi, kolme, neljä, missä me \u003d datiivin ja instrumentaalin kaksoisluvun muinainen pääte -ma , pehmentynyt instrumentaalimonkon mi -päätteen vaikutuksesta (alun perin se oli kaksi , mutta kolme ). Numero kaksitoista (nominatiivi, akkusatiivi, vokatiivi feminiini), kaksisataa (kaksisadan sijasta , nominatiivi, akkusatiivi, vokatiivi neutraali). Jotkut adverbit, kuten ensikäden (kaksoispronomini), välillä (myös).
Joissakin sananlaskuissa on säilynyt myös samankaltaisia muotoja: varpunen istuu tylyn päällä, toivoo siivessä (kaksoisakkusatiivi). Pohjoisissa suurvenäläisissä murteissa datiivin ja instrumentaalisen kaksoisluvun -ma pääte on monikon päätteen roolissa: nogamasta, käsistä, stickamasta . Samanlaisia muotoja löytyy valkovenäläisestä ja ukrainan kielistä. Myös nykyaikaisissa indoeurooppalaisissa kielissä numerot tulivat venäjän kaksoisluvun muodoista . "molemmat", "molemmat", "molemmat", "molemmat", puola . "boba", engl . "molemmat", saksalainen . "beide".
Sana "välillä" on alkuperältään paikallinen tapaus vanhan slaavilaisen substantiivin mezhda ( venäläinen mezha ) kaksoisnumerosta. Myös yhdistelmää "kaksi tuntia" voidaan kutsua kaksoisluvun jäljeksi, kun taas genitiivitapaus on "chaca" (esimerkiksi "tästä tunnista").
Seemiläisissä kielissä sana "kaksi", tarkemmin sanottuna "pari" - merkityksessä "toinen; kaiku; toista" yhden (edellinen) toistona. Nykyarameaksi جت؝آ on juna (muinaisessa arameassa جآ؝ - * tnay ), hepreaksi שנים - shnaim , arabiaksi إثنان - itnáni (arabiaksi puhekielessä - tnayn , tnen ) nen [7 ] itnen .
"Mizraim" ( Egypti ) hepreaksi ei [8] ole kaksoisnumero.
Seemiläisten kielten kaksoisnumero muodostetaan lisäämällä diftongi sanaan yksikössä. Diftongilla ei tarkoiteta vain parillisia kehon osia (silmät, korvat, sieraimet, kulmakarvat, käsivarret, jalat), vaan yleensä mitä tahansa kaksinaisuutta .
Vertaileva analyysi osoitti, että kaksoisluku on merkitty diftongilla kaikissa seemiläisissä kielissä, nominatiivissa - pääte -а , akusatiivissa - jälkiliite -ay > -е / -и / -а , jotka lisätään juuri, jota seuraa pääte -m tai - n (esimerkiksi vanha akkadi belán / belin - "mestaripari ", beltán / beltin - "emännän pari") [9] .
Wilhelm von Humboldt piti virheellisenä ajatella, että kaksoisluku rajoittuisi yksinkertaisesti luvun "kaksi" käsitteeseen. Hänen ajatuksensa mukaan kaksoisluku yhdistää monikon ja yksikön luonteen: se on samanaikaisesti luvun "kaksi" kollektiivi-single, kun taas monikko voi pelkistää joukon ykseyteen vain tietyissä tapauksissa. Siten kaksoisluku ilmaisee kollektiivisesti ainutlaatuisen funktion, ajatuksen "yksinäisyydestä joukossa".
Humboldtin mukaan, jonka hän on ilmaissut yhdessä viimeisistä teoksistaan, keskeneräisessä "Über den Dualisissa", kaksoislukua ei pidä pitää ylellisyytenä tai vanhentuneena kasvuna kielen rungossa. Filosofisesta näkökulmasta kaksoisluku sopii hyvin puhetuotannon kokonaisosuuteen, moninkertaistaen mahdolliset sanojen väliset suhteet, lisäämällä kielen vaikutuksen laajuutta ja edistäen keskinäisen ymmärryksen terävyyden ja lyhyyden filosofisia perusteita. Tässä on se etu, että millä tahansa kielioppimuodolla on, joka eroaa vastaavasta kuvailevasta ilmaisusta vaikutuksen lyhyydessään ja eloisuudessa [10] .
![]() |
|
---|---|
Bibliografisissa luetteloissa |